FinansP.com

Provizyon işlemi ne demek

Provizyon işlemi ne demek

provizyon işlemi nedir , Provizyon ödeme onay sistemidir, bir ürünü satın aldığınızda, bilgilerinizi girip onayladığınızda bankanız bir mesaj alır ve kartınızda herhangi bir sorun yoksa banka bu işlemi otomatik olarak onaylar. Bu işlem sırasında, kredi veya banka kartı limitinizin yeterli olup olmadığını ve çevrimiçi satın alma işlemlerine açık olup olmadığını kontrol eder. Birkaç saniye içinde gerçekleşen bu mesaja kısaca Provizyon denir. Tedarik sürecindeki en ilginç sorunlardan biri, sık sık hata alabilmenizdir.

Kredi kartı veya bankamatik kartınızla satın alım yaparken rezervin alınamayacağı konusunda bir uyarı alırsanız, bu hatanın belirli nedenleri vardır. Her şeyden önce, en yaygın hatalardan biri olan kart bilgilerinin yanlış girilmesi bu hataya neden olabilir. Başka bir nokta, kredi kartınızın internet satın alımlarına kapalı olması, bu da fon olmamasıdır. Üçüncü olarak, kart limitiniz yeterli değilse bu uyarıyı alabilirsiniz. Son olarak, kartınızı yıllardır kullanıyorsanız, üzerinde yazılı son kullanma tarihinin geçtiğini fark etmemiş olabilirsiniz.

Bu durumda, kartın süresi dolduğundan uyarı almak tamamen normaldir. Ayrıca, bazı web siteleri müşterilerinin kredi kartlarını engelleyebilir. Bu nedenle, alışveriş yaptığınız web sitesinin kredi kartınızı engellemediğinden emin olmanız gerekir. Eğer aliexpress ve amazon gibi global e-ticaret siteleri aracılığıyla yurtdışında alışveriş yapıyorsanız bu hatayı alabilirsiniz. POS ödemeleri sırasında veya geciken bir tedarik nedeniyle bir onay süreci olmadığından hatalar elde edilebilir. Bu genellikle Türkiye’de kredi kartıyla yurtdışından alışveriş yaparken veya tam tersi durumda geçerlidir. Bu gibi durumlarda, bankanızın müşteri hizmetlerine verdiğiniz yanıt, sizi en kısa sürede bir çözüme götürecektir.

Açık Provizyon nedir?

Kredi kartınız sanal veya fiziksel post ile işlendikten hemen sonra, ilgili kredi kartı işlemi bankanızın İnternet şubesinde “Açık Provizyonlar” altında görünecektir. Müşteri açısından, bir işyerinde mal veya hizmet alımı bittiğinde, işlem genellikle tamamlanır. Zaman geldiğinde, işlem bildirime yansıtılır ve karttan ücret alınır. Bu sizin başınıza gelmemiş olabilir, ancak bazı durumlarda kartla alışveriş yapmak bir tür borç olarak kabul edilmez. Merak ediyorsunuz ve bazen bankanızı arıyorsunuz, bunun neden hesabınıza yansımadığını düşünüyorsunuz? Bir İnternet alışverişinde aynı miktarda birden fazla işlem yapıyorsunuz, bir süre sonra aynı işlemlerden yalnızca bir tanesinin bu döneme yansıdığını görürsünüz. Bu durumların nedeni kapanış yetkisi, ikinci bir onay mekanizmasıyla bir işlemin eklenmesidir. Ülkemizde, ikincil onay mekanizması olmayan bir işlem olmamasına rağmen, bu mekanizma yurtdışındaki bazı ülkelerde mevcut değildir.

Başlık sorusuna yanıt olarak;

Kredi kartıyla işlem yaparsanız, bu, kartınızdaki limitin işlem tutarı kadar azaldığı anlamına gelir. Bir banka kartı kullanırsanız, işleminizin tutarı kartınızın bağlı olduğu cari hesabından düşülür. Kredi kartı ile provizyon, bu işlemin kartınıza kredi olarak yansıtıldığı anlamına gelmez. Bu kapatma döngüsü, aşağıdaki koşullardan herhangi biri meydana geldiğinde hayat kurtarır; Kartı postaya yerleştirdiniz ve işlem fişinin verilmesinden önce kasiyerin kartı postdan çıkardığını varsaydınız. İşlem sizin için onaylanmadığı için satın alma işlemlerini bıraktınız. Bu işlem sırasında bankanızın İnternet şubesini kontrol ettiğinizde, bu işlemin onaylandığını ve kart limitinizin düşüldüğünü göreceksiniz. Bu, belirli bir süre sonra kaybolmayan olay kapatma kaydının gönderildiği yerdir. Veya 2 adımda bir web sitesinden alışveriş yapabilirsiniz.

Yine, işlem sırasında bankanızın İnternet şubesini kontrol ettiğinizde, 2 başarılı işlem göreceksiniz. Açık bir hükmün ne olduğu sorusu bu şekilde cevaplanmaktadır. Başka bir deyişle, bu işlemlerden biri hesabınıza yansıtılır ve diğeri belirli bir süre sonra kaybolursa, bu bir kapanış gönderme veya göndermeme sorunudur. Rezervde bekleyen işlemler Bir POS cihazından veya İnternet’ten kredi kartı sahibi olarak bir işlem gerçekleştirdiğinizde, bu işlemler dönem içindeki hareketlerinize yansıtılmaz. İşlem zamanından işlemin döneme girmesine kadar geçen sürede bu işlemlere Provizyon işlemleri denir. Bazı durumlarda, bu işlemler dönem içindeki hareketlerinize yansıtılmaz.

Bekleyen provizyon ne demek?

Provizyon, ön onay anlamına gelen bir kelimedir. Kredi kartınızla yaptığınız işlemler öncelikli olarak kart işlemlerine koşulu bekletme olarak yansıtılır. Onay aşamasındaki giderler kart hareketlerinde bekleyen bir provizyon olarak görünüyor. Onay bekleyen işlemlere provizyon veya açık provizyon işlemler denir.

Bu ne tür bir onay? Bir işlem neden onay bekliyor?

Bu iki durumda olabilir.

  • 1-) İşlemi bankanızdan bir pos cihazı ile yaptıysanız, bu pos henüz bir kapanış mesajı göndermemiştir.
  • 2-) İşlemi, kartınızın bankasına ait olmayan başka bir banka pos cihazı ile gerçekleştirdiyseniz, bu banka henüz bir kapanış mesajı göndermemiştir.

Etkilenen kaynaktan bir kapatma iletisi gelene kadar, bu provizyon işlemi bekleyecektir. Yaklaşık 7 gün sürer (bu süre bankadan bankaya değişir). 7 gün sonra bu işlem provizyondan düşer, kart limitiniz açılır. Mümkünse, bu işlem sırasında kazandığınız puanlar da geri alınır. Başka bir deyişle, kart işleminin döneme girmeden hemen önce beklediği duraktır. Açık provizyon işlemleri kart dönene kadar finansal değer kazanmaz.

Bu ne zaman olabilir?

  • 1-) Kartın geçerli bir kart olduğunu anlamak için, appStore gibi bazı siteler az miktarda yetkilendirme talebi yapar ve kartın alınan onay mesajıyla birlikte gerçek bir kart olduğunu anlar. Bu tür işlemler için kapanış gönderilmeyeceğinden, işlem asla müşteri hesabına yansıtılmayacaktır. İşlemin süresi bitene kadar (süre sonu) açık bir provizyonda beklerler.
  • 2-) Kartla işlem yaptığınızda, bu işlemi İnternet şubesinden görüntülemek isterseniz, bulabileceğiniz konum açık bir yetkilendirme ekranıdır. Çünkü işlemler gün sonuna kadar yansıtılmaz. Tarım hesabınızla işlem yapmak veya para çekmek istediniz. Böyle bir durumda, talep ettiğiniz miktar çok büyükse, hesabınızla birlikte ana banka ile iletişime geçilir ve bu tutarın bir karşılığı olup olmadığı kontrol edilir. Bu süreç aynı zamanda bir çeşit tedarik süreci olarak da ifade edilebilir.

Sağlık Provizyon almak ne demek?

Sağlık hizmetleri anket sistemi olarak bilinen sağlık hizmetleri aktivasyon sistemi, yani SPAS; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın tek bir çatı altında birleştirilmesinden sonra, Ocak 2012’de üç farklı kurumdan sağlık yardımı işlemlerini tek bir programla gerçekleştirmek için başlatılan bir yazılım uygulamasıdır. Bu talep, aktif sigortanız olsun ya da olmasın, sigorta tarafından ne ölçüde yaralandığınızı sorgulayıcı olarak kolayca ele alabilir. Yetkilendirme almak, talep ettiğiniz işlemin tutarının bankanız tarafından onaylandığı anlamına gelir. Kredi kartıyla işlem yaparsanız, bu, kartınızdaki limitin işlem tutarı kadar azaldığı anlamına gelir. Bir banka kartı kullanırsanız, işleminizin tutarı kartınızın bağlı olduğu çek hesabından düşülür. Kredi kartı ile provizyon, bu işlemin kartınıza kredi olarak yansıtıldığı anlamına gelmez. Provizyonlar, ikinci onaylardan sonra kartınıza borç olarak yansıtılır.

Tedarik alındığında, malların / hizmetlerin satın alındığı anlamına gelir. Bu, bu fiyatın “zorunlu olarak” kart sahibinden alındığı ve ilgili işyerinde ödendiği anlamına gelir. Ancak, onay süreciyle ilgili sorunların olduğu farklı durumlar olabilir. İşleme yetkisi ile finansallaşma arasındaki süreye açık provizyon dönemi denir.

Provizyonda bekleyen para ne zaman onaylanır?

Bu sorunun ortaya çıkışı genellikle yurt dışında olur, yani genel olarak, yurt dışından satın almıyorsanız, böyle bir sorun hakkında düşünmenize gerek yoktur. Yurtdışında satın alma ve nakliye konusunda karşılaşacağınız bu sorun için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Bir banka kartınız varsa, bu sorunla başa çıkamazsınız. Genel olarak, başka yöntemler kullandığınızda, para arzı sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İnsanlar, istedikleri ürünü alabilmek adına paranın diğer tarafa geçmesi için çok uzun süre beklemek zorundadır. Bu sürecin bir başka dezavantajı, sonuçlandırmak için herhangi bir işlem yapamamanızdır. Hangi yolu denerseniz deneyin, paranın provizyonda kalması için gereken süreyi kısaltmak mümkün değildir.