FinansP.com

Sürekli Başvuru Yaparsam Kredi Notum Düşer mi

Sürekli Başvuru Yaparsam Kredi Notum Düşer mi

Sürekli Başvuru Yaparsam Kredi Notum Düşer mi ,Bankalardan kredi almak için en önemli kriterlerden birisi olan kredi notu neden düşer, diye düşünen müşterilerin en çok sorduğu sorulardan biri sürekli başvuru yaparsam kredi notum düşer mi endişesidir.

Bu soruyu farklı örneklerle açıklamaya çalışalım. Siz de kredi notunun neden düştüğünü öğrenmiş olursunuz. 

Müşterilerin geçmiş bankacılık faaliyetlerini incelenerek olumlu veya olumsuz şekilde değerlendirildiği sistem olan kredi notunu etkileyen en önemli etkenlerden birisi de sürekli kredi talebinde bulunmaktır. Kredi almak amacıyla sürekli kredi başvurusu yapmak yanlış bir davranıştır. Kredi notumuz yeterli ise size ilk müracaat ettiğimiz banka kredi verecektir, ancak yetersiz olan kredi notumuz sebebiyle sonraki bankalarda aynı şekilde olumsuz yanıt verecektir.

Kredi kayıt bürosu tarafından sisteme işlenen bankacılık bilgileriniz sizi ele verdiği için tekrar tekrar kredi başvurusunda bulunmak kredi notumuzu olumsuz yönde etkileyecektir.

Kredi notu neden düşer

Bankalar kredi kartı verirken limitlerini müşterilerinin gelir durumuna göre yükseltir ya da düşürebilir. Çünkü müşterilerin yaptığı hatalardan dolayı kredi kartı limiti de doğal olarak düşürülebilir. Banka müşterilerinin düzenli ödeme yapmaması, faturaları geç ödemesi diğer bankalarla yaptıkları ödemedeki aksaklıklar sebebiyle kredi notu düşmektedir. İşte kredi kullanmak isteyen ya da kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyen kişilerin bütün bu yanlışları yapmaması, doğal olarak kredi notlarının düşmemesi gerekir.

Kredi notunun düşme nedenleri

  • Bankalardan aldığınız kredi kartını alışverişte kullandığınız zaman oluşan borcu düzenli olarak ödemezseniz ya da ödemeleri tam olarak yapmazsanız kredi notunuz olumsuz yönde etkilenir.
  • Bankalardan temin edilen kredilerin geri ödemesinde aksatma yaşanıyorsa, taksitlerinizi geciktiriyorsanız yine kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir.
  • Bankadan kredi kartı ya da kredi aldıktan sonra işinizi kaybettiyseniz, gelir durumunuz düştüyse ve bunun sonucunda da uzun süre işsiz kaldıysanız ve Sosyal Güvenlik Kurumu primleri tam olarak ödenmiyorsa bu durumda kredi notunuz düşecektir.
  • Bankalardan aldığınız banka kartı da kredi notu için önemli bir etkendir. Bankada bulunan vadeli ya da vadesiz hesaplarınıza ait olan banka kartı da kredi notu açısından önemli bir yer teşkil etmektedir.
  • Eğer hesabınızda artı para bulunmuyorsa, bakiyeniz hep eksi ya da ‘0’ olarak görünüyorsa bankanın size güveni sarsılacaktır. Buda kredi notunun düşmesine sebep olacaktır.
  • Kredi notunu etkileyen önemli konulardan biriside fatura ödemeleridir. Özellikle GSM operatörleri, fatura ödeme bilgilerinizi bağlı oldukları kredi kayıt bürosu verilerine aktarıldığı için fatura ödemeleriniz düzenli olmazsa bu da kredi notunun düşmesine sebep olacaktır.

Kredi talebi sıklığı ne kadar olmalıdır

Tüketicileri ilgilendiren en önemli konuların başında bankalardan sürekli kredi talebinde bulunmak kredi notunu etkiler mi yönündedir. Evet bankalardan sürekli kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürmektedir. Çünkü bu kişinin finans sektöründe tutunamadığı ve sürekli bütün bankalara kredi talebinde bulunduğu otomatikman sisteme aktarılacaktır. Burada güvensiz müşteriler grubunda değerlendirilecektir.

Aslında bilinçli bir banka müşterisi sürekli kredi başvurusunda bulunmaz. Sebebi de herhangi bir bankaya kredi talebinde bulunan bir kişi eğer olumsuz yanıt aldıysa, diğer bankaların da üç aşağı beş yukarı aynı cevabı vereceğini bilir. Çünkü sisteme kayıtlı olan kredi notu bütün bankalar tarafından görülmektedir.

Kredi notumuz yetersizse bankalar size doğal olarak kredi talebinize olumsuz yanıt verecektir. Durum böyle olunca diğer bankalara tekrar tekrar sürekli kredi başvurusu yapmak doğru değildir. Bu durum kredi notumuzu düşmesine etki edecektir.

Kredi çekmeyi düşünen ve banka banka gezerek kredi almaya çalışan müşterilerin merak ettiği sürekli başvuru yaparsam kredi notum düşer mi sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Sonuçta, bir bankaya müracaat ettikten sonra eğer olumsuz yanıt aldıysanız tekrar müracaat etmeye gerek yok. Kredi notunuzu yükseltmek için çaba harcamanız gerekmektedir. Sonrasında kredi notunuzu normal seviyelere getirip yeniden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.