FinansP.com

PayPal Neden Kapandı

PayPal Neden Kapandı

PayPal Neden Kapandı ,Kredi kartınızı ekleyerek kullanılabilen PayPal finansal bilgilerinizi kimseyle paylaşmayacağı taahhüdü veren, kolay, hızlı ve güvenli bir ödeme aracı. Sistemde kredi kartıyla ödeme yapılabildiği gibi tahsilât da yapılabilmektedir. Finansal bilgiler şifrelenerek güvene alınıyor. Bu bilgileri her defasında girmeden rahatça alışveriş yapma imkânı sağlıyor.

PayPal’ın dünya genelinde kullanımı oldukça yaygındır. Önde gelen firmalar bu şekilde ödeme opsiyonu sunuyorlar. Paypal’ın aktif üye sayısı 179 milyon olup, bu yeni nesil ödeme aracı 18 milyar $’lık bir işlem hacmine sahip. Ülkemizde ise iptalden önce e-ticarette %12’lik bir oranla 800 milyon TL’lik bir pazar payı vardı. Şimdi sorulacak sual PayPal neden kapalı şeklinde olup, cevabı aşağıdadır.

Ne oldu da kapandı?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) PayPal’ın lisans başvurusunu reddetti. Buna gerekçe olarak da bilgi sistemlerini ve yedeklerini Türkiye’ye getirmeleri talebine olumlu yanıt vermemelerini gösterdi. Buna istinaden PayPal 30 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Türkiye faaliyetlerini durdurma yoluna gitti. Karar 6 Haziran 2016’dan itibaren geçerli hale geldi. Bu şekilde pek çok önemli alışveriş platformunun ve markaların kullandığı sistem Türkiye için kullanılamaz hale geldi.

Bir söylentiye göre yerli bir ödeme şekli projesi olduğu; buna zemin hazırlamak için de PayPal’ın faaliyetlerinin durdurulmasına giden sürece girildiği de iddia edilenler arasında.

Açılacak mı?

Mevcut durumda müşterileri PayPal hesabına erişebiliyor. Hesap bakiyelerini Türkiye hesaplarına aktarma şansına sahipler. Hesaba geçiş sürecinin 5-7 günü bulabileceği PayPal tarafından paylaşıldı. Ancak hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemleri mümkün değil.

PayPal’ın 2017’nin ilk çeyreğinde prosedürleri tamamlayıp dönecekleri; daha sonra 2017 yılı sonuna kadar server taşıma süreci yaşanacağına dair haberler yayıldıysa da bu doğrulanmadı. Öncelikle “cross border” denilen sistemle döneceği konuşuldu. Bu sistemde yurt dışında bulunanlara Türkiye’den alışveriş yapılabilmekte. Ancak Türkiye’deki bir müşterinin yurt dışından alışverişine izin yok. Bu süreçten sonra server taşımaya dair haberler sadece şehir efsanesi mi yoksa gerçeği mi yansıtıyor, bekleyip göreceğiz. Ancak PayPal lisans almak için çalışmalarda bulunacaklarını dile getirmişti.