FinansP.com

Ölen Merhumun Banka Borçları Nasıl Sorgulanır

Ölen Merhumun Banka Borçları Nasıl Sorgulanır

Ölen Merhumun Banka Borçları Nasıl Sorgulanır ölen yakınlarının kabul etmesi zor bir olaydır. Sevdiğimiz birini, özellikle bir akrabamızı kaybettiğimizde çok üzülürüz, bu durumu kabullenmek uzun zaman alır. Ancak merhumla ölemeyeceğine dair bir söz vardır. Geride kalanlar için hayat akmaya devam ediyor.

Ancak başta yakınlarımız olmak üzere sevdiklerimizin vefatından bir gün sonra çıkacak bir borç, ölüm şokunu atlatamadan bizlerin daha da üzülmesine neden oluyor. Özellikle merhumun sağlığında böyle bir borcu olduğunu bilmiyorsak şüpheleniyoruz. Bu nedenle yasal takibata tabi olmadan vefat edenlerin ardından özellikle varsa bankalara olan borçları öğrenip bir an önce ödememiz gerekiyor.

Vefat Edenin Bankalara Kredi Borcu

Bugün, şu ya da bu nedenle, birçok insan bankalar aracılığıyla kredi kullanıyor. Bu krediyi geri ödemesiz kullanan kişinin ölümünden sonra yapılacak işlemler kredi şartnamesinde yazılı olduğu şekilde devam eder.

Kredi kullanımına karar verildiğinde, bankalarla ortak çalışan sigorta şirketleri aracılığıyla sigorta kapsamına alınır. Hayat sigortası olan bu uygulama sayesinde krediyi kullanan kişi yaş veya hastalık nedeniyle vefat etmesi durumunda poliçe kapsamında değerlendirilmektedir. Bankalar bu uygulamayı gerçekleştirirken, kredi kullanıcısının vefatı durumunda sigorta şirketinden kalan borcunu düzenlemeyi düşünmüşlerdir. Doğal nedenlerle vefat eden kişinin kredi borçları bu şekilde geri alınır.

Hayat sigortalı bir kişi, peşin ödenen taksitleri geri alabilir mi?

Hayat sigortası varsa kişinin yakınları vefattan sonra taksitli ödeme imkânı bulmaktadır. Ancak bunun için yapılacak bazı şeyler var.

Yapılması gereken ilk şey, ölümden sonra sağlık kuruluşu tarafından verilen ölüm belgesinin alınmasıdır. Ancak trafik kazası sonucu yaşamını yitirmiş ise kaza raporları ile birlikte bankaya başvurması ve sağlık sorunu nedeniyle ölmesi halinde hastalıkla ilgili sağlık kuruluşundan alınacak raporlar ile birlikte bankaya başvurması gerekmektedir. Özellikle sağlık sorunları ile ölmüşse verilecek raporda hastalığın başlangıç ​​tarihini belirtmekte fayda var.

Tüm bu belgelere eklenecek bir dilekçe ile vefat eden kişinin ödediği kredi taksitlerini geri alma talebinde bulunabilirsiniz.

Bankadan bankaya değişiklik gösterse de başvurunuz genellikle ortalama 3 ay içerisinde sonuçlandırılır. Daha önce sonuçlananların yanı sıra biraz sonra sonuçlananlar da var. Banka, gönderdiğiniz evraklar ışığında kredinin tamamını değerlendirir ve bu süre sonunda ödenmiş taksitlerle mirasçılara iade eder.

Ölen kişinin kredi borcu hangi koşullarda kapanmaz?

Bankalar, merhumun hangi sebeplerle vefat ettiğine ilişkin yukarıda belirtilen raporları incelerken kredi kullanım aşamasında hayat sigortası kapsamında olmayan durumlarda geri ödeme yapmamaktadır. Özellikle sağlık sorunları nedeniyle ölümler sonrasında kredi kullanırken imzalı herhangi bir hastalığı bulunmadığını belirten bir belgedir. Bu nedenle kredi kullanmaya karar verdiğinizde nerede ve neden imzaladığınızı bilmeniz ve her türlü olasılığı göz önünde bulundurarak yakınlarınızı bilgilendirmenizde fayda var.

Sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybeden kişi kredi başvurusunda bulunup bankadan sakladığında hastalığı olmuşsa, ölümünden sonra verilen raporda hastalığın başlangıç ​​tarihi son derece önemlidir.

Ancak hasta olsa bile trafik kazası sonucu ölürse, banka kredinin tamamını ödenen kredi taksitleri ile birlikte mirasçılara iade etmek zorundadır. Aksi takdirde dava açma ve sonunda kazanma hakkı olacaktır.

Merhumun Kredi Kartı Borçlarına Ne Olur?

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız hususlar tamamen kredi kullanımı için geçerlidir. Çünkü kredi kullanımında düzenlenmiş bir hayat sigortası poliçesi vardır ve taraflar bu poliçede açıklanan şartlara uymak ve yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır.

Ancak kredi kartlarının kullanımına yönelik herhangi bir sigorta poliçesi bulunmamaktadır. Bu nedenle ölen kişinin mirasçıları tüm kredi kartı borçlarını üstlenmek zorundadır. Kredi kartını veren banka tarafından bu borçları gönüllü olarak üstlenmeseler bile bu borçlar mirasçılardan istenecek ve gerektiğinde yasal yollarla er ya da geç geri çekilecektir.

Ayrıca ölen kişinin kredi kartı dışında ek hesabına ait başka kartları da varsa bu kartların borçları da mirasçılardan talep edilir.

Vefat eden kişi, kartlarını ölmeden önce sigortalandırmış ise bu sigorta kapsamı ve diğer özellikleri mirasçılar tarafından incelenmesinde fayda vardır. Kalan kredi borçlarını bu şekilde ödemekten kaçınmaları mümkün olabilse de, günümüzde pek çok kişinin bu tür bir sigortayı yaptırmayı düşünmediğini hatırlatmak gerekir.

Merhumun Borcunu Ödemeden Olur mu?
Merhumdan yakınlarına miras kalan her şey kanuni mirasçılarına geçer. Bu muazzam bir zenginlik olsa da muazzam bir borç bataklığı da olabilir. Dolayısıyla merhumun borçlarından kurtulmak diye bir şey yoktur. Mirasçılar, ölen kişiden kalan her şeye hak kazanır. Bu, alacakların yanı sıra borçları da içerir.

Merhumdan size bırakılmasını istediğiniz bir şey yoksa yasal yollara başvurarak miras davası açmak mümkündür.