FinansP.com

Kripto Paralar Güvenli mi

Kripto Paralar Güvenli mi

Kripto Paralar Güvenli mi ,Hayatımıza, yaşamımıza internetin bilgisayarın girmesi ile her alanımızı ona odaklar olduğumuz herkes tarafından görülmektedir. Öyle ki sosyal yaşam, iş yaşamı, arkadaşlarımızı bile bu platformdan seçer bu platformdan tanır olduğumuz aşikardır. Durum bu şekilde olunca yatırımların da burada, bu noktada yapılması da en beklenilir olan durum olarak gözükmektedir.

Böylelikle kripto para denilmekte olan temelini kriptolojiye daya mış olan bir sisteme oturtmuş, alım satımın online ortamda yapıldığı, matematik ve yazılımdan anlayan herkesin ulaşabileceği, yapabileceği anlaşılacağı üzere belirli bir kuruluşa, belirli bir bankaya bağlı olmayarak üretilen ve bu üretimin dijital olarak yapıldığı görülen ve uygulanan hayatımızda yaklaşık olarak 20 yıldır var olan ancak gelişimini ve dönüşümünü son 10 yılda tamamlayarak herkes tarafından bilinir olan bir sistem olarak bilinmektedir.

Kripto para nedir

Kripto para tarihi 1997 yılında kurulmuş olan temelini yazılım, şifrelemeye dayanmış olan önceleri bilinmeyen sessiz bir şekilde ilerlemesini sürdüren son zamanlarda bilinirliği artan bu bilinirlik ile de kendini kanıtlamış olan bir sistemdir. Peki kripto para güvenilir mi? Bu soruya ise verilecek cevap şu şekildedir. Gerçek paradan daha güvenilir nitelikte olduğu uzmanlar tarafından da kabul edilmektedir.

Çünkü paranız bir şifreleme olarak yazılımda yüklü konumdadır. Şifreleme yöntemi ile bir siber saldırı durumunda  da paranız güvenli olacaktır. Ve de istediğiniz dönemde de paralarınızı artık atm.lerden de çekebilecek noktaya geleceğiz. Bu kulağa inanılmaz nitelikte gelen durum aslında bir çok ülkede kullanılmaktadır.

Bir çok Avrupa ülkelerinde Çin de ATM lerden kripto para çekimi yapılabilmektedir. Bu nasıl olur diye kendinize soruyorsanız su sekilde anlayalım atm.ler sayesinde kripto paranız kullandığımız para birimine dönüştürülerek para çekimi yapılabilmektedir.

Kripto para kullanımı

Aslında pek insanın bilmediği bir durum da vardır ki o da şudur; Türkiye de de aslında bir kripto para atmsi bulunmaktadır. O da İstanbul Nişantaşı’ndadır. Bu ATM de paranızı lira bazına çevirip paranızı gönül rahatlığı ile çekebilmektesiniz. Bu durum gün geçtikçe artacak ve de bazı ekonomi uzmanlarına göre de geleceğin parası olma niteliğindedir kripto paralar.

Öğleki onlara göre ilerde tüm alışverişler o para üzerinden yapılacak, tüm transferler yatırımlar bu para birimi yolu ile yapılacaktır. Şuanda insanların güvenilir görmediği ve benimsemediği kripto paralar o zaman rağbet görecek ve piyasası genişleyecektir. Güvenilir olduğunu kanıtlama aşamaları ise insanların daha somut örneklere dökülerek kanıtlanması gerekmektedir.

Bunlar da zaman içinde gerçekleştirildiği takdirde insanların güveni artacak ve de gerçek paradan doğan problemlerden oluşan sorunları bir kenara atıp zaman içinde kripto para kullanmaya başlayacaktır.

Kripto Paralar Hakkında

Daha çok yeni olan bir para biriminin bu kadar kısa zamanda bu denli benimsenmesi ile bu gücünün ortada olduğunu da hepimiz aslında görmekteyiz. Sadece Dünyada değil Türkiye’den de bir çok yatırımcı kripto paraları tercih etmeye başlamıştır ve buna öncülük etmiştir.

Öyle ki kimsenin güvenmediği bu paralar devlet tarafından kabul görmüş ve bizzat bazı ülkelerce kullanmaya başlanmıştir. Bu gidişle de bazı ülkelerin para birimi olmaya aday olan bir para birimi olacaktır kripto para birimleri. Bu para birimlerinin basında ise bitcoin , eterhium, litcoin gibi sanal paralar gelmektedir. En bilindik olan ve kullanılan birim ise hiç kuskusuz bitcoindir.

Ülkemizde de yatırımcılar tarafından en çok kabul gören ve kullanılmakta olan bir birimdir bitcoin .

Nişantaşı’ndaki atmden de bitcoin çekimi yapılmaktadır.

En çok kripto para kullanılan ülkeler Türkiye Avrupa’da birinci dünyada dördüncü sırada