Mazot Desteği Nasıl Alınır

Mazot Desteği Nasıl Alınır Hemen hemen tüm çiftçilerin merak ettiği konulardan biri de devlet mazot desteğinin ne kadar olduğu ve nasıl alındığıdır. Bu konu hem devlet hem de çiftçiler için büyük önem taşır. Çünkü devlet çiftçilere verdiği mazot desteği ile tarım alanın da üretimi arttırmayı amaçlarken, çiftçiler ise bir nebze olsun maliyetlerini düşürmeyi amaçlar. Maliyetleri her geçen gün artan çiftçiler sadece mazot desteği ile yetinmeyip devletin çiftçilere tanıdığı çeşitli desteklerden de faydalanmaktadırlar.

Tarım sektöründe artan makineleşme ile birlikte çiftçilerin mazot maliyetlerinde de orantılı olarak bir artış meydana gelmiştir. Mazot neredeyse tarımsal üretim maliyetinin en önemli kalemi olmuştur. Mazot fiyatlarında ki artış çiftçileri üretime teşvik etmek için mazot desteğini zorunlu hale getirmiştir. Destek kapsamında ilk yardımlar 2000 yılı ve sonrasında ki yıllarda yapılmıştır.

Devlet Mazot Desteğinin Özellikleri

Devlet mazot desteğinin özellikleri konu başlığı, ekilecek ürünün tarlaya uygunluğundan tutun mevcut toprağın özelliklerine kadar içermektedir. Bu kapsamda Türkiye’de 941 havza belirlenerek, her havza da iklim koşulları, toprak verimliliği, yetiştirilecek ürün gibi unsurlar değerlendirilip çiftçilere bu veriler kapsamında mazot desteğinde bulunulmuştur. Devlet destekli mazot yardımı %50 oranında çiftçilere verilmektedir. Bu kapsamda uzman kişiler tarafından havzanın ekilmesinden hasat zamanına kadar geçen sürede harcanması gereken mazot maliyeti hesaplanıp tespit edilmekte ve tüm mazot maliyetinin %50 si devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bu desteğin alınması için çiftçilerin mazotu alacağı yerler ve ne kadarlık bir fiyat tutarında alınacağı detaylı olarak belirtilmektedir. Piyasada ki mazot fiyatı dalgalanmaları, bu destekten faydalanan çiftçiler adına stabil hale getirilerek sabit fiyat üzerinden alım yapmaları sağlanmaktadır. Ayrıca bu destekten yararlanan çiftçilere kuraklığa ve verimsizliğe karşı da tedbir amaçlı destekler verilmektedir. Bu kapsamda kuraklık veya verimsizlik hali ispatlandığı takdir de çiftçilere ek destekte bulunulacaktır. Devlet sadece bu desteğin verildiği tarım alanlarından 2023 yılına kadar yaklaşık olarak 150 milyar dolar tutarında kazanç sağlamayı hedeflemektedir.

Devlet Mazot Desteği Nasıl Alınır? Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu destekten faydalanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde toprağa sahip olmak gerekir.

Kişilerin en az 1 dekar kadar toprağının olması gerekir.

18 yaşını doldurmuş olmak ve en az 5 yıl süre kadar çiftçilikle gelir sağlamak gerekmektedir.
Mazot desteği ile birlikte gübre desteğinden de faydalanmak için kural gereği her 50 dekarlık toprak için 1 adet toprak tahlili yapılması gerekmektedir. Gübre desteği toprak tahlili yapılmayan alan için verilmez. Örneğin 130 dekarlık tarla için 2 adet toprak tahlili yaptırıldıysa sadece 100 dekar için gübre desteği alınabilmektedir.
Bu destekten faydalanmak için kişilerin çiftçi kayıt sistemine kaydolmaları gerekmektedir. Bu sisteme kayıtlı olmayan çiftçiler diğer şartlar tutsa dahi destekten yararlanamazlar. Bu kayıt sayesinde desteğe internet üzerinden doldurulacak form ile direkt olarak başvuru yapılmaktadır. İnternette hazır örnekleri bulunan form da ad, soyadı, TC kimlik numarası, telefon ve adres bilgileri yer almaktadır. Form doldurulduktan sonra başvurular bulunduğunuz ile ait Tarım İl ve İlçe Müdürlüğüne yapılır.

Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıt Nasıl Olunur?

Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne arazi sahibi olan kişiler, kiralık arazisi olan kişiler ya da akrabalarının arazisini kullanan kişiler kayıt yaptırabilirler. Kayıt için internette hazır örnekleri bulunan formun doldurulması gerekmektedir. Kayıt formu ile birlikte arazinin tapusunun noter onaylı fotokopisi ile birlikte ikamet edilen bölgedeki Tarım İl ve İlçe Müdürlüğüne başvuru yapılır. E devlet üzerinden başvuru yapılamamaktadır. E devlet üzerinden sadece sorgulama işlemleri yapılmaktadır.

Devlet Mazot-Gübre Desteği Sorgulama İşlemi

Devlet mazot-gübre desteğini ya da başvuru sürecini sorgulamak için türkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek e devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Buradan e hizmetler sekmesine tıkladıktan sonra Çevre Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına tıklayınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra üretici destekleme sekmesine tıklayıp burada mazot-gübre desteği sorgulamanın yanı sıra budama desteği, üretici yıllık alımlar, devlet katkısı sorgulama, üretici cari hesap listesi sorgulama, üretici tanıtım kartı bilgileri sorgulama gibi işlemleri yaparak durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Devlet Mazot Desteği Her yıl Sağlanıyor mu?

Çiftçilere destek amaçlı uygulanan bu projenin her yıl artış göstererek devam etmesi öngörülmektedir. Her yıl düzenli olarak sağlanan mazot desteği yıllık bazda artış göstererek üretimin artması adına çiftçilere teşvik sağlanmış olur. Destek kapsamında ilk yardımlar 2000 yılı ve sonrasında ki yıllarda yapılmıştır.

Devlet Mazot Desteği Yılda Kaç Kez Verilir? Hangi Dönemlerde Verilmektedir?

Merak edilen konulardan biri de mazot desteğinin yılda kaç kere verileceği ve yılın hangi dönemlerinde verileceği konusudur. Her sene düzenli olarak uygulanan mazot desteği yılda toplam 2 defa verilmektedir. Ekme ve hasat zamanlarında verilmesi planlı olan bu desteğin ne zaman verileceğini çiftçiler kişisel olarak belirleyemezler. Bu kapsamda mazot desteğinin ürün ekim zamanı olan nisan ve mayıs aylarında birinci ödemesi verilecektir. İkinci ödeme ise hasat zamanı olan eylül ve ekim aylarında verilecektir. Devlet destekli mazot ve gübre ödemeleri bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde Ziraat Bankası tarafından yapılacaktır. Ödenekler doğrudan çiftçilerin hesabına yatacaktır.

Toprağa Uygun Olan Ürün Seçimi

Bilinmesi gereken konulardan birisi de doğru ürünün uygun toprakta yetiştirilmesi gerektiği konusudur. Bu durum çiftçiler tarafından göz ardı edilmemelidir. Eğer ürün uygun toprakta yetiştirilmez ise üründen elde edilen verim az olacağından yapılan yatırımlar mantıksız olacaktır. Mazot desteği öncesinde 50 dekar ve daha fazla toprağı olanlar için yapılacak toprak tahlili sonucunda kişilerin uygunsuz ürün yetiştirdiği gözlenirse o yıl içinde devlet mazot desteğinden yararlanamazlar. Bunun sebebi ise devletin gereksiz zarardan kaçınmasıdır. Ancak bir sonraki yıl tekrardan devlet mazot desteğine başvuru yapılabilmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan vatandaşlar e-Devlet üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle 2021 Çiftçi Destek Ödemesi sorgulaması yapabilir

Related Posts