FinansP.com

SGK dan paranızı almayı unutmayın

SGK dan paranızı almayı unutmayın

SGK dan paranızı almayı unutmayın Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) farklı isimler altında ‘özel’ ödeme yapıyor. Milyarlarca lirayı bulan bu ödemelerin çoğu bilinmiyor. Para zamanla çekildiğinde, gerçek yanmaktadır. Bu haklardan bazıları, seyahat masrafları, cenaze yardımı, maaş günü ödemeleri, dinlenme parası ve süt parası olarak sıralanmaktadır. Onları kim getirir, onları nasıl elde eder? İşte ayrıntılar …

Yollar ve günlük ödemeler PTT aracılığıyla sigortalı kişinin kendisi ve yararlanıcıları, yani ebeveynleri, eşleri ve çocukları için yapılır. Bu, tıbbi tedavi (organ nakli, kontrasepsiyon, kanser tedavisi, acil vakalar) ve başka bir hastaneye zorunlu transfer gerektirir. Başvuru, SSK il müdürlüklerine ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılır.

CENAZE YARDIM 531 TL

Ölen kişi adına 360 günlük sigorta primi bu ödeme için yeterlidir. Ölüm tarihinde kişinin sigortalı olması gerekli değildir. Aceleyle unutulmuş olan bu ödemeyle ilgili beş yıllık bir kısıtlama tüzüğü var. Parası 531 lira. Öncelik eş ve çocuklar. Aksi takdirde, ebeveyn veya kız kardeş öder. Bir sosyal güvenlik merkezine temyiz etmek için bir dilek yeterlidir.

ÇEYİZ için 24 MAAŞ

Öksüz kız çocuğunun parasını öderken evlilik halinde çeyiz için ödeme yapılır. Bu ödenek SSK ya da Bağkurlu çocuklarına, annelerinin veya babalarının ölümünden dolayı yetim ödemesi yapanlara verilir. Kızlar evlendiğinde yetim maaş kesilir. Ödenen maaşın 2 yıllık ödemesiz dönemi (24 maaş), kız çocuğu ile evli olduğunda topluca nakit olarak ödenir. SGK’ya başvuru.

ÇALIŞMA PARASI

Sigorta yazarı, çalışırken hastalanırsa hastane raporunu yazar, meslek hastalığı yakalanır ve işçinin kazası olur. Raporlama döneminde, patron maaş ödemez, SSK ödeme yapar. Buna iş göremezlik parası (dinlenme) para denir. Ödeme, kazancın son 3 ayına göre yapılır. En düşük günlük ödeme ayakta tedavi için 39.50 TL ve yatarak tedavi için 29.62 TL’dir. Bagkurlu da bu parayı alır. Ödeme, turkiye.gov.tr ​​adresinden e-devlet şifresi ile kontrol edilebilir ve PTT’ye bağlıdır.

SÜT PARASI

SGK, ayrıca halka ‘süt emzirme’ sütleri olarak da bilinir. Posta raporuna göre, 133 lira Bu parayla annenin veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesi yeterlidir. Başvuru, SSK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde yapılabilir.

DOĞUM İZNİ

Toplam 122 gün prenatal ve doğum sonrası izni kullanan anneler, çalışmayanların ücretini alabilir. Buna doğum izni veya rapor denir. Minimum ücretle bir anneye 4425 lira para verildi. Bu en az miktardır. PTT ve Ziraattan ödeme. Turkiye.gov.tr’nin yaşayıp yaşamadığını kontrol edebilirsiniz.

TOPLUPARA

Bazı sigortacılar emeklilik primini tamamlayamıyorlar. Bu insanlar SSI’dekilere ödenen primleri toplu olarak talep edebilirler. Bunun için SGK’ya itiraz etmek gerekiyor.