FinansP.com

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım Diyorsanız

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım Diyorsanız

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım Diyorsanız , Biliyoruz hiç kimse kredi kartını, cüzdanını, kimliğini veya diğer resmi evraklarını asla çaldırmak ya da kaybetmek istemez Ancak bazen insanlar bu tür istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyor.

Böyle istenmeyen durumlarla karşılaşıldığında ne yapılması gerektiği önceden bilinirse zararın daha hafif bir şekilde atlatılmasına katkı sağlayacaktır. Türkiye’de insanlar her şey başına geldiği zaman araştırır, sorar. En doğrusu ise her şeyi  öncesinde bilmekte fayda vardır. Siz de bu konuları öğrenin.

Öğrendiğiniz zaman aslında kredi kartınızın çalındığında insanın başına neler geleceğini bilmek, çalınmaması için önceden tedbirli davranmayı öğrenmek anlamına gelmektedir. Yani kredi kartının çalınması durumunda neler yapması gerektiğini önceden bilen bir tüketici, zorlu formalitelerle uğraşmamak için, mağdur olmamak için daha temkinli davranır. Böylece kredi kartını amacına uygun olarak kullanır.

Eğer çok fazla kredi kartı kullanmıyorsa üzerinde taşımaz, risklere girmez. Kredi kartını sık kullanan bir tüketici ise şifrelerini ulu orta yerde taşımaz ya da cebinde birden fazla aynı şifreyi taşıyan kredi kartları kullanmaz. Bu gibi avantajlardan dolayı kredi kartı çalınınca neler yapılmalı bilmenin büyük avantaj sağlayacağını herkesin mutlaka öğrenmesi gerekir.

Kredi Kartı Çalınan Biri Ne Yapmalı

Hayatın çok hızlı bir şekilde yaşandığı bu çağda hiç kimse istemez ama bazen kredi kartınız çalınabilir. Böyle durumda ne yapılması gerektiğini önceden bilmekte fayda var. Çünkü tüketicilerin çoğu kredi kartını hayatın her alanında kullanırken cüzdanı mağazada alışveriş yaparken kullanım esnasında yanlışlıkla, unutkanlıkla, bilmeyerek kredi kartını unuttuğunuz zaman çalınabilir. 

Kredi kartım çalındı ne yapmalıyım diye tedirgin olmaya hiç gerek yok. Her şey belli kurallara göre işlemektedir.

Bankalardan alınan kredi kartları çok özenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Ancak dalgınlıkla acele ile yaptığınız alışverişler neticesinde bazen hiç ummadığımız bir anda kredi kartımız kaybolabilir ya da çalınabilir. Böyle durumlarda önceden ne yapılması gerektiğini bilmek akıllıca bir davranıştır. Çünkü çalınan ya da kaybolan kredi kartları limitine göre önemli bir risk teşkil etmektedir.

Kredi kartınızı çok sık kullanıyorsanız doğal olarak unutma kaybetme riski de o oranda yüksektir. Ancak çok fazla kullanmıyorsanız ayda bir kere ya da 10 civarı kredi kartı harcaması yapıyorsanız, aslında kredi kartı kullanmamanız daha faydalı. Çünkü kredi kartının size faydadan çok zarar olacaktır.

Kredi Kartım Kayboldu, Ne Yapmalıyım

Çaldırdığınız zaman, kaybettiğiniz  zaman daha çok başınız ağrıyacak ve  ağlayacaksınız. Kredi kartınızı çok sık kullanmıyorsanız ihtiyacınız olduğu zaman yanınıza almanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Böylece çalınma, kaybolma riski olmayacaktır. 

Kredi kartı çalındığı zaman ne yapılmalıdır? Kredi kartınızın çalındığını  anladığınız  zaman öncelikle ilk iş çalıştığınız bankanın telefon bankacılığını kullanarak müşteri hizmetleriyle iletişime geçmeniz gerekir.

Bunun için kayıp ve çalıntı kartlarla ilgili bankaların özel uygulamaları mevcuttur. Çünkü bu tür kartlardan bankalarında büyük kaybı olmaktadır. Bu sebeple müşteri hizmetlerinde kayıp, çalıntı menüsünün müşteri temsilcisi hızlı bir şekilde size cevap verecektir. Siz de kartınızın çalındığını ya da kaybolduğunu söylediğiniz zaman anında kartınız kullanım dışı bırakılacaktır.

Böylece fazla zarara uğramadan işin içinden sıyrılmış olacaksınız. Kartınızın kullanıma kapatılmasını online olarak yapabileceğiniz bir sistem henüz mevcut değildir. Bu sebeple kredi kartı çalındığı zaman ne yapayım diye düşünüyorsanız yapmanız gereken öncelikli olarak kredi kartını aldığınız banka ile sadece telefon bankacılığı sayesinde işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Kartınızın kullanım dışı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Çalınınca Tutanak Gerekir mi

Sadece müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı iptal ettirmek yeterli değildir. Ayrıca bulunduğunuz bölgede en yakın karakola giderek kredi kartınızın çalındığını beyan eden tutanak yazdırmanız gerekiyor. Bunun için kredi kartınızın tahmini olarak nerede çalındığı, ya da kaybolduğu, ne zamandan beri kullanmadınız gibi bilgileri tutanağa yazdırmaz gerekir.

Eğer kredi kartınızla birlikte diğer resmi evrakları yani Nüfus cüzdanınız ehliyetiniz ve benzeri evrakların çalındığını düşünüyorsanız bunları da karakolda tutanağı kaydettirmeniz gerekmektedir. Daha sonra nüfus idaresine giderek yeni bir nüfus cüzdanı almanız gerekir.

Çalınan kredi kartından işlem yapıldıysa ne olacak

Eğer sizin kaybolan ya da çalınan kredi kartınızı başkaları ele geçirip harcama yaptıysa, polisten aldığınız tutanağı veya savcılık suç duyurusunun bir kopyasıyla harcamanın yapıldığı kredi kartının ait olduğu bankaya itiraz dilekçesi yazarak değiştirmeniz gerekir.

Bütün bu işlerin zaman kaybedilmeden ivedi bir şekilde yapılması gerektiğini unutmayınız. Kredi kartınız kullanım dışı olduktan sonra size yeni bir hesap numarası ile kredi kartı gönderilecektir veya tamamen kullanıma kapattırma hakkına sahipsiniz.Size küçük bir uyarıda bulunmak gerekirse, birkaç bankadan kredi kartınız varsa asla hepsini aynı şifre ile kullanmayız. Çünkü birkaç tane kredi kartınızı birlikte çaldırırsanız bütün limitleriniz anında boşaltılabilir.

Kredi kartının çalındığını veya kaybolduğunu anladığınız anda çalıştığınız bankaya kayıp, çalıntı bildirimi işleminden sonra gerçekleşen harcamalardan siz sorumlu değilsiniz. Bu çok önemli bir konudur. Bankaların çoğu sizin bildirim yapmanızdan önceki 24 saat içinde yapılan harcamalardan tüketiciye sorumlu tutmaktadır. Gerçekten de kötü amaçlı kredi kartı kullanıcıları olduğunu unutmamak gerekir. Bu sebeple siz bütün işlemlerinizi zamanında eksiksiz ve tereddütsüz bitirmeniz gerekir.