FinansP.com

Malulen Emekli Olma Şartları Nedir

Malulen Emekli Olma Şartları Nedir

Malulen Emekli Olma Şartları Nedir ,Günümüzde herkesin başına ciddi sağlık sorunları gelebiliyor. Bu sağlık sorunlarından dolayı bazı vatandaşlarımız çalışamayacak kadar ağır engelli olabiliyor. Peki çalışamayan engelli vatandaşlarımız emeklilik yaşlarına geldiklerinde emekli olabilecekler mi ? Malulen emekli nasıl olunur ? Malulen emekli olma şartları nelerdir ? tüm bilgileri  bu yazıda sizlere aktaracağız.

Malulen Emeklilik

İş sırasında herhangi bir kaza geçirip sağlık sorunları yaşayan bireyler iş gücünün %60’ını kaybetmeleri durumunda malulen emekli olup emekli maaşı alabiliyor. Malulen emekli maaşı almak için ne iş yaptığınız da pek önem arzetmiyor. Bir işverene bağlı olarak çalışabilir, kendi işinizi yapıyor olabilir veya kamuda çalışıyor olabilirsiniz. Bu gibi
yerlerde çalışıp çalışma gücünün %60’ını kaybeden herkes emekli maaşı alabilir.

Malulen emekli maaşı olmak için çalışma iş gücünün %60’ını kaybetmeniz gerekiyor demiştik. Ancak bu kurala istisna bazı hastalıklar bulunuyor, eğer bu hastalıklardan birine sahipseniz ne derece engelli olduğunuz emekli maaşı alabilmeniz ihtimalini ilgilendirmiyor. Bu hastalıklar, kanser, beyin tümörü, şizofreni,  görme azlığı,  demans, parkinson, epilepsi, anemi,  behçet hastalığı, kalp yetmezliği, AIDS, solunum sistemi hastalıkları malulen emekli olmak için istisna hastalıklardır. Bu sıralamada olmayan bazı özel hastalıklarda bulunabildiğini belirtelim.

Malulen Emekli Olmak İçin Nereye Başvurulur ?

Çalışamayacak kadar engelli olduğunu düşünen bireyler, engellilik durumunun tespiti için bulunduğu bölgedeki Sgk  müdürlüğünde yazılı olarak başvuru yapması gerekmektedir. Başvurunun ardından, bireyin ilgili sağlık kuruluşlarına sevki yapılacaktır. Sevk işlemlerinden sonra sağlık kurullarındaki ilgili kişilerin, engellinin maluliyet
durumu ile ilgili rapor hazırlayıp bu raporu Sgk Sağlık Kuruluna gönderecek. Sgk Sağlık Kurulu bireyin maluliyet durumuna karar verip malulen emekli olup olamayacağını kararlaştıracak. Malulen emekli olmaya hak kazananların ilk ay içerisinden
maaşları banka hesaplarına yatacaktır. Maluliyet aylığı, sakatlığın ortadan kalkması veya bazı istisna hastalıklardan kurtulması durumunda kesilir ve ödenmez.

Malulen Emekliler Ne Kadar Maaş Alır ?

Malulen emekli olmaya hak kazanan bireylerin alacağı maaş ödemiş olduğu SGK primi üzerinden hesaplanıyor. Kişinin Malulen emekli maaşı alabilmesi için en az 1800 gün SGK primi ödemiş olması gerekiyor. Bağkur nezdindeki sigortalılar ise eğer 9000 günden az sigorta primleri varsa 9000 gün üzerinden, fazlaysa da toplam prim günü üzerinden maaşları hesaplanıyor ve ödeniyor. İşçi olup da malül olan bireylerin maaşları da 7200 gün Sgk primine göre hesaplanıyor. Eğer bireyler 7200 günden daha az Sgk primi ödemişse 7200 günden fazla Sgk primi ödemişse toplam prim gün sayısına göre maaşları hesaplanıyor ve ödemeleri yapılıyor.

Nasıl Emekli Aylığı Alabilirsiniz ?

Çalışan bireyin çalışma iş gücünün resmiyete göre en az %60’ını kaybetmiş olması gerekiyor. En az 10 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmalı ve 1800 gün sigorta primi ödemesi gerekiyor. Malül birey başkalarının bakımına muhtaç derecede engelli ise bu durumda ne kadar sigorta ödediğine kesinlikle bakılmıyor. Malulen emekli aylığı alan kişiler her ne kadar çalışamaz durumda olsalar da eğer çalışırlarsa emekli aylığı kesiliyor.