FinansP.com

Kredide Kara Listeye Düşmek Ne Anlama Geliyor

Kredide Kara Listeye Düşmek Ne Anlama Geliyor

Kredide Kara Listeye Düşmek Ne Anlama Geliyor ,Ekonomi literatüründe kara liste sözü aslında yasal takip durumunu ifade etmektedir. Yasal takip durumu en basit anlamıyla bankalardan alınan kredi ürünlerinin belli bir süre içinde geri ödenmemesinden dolayı yasal yollardan tahsil edilme işlemidir

Çekilen krediler yasal takip sonucunda ya da öncesinde yasal takibe girmeden kredi notu düşük olan tüketiciler için kullanılan bir bankacılık terimidir. Bankacılık ürünlerine ödemede gecikme yapıldığı zaman kredi notu düşen insanların Kara listede olduğunu söylemek doğru değildir.

Çünkü bankadan alınan ürünlerin geç ödenmesi yasal takibe düşen biri için kurumlar arasında büyük farklılık göstermektedir. Bu sebepten dolayı yasal takibe düşen kişinin geç ödeme yapan kişi ile karıştırılmaması gerekir.

Ödemeler ne kadar  gecikirse kara listeye girilir

Türkiye’de tüketici kredisi sözleşmeleri yönetmeliği gereğince birbirini izleyen taksit ödemelerinin gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda kredi çeken kişiye yapılan tebliğin 30 günlük süre içinde ödeme yapılmamasında yasal takip hakkı başlar. Yani 3 taksit ödeme yapmayan biri otomatikman kara listeye girmiş olur. Buradaki yasal süre kredi veren kurumlara göre değişebilir, fakat kredi veren kurumlar yasal sürenin uzatılmaması yönünde esnek davranmıyorlar.

Kara listeye girmek hangi kurumları etkiler

Kara listeye girenler yalnızca bankalarda değil Finans sektöründe kredi notu ile çalışan diğer kurumları da etkiler. Bu kurumlar başta bankalar, finansman şirketleri, faktoring şirketleri olmak üzere Kredi Kayıt Bürosuna üye olan Finans sektörüne bağlı kuruluşlardır.

Kara listeye giren birine haciz gelir mi

Kredi çeken ve borcunu ödemeyen kişi ya da kurumlara zamanında ödemediği borçlarından dolayı doğal olarak haciz işlemi yapılır. Bu işleme Finans sektöründe yasal takip adı verilmektedir. Haciz ya da yasal takip işlemlerinde borçluya ait olan her türlü araç gayrimenkul gibi değerli eşyalarına el konulur.

Son dönemlerde kredi veren kurumlar yasal takibe düşen müşterilerinin evine haciz memurlarını göndermiyor. Sebebi de evde kullanım zorunluluğu bulunan eşyalara yani çamaşır makinası, buzdolabı, televizyon, fırın, ocak gibi eşyaların yasal takip sonucunda el konulması kurum adına olumsuz bir durum teşkil etmesinden kaynaklanmaktadır. Bankalar borçlu olan müşterisinin üzerine kayıtlı bulunan varlıklardan haciz yoluyla alacağını tahsil edemediği zaman borçlunun çalıştığı kuruma müracaat ederek maaşına, varsa banka hesaplarına haciz getirme yönünde para tahsili için uğraşmaktadır.