Tasarruf tedbirleri ne demek

Tasarruf tedbirleri ne demek , Geleceği daha iyi yaşamak için farklı tasarruf tedbiri almak ve aldırmak gerektiğini 7’den 70’e herkes iyi bilir. Tasarruf tedbirleri, kişinin yarın için kenara değerli bir şey koymasının yanında, farklı konularla bu yatırımları desteklemesidir. Tasarruf yapmak belki dünü kurtarmaz ama bugün ile yarını mutlaka kurtarır.

Tasarruf tedbiri almak için hem şimdiki hem de gelecekteki yaşam kalitenizi güçlendirip yaşama sevincinizi arttırabilirsiniz. Refah seviyesini, konforlu bir hayatı, sağlıklı yaşamı müjdeleyecek olan tasarruf tedbirlerine göz atalım. Buradaki tasarruf tedbirleri, bütçeyi kısmak değil finansı iyi kullanmak için hazırlanmıştır.

Fazla Mal Göz Çıkartır

İhtiyacınız dışındaki kıyafetlerinizi, eşyalarınızı çıkartmanız size her zaman avantaj sağlar. Bunları yıkama derdiniz olmaz. Online olarak satışa çıkartarak hem bu eşyalardan kurtulmuş olursunuz hem de para kazanırsınız. Bir tasarruf tedbiri her zaman “kurtulma” çözümü değil iyi kullanma biçimidir. Kullanmadıklarınızı ayrıştırarak basit düşüncenin önünü açın. Hem huzuru yakalarken hem de eşyalarınız üzerinde düşüncelerden kurtulursunuz.

Liste Tutun

Bir alışverişe gittiğinizde evinizdeki eksikleri inceledikten sonra bir liste tutun. Bu sayede “ daha fazla ” almaktan kurtulur ve yarına birikim sağlamış olursunuz. Evinizde, arabanızda ya da iş yerinizde sadece eksikleri almak size parayı doğru yönetmeyi sağlar. Bunun için basit bir not defteri bulundurmak yeterlidir.

Gece İndirimi

Bilindiği üzere elektrik geceleri yüzde 10 indirimlidir. Gece çalıştırdığınız tüm ürünler yüzde 10 indirimle cebinize yansır. Haftada 2 kere çamaşır makinesi açsanız ayda 8 kere açmış olursunuz. Bu işi gece yaptığınızda hem işiniz görülür hem de tasarruf sağlamış olursunuz.

Kendiniz Yapın

Firmalara ya da mağazalara çok para vermek yerine elbiseyi kendiniz dikin, mini şeyleri kendiniz tasarlayın. Bu sayede pratik zekanız kuvvetlenecek ve fazla masraf derdinden de kurtulacaksınız. Küçük büyük demeyin. Kendinize uğraş edinirken bir ürünü kendiniz yapmanız size gurur ve güven verir. Bu sayede alacağınız üründen minimum yüzde 25 kar sağlarsınız.

Kullan Ata Son Verin

Bir ürün aldığınızda vadesi doldu diyerek atma işine kesinlikle son verin. Bir kahve içtiğinizde evinize getirebilirsiniz. Ya da dondurma kapları ile güzel şeyler yapabilirsiniz. Su şişeleri de buna bir örnek olabilir. Tasarruf tedbirleri asla küçümsenmemelidir. Amaç; yarını daha iyi yaşamak için finansı iyi kullanmak. Eğer kapları çöpe atarsanız yarın kap almak zorunda kalacaksınız.

Ucuz Etin Yahnisi Yavan Olur

Ucuz ürünler yerine kaliteli ürünleri tercih edin. Bilinen bir atasözü şöyle der; “ Ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim ” Bir ürünün uygun fiyatlısından ziyade kalitesini tercih edin. 1-2 ay sonra atacağınız bir ürüne para vermek yerine uzun yıllar kullanacağınız, giyeceğiniz bir ürünü almak hem bütçenize avantaj sağlar hem de size kaliteli ürünleri sunar.

Para Değil Zaman Ayırın

Hayatınızın hiçbir anı geri gelmez. Eğlence için çok para ayırmanıza gerek yok zamanında yapılacak yüzlerce eğlence türü var. Parayla eğlenmek yerine daha uygun ama zamanınızı efektif bir şekilde kullanacağın alanları, yerleri tercih edin. Bunun yanında; ailenize, sevdiklerinize her zaman paradan önce zaman ayırın. Bu sayede yarın için mutlu bir aile yuvası kurmuş olursunuz. Bu dünyadaki en büyük destekçiniz olan aile, paradan değil ilgiden sağlamlaşır.

Harcamalarınıza Dikkat Edin

Her zaman harcamalarınızı ekonomik çerçevede değerlendirin. X arabanın fiyatı 10 bin lira ama Y çok güzel diyerek ona 100 bin lira vermek harcamayı doğru kullanamamak demektir. Kredi kartlarını gerektiğinde ve doğru şekilde kullanın. Boşanmaların, psikolojik sıkıntıların hatta intiharların çoğu gereksiz harcamalar ile borçlanmadan meydana gelir. Eğer geleceği daha iyi planlamak istiyorsanız mutlaka bugünden harcamaları doğru kullanarak başlayın.

Bağımlılıktan Uzaklaşın

Klişe bir söz olabilir ama bağımlılık her zaman tasarruf tedbirinin düşmanıdır. Eğer gerçekten iyi bir hayat, kaliteli bir yaşam istiyorsanız ilk önce çevrenizdekileri değil kendinizi değiştirmeniz gerekli. Buradaki bağımlılık bir sigara olabilir, alkol olabilir, playstation oyunları olabilir; hem zamanınızı hem de cebinizi yönetirsiniz.

Hayır Demeyi Öğrenmek

İnsanlara “ hayır ” demeyi öğrenmek ve bunu uygulamak en büyük tasarruf tedbiridir. Her zaman arkadaşlarınıza, sevdiklerinize vakit ayıramazsınız. Kendinize de vakit ayırmalısınız. Bunun için gerektiğinde “ hayır! ” demeyi uygulamalısınız. Bu size bir şey kaybettirmez. Hatta yapılan bir araştırmada, bazen arkadaş çevresinde uzaklaşmak arkadaşlığın daha kaliteli olduğunu göstermiştir. Vakit ayırmak, zamanı yönetmek, kendinize vakit bulmak için “hayır” demeyi öğrenin, bu kelimeyi hayatınızda uygulayın.

İndirimleri Kovalayın

Her sitenin, mağazanın, ürünün belli zamanlarda indirimleri olur. Hatta indirim siteleri, sosyal medyada indirim sayfaları bulunmaktadır. Buradaki indirimleri takip ederek alacak olan ürünlerinizi daha uyguna alabilir ve geleceği daha iyi planlayabilmeniz için farklı tasarruf tedbiri ortaya koyabilirsiniz.

Related Posts