FinansP.com

Trafik Kazası Tespit Tutanağı Formu

Trafik Kazası Tespit Tutanağı Formu

Trafik Kazası Tespit Tutanağı Formu Kaza tespit raporu, maddi hasarlı trafik kazasına karışan sürücülerin, kaza ile ilgili olarak sigorta şirketine veya polise ihtiyaç duymadan anlaşma yaparak hazırladıkları rapordur. Maddi hasarlı bir trafik kazası olması durumunda, durumun kayıt altına alınabilmesi için kazaya karışan tarafların ortaklaşa bir kaza raporu düzenlenmesi zorunludur. Sigorta işlemleri için oldukça önemli olan bu raporda, kazaya karışan tarafların görüşlerine ilişkin yazılı bir açıklama yapılması gerekmektedir.

Kaza Tespit Raporu Nasıl Hazırlanır?

1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi, saati ve yeri girilir.
Varsa şahitlerin iletişim bilgileri 3. alana yazılır.
4, 5 ve 6. alanlar, her iki tarafça kendi sürücü bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigortası poliçe bilgileri ile ayrı ayrı doldurulur.

 1. alanda uygun kutuların yanına (X) yerleştirilir. (Bu alanın doldurulması zorunlu değildir, sadece sigorta şirketlerinin kazayı kısa sürede değerlendirmesi önemlidir.)
  Kaza araçlarından birinin yabancı plakası varsa 8 numaralı alan doldurulur.
  Alan 9’da, aracın ilk çarptığı yer işaretlenir.
  10 numaralı bölgede çarpışmanın yeri ve anı taslak haline getirilir, cadde ve cadde adları belirtilir, aracın yönü işaretlenir ve yol çizgileri çizilir. Araçlar A ve B olarak işaretlenmiştir.
  11 numaralı alanda sürücüler kaza ile ilgili görüşlerini yazıyor.
  Son olarak, 12 numaralı alan sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalanmamış tutanaklar geçersiz sayılır.

İkiden fazla aracın çarpması durumunda birden fazla rapor kullanılabilir. Her iki dakika da aynı şekilde doldurulur ve imzalanır.

Örnek Kaza tespit tutanağı aşağıdaki link ile indirebilirsiniz.

kaza-tespit-tutanakİndir