FinansP.com

SGK Prim Ödeme Yöntemleri

SGK Prim Ödeme Yöntemleri

SGK Prim Ödeme Yöntemleri – Kredi Kartı ile SGK Prim Ödeme

İnsanlar uzun yıllar özel sektörde çalışarak emekli olmaya çalışmaktadır. Ancak çeşitli nedenlerle işten ayrıldıklarında, emekli olabilmeleri için yaş ve prim gün sayısını doldurmaları gerekmektedir. Yaş şartını tamamlayan ancak prim gün eksiği bulunan birçok kişi isteğe bağlı yöntemle SGK primlerini ödeyerek eksik primlerini doldurmaya çalışmaktadır. Çalışmayan kişilerde genel sağlık sigortası hizmetlerinden faydalanarak, sağlık hizmetleri almaya çalışmaktadır. Tüm bu işlemler için kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemlerini kendileri yapabilmektedir.

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödeme

E-Devlet Üzerinden Ödeme
Teknolojinin gelişmesi ile birçok devlet kurumu hizmetleri e-devlet uygulaması üzerinden sunulmaya başlamıştır. Herkes e-devlet şifresi edinerek, kendisi ile ilgili tüm işlemleri takip edebilmektedir. E-devlet sistemine erişim yapanlar, SGK bölümünden kendileri ile ilgili tüm dokümanlara ulaşabilirler. Prim günlerini, yatırmaları gereken prim ücretlerini, ne zaman emekli olabilecekleri gibi tüm işlemleri görebilirler. SGK prim borcu olanlar, e-devlet üzerindeki SGK prim borcu öde seçeneğini kullanabilir ve ödemelerini yapabilirler. Kredi kartı ile SGK prim ödeme kolaylığı bu uygulamada da sunulmaktadır.

e-devlet uygulamasında borç ödeme seçeneğini seçtiğinizde karşısına ödeme penceresi çıkacaktır. Kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemlerini buradan rahatlıkla yapabilirsiniz. Açılan penceredeki alanları doğru doldurduğunuzda ödemeniz gerek miktar karşınıza çıkacaktır. Kredi kartı ile SGK prim ödeme yaparken ister tutarın tamamını isterseniz bir bölümünü seçerek istediğiniz kadar ödeme yapabilirsiniz.

Bankacılık Hizmetleri İle Ödeme
Herhangi bir bankanın online bankacılık hizmetlerini kullanıyorsanız, Kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemlerini yapmanıza izin verilecektir. Tüm bankalar müşteri memnuniyeti oluşturabilmek için tüm ödeme işlemlerini en kolay ve basit yöntemlerle yapılmasını sağlamaktadır. Banka online işlemler üzerinden e-devlet sisteminize erişim yaparak SGK dökümünüzü alabilirsiniz. Yine bankacılık uygulaması üzerinde SGK borç sorgulamasını yapabilir ve Kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemleri adımına geçebilirsiniz.

Kredi Kartı ile SGK Prim Ödeme

Akbank Ödemeleri
Kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemleriniz için Akbank’ı tercih ettiğinizde, bankanın direkt bankacılık uygulamasını kullanmalısınız. Akbank kredi kartınız ile tüm SGK ödemelerinizi yapabilirsiniz. İsteyenler en yakın Akbank şubelerine giderek ödemelerini banka çalışanlarının yardımı ile ödeyebilirler. Kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde T.C Kimlik numaranızı ve internet bankacılığı şifrenizi kullanarak yapmanız gerekir.

SGK Sistemleri Üzerinden Ödeme
Sosyal Güvenlik Kurum resmi internet sitesi üzerinden kart ile prim ödeme seçeneğini seçebilir ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu bölümde bulunan onlinetahsilat.SGK.gov.tr /webtahsilat linki sizi ödeme işlemleri penceresine götürecektir. Burada Kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemlerinizi yapabileceksiniz. Aynı zamanda tüm SGK borç bilgilerinizi görebilecek ve kendinize bir ödeme planı oluşturabileceksiniz. Online işlemler yaparken güvenilir sistemler üzerinden yapmaya çalışmalısınız. En güvenilir ödeme yerleri SGK resmi internet sitesi ya da e-devlet şifreniz ile e-devlet uygulaması üzerinden ödeme yapılan platformdur.

Otomatik Ödeme Talimatları
Günümüzde birçok ödeme işlemlerimiz için bankalarda bulunan hesaplarımız ya da kredi kartı hesaplarımıza otomatik ödeme talimatları vermekteyiz. Kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemleri için bazı bankalara ait kredi kartlarına otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Kredi kartı ile SGK prim ödeme işlemlerinde bazı bankalar taksit seçenekleri sunarken bazı bankalar taksit seçeneği sunmadan tek çekim işlemler yaptırmaktadır. Ülkemizde hizmet veren bankalardan birkaçı kredi kartı çeşitlerinden bazıları için SGK ödemelerine otomatik ödeme seçeneği sunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu 2011 yılında Bankalar arası Kart Merkezi ile işbirliği yaparak tüm SGK prim borçlarının internet üzerinden, banka kartı ve kredi kartı ile ödenmesi anlaşması yapmıştır. Tüm ödemeler bankalar aracılığı ile kolaylıkla yapılmaktadır.