FinansP.com

Özel İşsizlik Sigortası Nedir

Özel İşsizlik Sigortası Nedir

Özel İşsizlik Sigortası Nedir , özel işsizlik sigortası –  özel işsizlik sigortası yapan bankalar – özel işsizlik sigortası yapan şirketler


Özel işsizlik sigortası diğer adıyla gelir güvencesi sigortası kişinin kendi isteği dışında iş hakkı fes edilmesi durumunda yararlanılabilen bir sigorta türüdür. Sigorta kapsamından yararlanırken kişinin gerekli teminatlara uygun olunması durumunda sigorta gelir kaybını karşılamakta ve yeni bir iş bulana kadar zor durumda olmamaları için çalışma sürdürmektedir. İşsiz kalma durumunda geçim sorunları yaşamamak için özel işsizlik sigortası yaptırabilir, gelirinizi güvence altına alabilirsiniz.

Özel İşsizlik Sigortası Teminatları

Çalışanın isteği, çalışma gücü ve iş konusunda yetersizliği olmamasına rağmen istem dışı işsiz kalması,
Herhangi bir kaza sonucu çalışma gücünü kaybetmesi,
Kaza veya hastalık geçirmenin ardından geçici iş görememe durumu,
Vefat durumu (Tazminat aile fertlerine ödenir.)
Ev hanımları
Kendi işini kurmuş olmak
Yukarıda belirtilen teminatlar ışığında özel işsizlik sigortası prim ödeyenler işsiz kalma durumunda gelir güvencesinden yararlanabilirler.

Özel İşsizlik Sigortasına Nasıl Başvurulur

İşsiz kalma durumunda geçiminizi sürdürmek ve geçim sıkıntısı çekmemek için çalışma sürdürüldüğü sırada yaptırılan özel işsizlik sigortasına tüm bankalardan başvuru yapılabilir. İŞKUR tarafından yapılan işsizlik sigortası hizmeti de bulunur. Tercih kişinin kendi inisiyatifindedir. İster özel işsizlik sigortası için bankaların anlaşmış olduğu sigorta şirketlerinden yararlanılabilir, ister İŞKUR işsizlik sigortasına dahil olarak ödemeler İŞKUR üzerinden yapılabilir.

Yapı Kredi Gelir Güvencesi Sigortası

Yapı Kredi Bankası gelir güvencesi sigortasından yararlanan kişiler işsizlik durumunda mutfak harcamaları ve telefon, elektrik gibi fatura ödemelerini güvence altına alır. Allianz Sigorta ile anlaşması bulunan Yapı Kredi Gelir Güvencesi Sigortası başvurusu için bankanın şube kanalı hizmet vermektedir. Kapsam dahilinde 12 ay aynı iş yerinde aralıksız çalışan ve İŞKUR işsizlik ödeneğine hak kazanabilen kişiler istem dışı işsizlik sigorta teminatından yararlanabilir. Geçici iş göremezlik hali ve öğrenci ve ev hanımları gibi herhangi bir işte çalışmayan kişilerin kaza ve hastalık geçirmesi durumunda 7 günü aşan yataklı hastane masraflarını kapsar.

Gelir Güvencesi Sigortası 1 yıl süreyle yapılır. Sonraki yıllar isteğe bağlı yeniden yenileme talebinde bulunulmalıdır. 18 ila 60 yaş aralığındaki herkes başvurulabilir.

Garanti Bankası Gelir Güvencesi Sigortası

Garanti Gelir Güvencesi Sigorta kapsamından istem dışı işsizlik söz konusu olduğunda kişinin 180 gün çalışmış olması gerekir. Ayrıca sigortanın işleme alınabilmesi için işsiz kaldıktan sonra 30 gün beklenir. Bu süreç içerisinde iş bulamama söz konusu olduğunda devreye girer. Vefat durumunda ise dahil olunan paketin 10 katı kadara tutar hak sahibi adına ailesine ödenir. Kaza durumunda ise aynı şartlar dahilinde kişiye ödeme yapılır.

Gelir Güvencesi için ödenecek prim tutarı bordrolu çalışanlar ve serbest meslek sahiplerinin gelirlerinin maksimum %70’i kadardır. Sigortadan ödenecek prim ise teminat tutarına göre değişkenlik gösterecektir. Sigorta süresi 1 yıl olmakla birlikte talep doğrultusunda yenilenebilir.

Ziraat Bankası İşsizlik Sigortası

Sigorta kapsamına göre Ziraat Bankası müşterilerine Kredi Koruma Sigortası sunuyor. Buna göre kişinin istem dışı işsiz kalması, kaza sonucu vefat veya maluliyet, kaza veya hastalık nedeniyle hastanede yatma gibi durumlarda kredi taksitleri güvence altına alınır. 12 aya kadar kredi taksitlerini kapsar. Sigortadan 18-65 yaş aralığında müşteriler yararlanabilir. Devlet memuru, çiftçi, ev hanımı ve emekliler teminattan yararlanma hakkına sahip değildir. Hizmetten yararlanabilmek için kredi kullandıktan sonra 5 iş günü içerisinde başvuruda bulunulmalıdır.

QNB Finansbank İşsizlik Sigortası

Sompo Japan Sigorta şirketi anlaşmalı olan QNB Finansbank İşsizlik Sigortası’ndan CardFinans müşterileri yararlanabilir. Buna göre istem dışı işsizlik hali, vefat veya kaza-hastalık nedeniyle iş göremezlik durumu, gasp-kapkaç ve kaza nedeniyle vefat-süreli sakatlık durumlarında geçerlidir. Buna göre sigortalının kredi kartı son ekstre borcu dahil olmak üzere tüm kredi kartı borçları sigorta kapsamındadır. Sigortalının belirtilen kapsamda primden yararlanmaya hak kazanması durumunda sigorta şirketi ödemeleri kişi adına QNB Finansbank’a yapmaktadır.