FinansP.com

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır ,Solucan gübresi işine girmek istiyorsanız öncelikle bu iş için verilen kursların tamamına gitmelisiniz. Tabi iş bununla da bitmiyor. Solucan gübresi için araştırmalar yapmalısınız. Bizzat kendi gözlemlerinizle solucan gübresi ile bitkiler yetiştirmelisiniz. Bütün bu evrelerden sonra gübre işine girmenizi tavsiye ederiz.

Solucan içi kolay gibi gözükse de ince ve dikkat isteyen bir iştir. Bu yüzden hafife alarak yatırım yaptığınız paraları batırabilirsiniz. Size tavsiyemiz doğru ve güvenilir kişilerden bilgi alarak bu işi en güzel şekilde yapmalısınız.

Her işin bir inceliği olduğu için bu işin püf noktaları öğrenerek başlamak sonraki noktalara emin adımlarla ulaşmanızı sağlayacaktır. Dolayısıyla işe başlarken büyük sermayeler yatırmak yerine başlangıç seviyesinde bir sermaye ile başlamak daha isabetli olur. Böylece deneme – yanılma yoluyla bu işten elde edeceğiniz tecrübe ve birikim önünüzü görmeniz konusunda kolaylık sağlayacaktır.

Solucan Gübresi Üretimi yapabilmek için iyi bir alana sahip olmanız gerekmektedir. Bu alanın büyüklüğü sermaye ayırdığınız miktara göre değişebilir. Ayrıca bu alanın ışık ve nem oranına azami ölçüde dikkat etmeniz gerekmektedir. Gübre üretimi yapabilmek için binalarınızın bodrum katlarını da kullanabilirsiniz. Fakat solucan gübresinin nem ve kokusu binadaki sakinleri rahatsız edebilir.

Bu iş o kadar kârlı ve bereketli ki hammaddesi için herhangi bir ücret ödemezken bunu yıllarca kullanabiliyorsunuz. Ayrıca bu işte daha az insanla muhatap olduğunuz için çok rahatsınız. Bir yandan siz kazanırken diğer yandan da organik tertemiz bir mahsul sunuyorsunuz.

Bu işte aldığınız solucanlar da hayati öneme sahip bir konumda. Zira ülkemizde ve yurt dışında kullanılan solucanlar farklı. En çok tercih edilen ise kırmızı Kaliforniya solucanlarıdır. Solucanlara iyi baktığınız takdirde sizlere hem gübre sağlayıp hem de iki kat üremeye başlamaktadırlar.

Son yıllarda ülkemizde oldukça gelişmeye başlayan bu sektöre olan ilgi her geçen gün artarak devam etmekte. Daha da güzel olan bir konu ise bu işle alakalı devlet desteklerinin olması girişimcileri ümitlendiriyor.

Kaliteli ve güzel Solucan Gübresi Üretimi yapabilmeniz için bilmeniz gereken noktalardan biri de elinizde bulundurduğunuz solucanları çok iyi “kompost” mama ile beslemenizdir. Hatta yapılabilirse seperatör gübresi kullanılmalı bu da olmaz ise taze sığır dışkısı toprak ile karıştırılarak fermente edilmelidir. Bunlara dikkat etmediğiniz vakit yavaş yavaş erimeye başlayabilirsiniz. Bu işte para kazanabilmek için ilk 6-12 ay çok önemlidir. Bu zaman dilimi içerisinde sabır ve metanetinizi koruyarak ilerlemeyi izlemelisiniz. Sabır her kilidin anahtarıdır. Solucan Gübresi Üretimi için sahip olmanız gereken sermaye 20.000-40.000 TL arasında olmaktadır.

2018 Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadar Oldu?

1 Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır
2 Solucan Gübresi Üretimi Karlı mı?
3 Solucan Gübre Üretimine Devlet Desteği Var mı?
Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır
Sık sık haberlerde rastladığımız ve ciddi anlamda büyük gelir elde edilen bu işte nasıl bir işleyiş sistemi olduğunu ve nasıl yapıldığını anlatacağız. Şimdi başlayalım Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır.

Bu işte birçok çeşit solucan olduğu için bunlardan en verimli olan Kalifornia solucanı olduğu bilinmektedir. Bu işe giren herkesin tercih ettiği solucan çeşididir. Kırmızı Kalifornia solucanı ile organik solucan üretimi yapıldığı ve kısa bir sürede solucan sayısını ikiye katladığı görülmektedir.

Düşük bir bütçede bu işi yapmak isteyenlerin fazla sermaye ile girmesine gerek kalmamaktadır. Sadece yeterli büyüklükte bir kapalı alanın olması ve ne kadar solucan alacak ise o miktarda bir bütçeye sahip olması gerekmektedir.

Bu işin süresine bakıldığı zaman hemen hemen herkesin demesi şu şekildedir. Eğer iyi bir besleme yapıldığı takdirde özen gösterildiği takdirde 2 yıl içerisinde ciddi anlamda verim alınacağı ve bu işten büyük kazançlar elde edileceği söylenmektedir.

Çok fazla durumu müsait olmayıp ta bu işi yapmak isteyenlere de tecrübe sahibi insanlardan tavsiyeler vardır. Bunlar plastik havuz için büyük su deposunun üstünü keserek kullanabileceklerini söylemektedirler. Bu şekilde yapılırsa yerden fazla yüksekte olmasının gerek olmayacağını ve yine az sayıda solucan ile dikkatli beslenen solucanların 2 katı olacağını söylemektedirler.

Solucan Gübresi Üretimi Karlı mı?
Son zamanlarda oldukça popüler haline gelen solucan gübresi üretimi oldukça karlı bir iştir. Millet olarak büyük ilgi gösterdiğimiz bu iş gelecekte oldukça daha fazla yaygınlaşacak gibi. Yerel kaynaklarımız ve verimli topraklarımız için gereken doğal ve organik gübredir. Ülkemizde kullanılan kimyasal gübreler maalesef doğal kaynaklarımızı yok etmekte. Bunun yanında toprak verimliliği de azalıyor. O yüzden solucan gübresine son yıllarda oldukça yoğun bir ilgi var.

Solucan Gübresi Üretimi Karlı mı sorusuna gelince, bu işi gerçekten severek ve en ince detayına kadar öğrenerek yaparsanız sandığınızdan daha da karlı bir iştir. Biraz sabır isteyen bir sektördür. O yüzden en az bu işten güzel para kazanmak için 5 yıl gibi bir zamana ihtiyacınız var. Bunun sakın unutmayın. Hiç bir sektör de açıldığı günün ardından süper derecede paralar bırakmaz. Aynı şekilde solucan gübre işi de böyledir.

Solucan Gübre Üretimine Devlet Desteği Var mı?
Bir iki yıl önce bu iş kişilerin bizzat kendi çabaları ve imkânları ile yapılmakta idi. Artık yapılan son düzenlemelerden sonra devlet bu işe el attı. KOSGEB ve diğer hibe kredi kurumları artık solucan gübresi tesisi içinde para vermektedir.

Müdürlükten Solucan Gübre Üreticiliğine

10 yıl boyunca özel bir şirkette müdürlük yapan 38 yaşındaki Mahmut Şanverdi, İnternet ortamında gördüğü solucan gübresi haberi ile ilgilenmeye başlayınca olanlar oldu. Bütün her şeyini geride bırakarak solucan gübresi üretimi işini araştırmaya başladı. Elde ettiği bilgiler ve daha önce solucan işini tecrübe eden kişilerle görüşmelerden sonra bu işi yapmaya karar verdi. Müdürlüğü bırakıp solucan üretimi işine başladı…

Mahmut Şanverdi bu işe başlarken sadece 1,5 milyon solucan ile başladığını ufak tefek denemelerden sonra işin püf noktalarını öğrendiğini vurguladı. Yaklaşık olarak 2 senelik bir çalışma sonucu solucan sayısını 24 milyona ulaştırmayı başardı. Başta herkes “solucan ile mi uğraşacaksın” diye söylerken şimdiler de siparişlere yetişemiyor. Aylık 15 – 20 Bin TL para kazandığını söyledi.

Avrupa yaklaşık olarak 60 – 70 yıldır solucan gübresi kullanıyor. Türkiye olarak bu işe çok geç kalındı. Avrupa solucan gübresi ile topraklarının verimliliğini arttırıyor. Bizim ülkemizde maalesef kimyasal gübre kullanımı senelerdir devam etmekte. Büyük rant ve paralar döndüğü için ülkenin geleceği konusunda düşünen insanlar az. Solucan gübresi üretmek hem kazançlı hem de yarınlarımız için çok daha faydalı.

Kimyasal gübreye Türkiye’nin milyarlarca dolar harcadığını söyleyen Şanverdi, hem insan sağlığına hem de ülke ekonomisi katkısı için solucan gübresinin daha fazla yaygınlaşması gerektiğini kaydetti.

Solucan gübresi üretimi için yapmanız gereken aslında çok basit. Araştırmak ve sabırla çıktığınız yola devam etmek. Küçük bir işletme ile başlayarak, denemeler yaparak, etrafınızdaki çiftçilere numuneler vererek 3 – 4 yıl içerisinde çok güzel yerlere gelebilirsiniz. Solucan gübresi üreticiliği hakkında tüm bilgileri öğrendikten sonra gönül rahatlığı ile üretim işine girebilirsiniz. Yapmanız gereken bu işe gönül verip üzerine çalışmalar yapmak. Sizden önce bu işi yapan kişilerle tanışıp tesislerine gitmektir. Böylece edindikleri tecrübelerden yararlanabilirsiniz. Unutmayın solucan işi hem Türkiye’nin geleceğine hem de kendi evlatlarınızın geleceğine faydalı olan bir iştir.