FinansP.com

Kredi Kartı nasıl İptal Edilir

Kredi Kartı nasıl İptal Edilir

Kredi Kartı nasıl İptal Edilir , Kredi kartları günlük hayatımızda sıklıkla başvurmakta olduğumuz para kaynakları olarak bulunmaktadır. Yanımızda nakit para bulunmadığı zamanlarda alternatif bir ödeme yöntemi olmuştur. Sonradan ödeme imkanı sağlayan kredi kartlarının kullanımı bazı kişiler için büyük bir kurtarıcı olurken bazı kişiler içinse sonradan büyük bir sorun yaratmaktadır.

Kredi kartlarının büyük sorunlara neden olmaması için her ay belli bir miktar ödemenin yapılması gerekmektedir. Düzenli miktarın ödemesini göze alarak kredi kartı kullanmanız ya da başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Alışverişte sağlanan kolaylık ve nakit ihtiyacının direk olarak karşılanabilmesi kredi kartlarının bu kadar yaygın kullanılmasında ki temel neden olmaktadır. Ancak bu kadar yaygın bir şekilde kullanılan kredi kartların kusursuz olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Özellikle bilinçsiz bir şekilde kullanılan kredi kartları için belli bir süre sonra asgari tutarı bile ödemekte zorluk yaşanmaktadır. Böyle durumlar ile karşılaşmamak için bilinçli bir şekilde kredi kartı kullanımı yapmanız gerekmektedir.  Kredi kartı anlık olarak sizin nakit ihtiyacınızı karşılasa bile kullanmakta olduğunuz miktarı daha sonra ödemeye mecbur olduğunuzu unutmadan alışverişlerinizi yapmanız gerekmektedir. Kredi kartları bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında ve ödeme ile alakalı olarak zorluk yaşanıldığı zaman kredi kartı kapatma yolları arayışına girilmektedir. Kredi kartı kapatmayı düşünmemek için tüm harcamalarınızı bilinçsiz bir şekilde yapmamanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor.

Kredi Kartını Kullanıma Kapatma Yolları Nelerdir?

Kartınızın kaybolması, çalınması, düşürülmesi gibi durumlarda kartınız için önlem almanız gerekmektedir. Kartınızı bulamıyorsanız kapattırmak sizin adınıza yararlı olacaktır. Kredi kartınızı bulamıyorsanız ve çalındığından şüpheleniyorsanız tek yapmanız gereken bankanın kullanmakta olduğunuz bankanın çağrı merkezini aramak olacaktır.  

Kartınız ile alakalı yaşamakta olduğunuz problemi bankanın müşteri temsilcisine anlattığınız zaman banka sizden birkaç doğrulama sorusunun cevabını öğrendikten sonra gerekli işlemi yapacaktır. Sıralamış olduğumuz durumlar ile karşılaşmanız halinde bankanın şubesi, mobil uygulama ya da internet bankacılığı üzerinden de aynı işlemi yapabilmeniz mümkün olmaktadır.  Kredi, kartınız bu nedenlerden ötürü kullanıma kapatıldıysa yeni bir kredi kartı alma hakkınız bulunamamaktadır.

Kredi Kartını Tamamen İptal Ettirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanımı ile alakalı sorunlar yaşıyorsanız kartı kullanımına son vermek için kredi kartı iptal ettirme yolları bulunmaktadır. İlk olarak kredi kartınızı kullanım kapattırmak için kullanmakta olduğunuz bankanın çağrı merkezinden yararlanabilirsiniz. Kredi kartının iptal edilmesi için banka ile iletişime geçtikten sonra kartın 7 gün içinde banka tarafından kapatılması gerekmektedir. Bankanın kartın kapanmaması için size farklı teklifler sunması ihtimali olabilir.  Bankanın sunmuş olduğu avantajları dikkatli bir şekilde dinlemeniz sizin için faydalı olacaktır. Sunulmakta olan teklifler sizin için yeterli değilse kredi kartının kapatılması için çok daha ısrarlı olmanız gerekecektir.

Banka Şubesinden Dilekçe Vererek Kartın Kullanıma Kapatılması

Kredi kartı kapatma işini banka direk olarak internet üzerinden yapamıyor olabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız zaman kredi kartı iptal ettirme yolları arasında bulunana şubeye gitme seçeneğini kullanmanız gerekmektedir. Kullanmakta olduğunuz bankanın şubesine giderek dilekçe doldurmanız durumda banka tarafından kredi kartınızın iptal işlemi yapılacaktır.

Banka Kredi Kartını İptal Ettirmezse Ne Yapmalıyım?

Kredi kartları farklı nedenlerden dolayı iptal edilmek istenmektedir.  Ancak kredi kartı iptal ettirme yolları seçeneklerini denemeniz halinde banka kredi kartının iptal edilmesi için size sorun çıkarıyor olabilir. İlk olarak bankanın kredi kartını iptal ettirmem gibi bir hakkı bulunmamaktadır.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği’ne göre siz iptal talebinde bulunduktan sonra 7 gün içerisinde kartın iptalinin gerçekleşmesi gerekmektedir.Bankanın talepte bulunmanıza rağmen kartın iptalini yapmaması durumunda elinizde talepte bulunduğunuza dair kanıtlayıcı bir belge bulunmaktadır.

Belgeniz varsa bankayı BBDK’ ya şikayet edebilme hakkınız bulunmaktadır. Banka kartın iptali için arandığında genel olarak müşterilerine farklı avantajlar sunmaktadır. Sunmakta olduğu avantajlar ile kredi kartınızı kapamak yerine farklı faiz ve kullanım seçenekleri ile müşteri olarak kalmanız için yoğun bir talepte bulunmaktadır.

Kredi kartınızı gerçekten kullanıma kapattırmak istiyorsanız bankanın tüm ısrarcı tutumunu umursanmadan kesin bir şekilde kartı kapatmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir.  Bankanın kartı kapatmaması durumda gerekli merci olan BBDK’ ya başvurmak için kanıtlayıcı belge bulundurmanız gerekmektedir.

Ödenmemiş Borç Varken Kart Kullanıma Kapatılabilir mi?

Kullanmakta olduğunuz kredi katlarının ödemesini yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Kredi kartı elinizin altında bulunduğu için ödemekte zorlanmanız rağmen ek harcamalar yapmakta devam ediyor olabilirsiniz.  Yapmakta olduğunuz ek harcamalara son vermek ve rahat bir nefes almak için kredi kartınızın kapatılması oldukça mantıklı ve makul bir yol olarak bulunmaktadır. Kredi kartınızda ödenmemiş olan borçlarınız olmasına rağmen kartın kullanıma kapatılması mümkündür. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından kartın borcu bulunmasına rağmen kapatılma durumun olması için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Kredi kartınızın borcu varken kapatılması durumunda banka size her ay borç ekstresini önceki dönemler gibi göndermek zorundadır. Kartınız kullanıma kapandıktan sonra düzenli olarak ödemelerinizi yapma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde borç bittikten sonra banka ile herhangi bir ilişkiniz kalmayacaktır. Düzenli bir şekilde kredi kartı kullanacağınızı ileri ki dönemlerde düşünmeniz durumda tekrardan kredi kartı başvurusu yapabilmeniz mümkündür.

Kredi Kartını Kullanıma Kapatmak Gerekli mi?

Kredi kartları nakit ihtiyacımızı karşılayarak bizim için büyük bir kurtarıcı olmaktadır. Ancak düzensiz kullanım yapıldığında ödemekte zorlandığımız büyük bir yük olarak bulunmaktadır. Asgari tutarı ödemekte zorlanıyorsanız, artın faizleri ile başa çıkamıyorsanız, faizden dolayı sürekli olarak ödemekte zorlandığınız rakamlara borcunuz çıkıyorsa kredi kartını kullanıma kapattırmak doğru bir tercih olacaktır.

Kredi kartı iptal ettirme yolları kullanılarak kartın iptalinin sağlanması durumda banka sizin için yeni bir ödeme planı düzenleyecektir.

Toplam borcunuzu talep etmiş olduğunuz aylalara bölecektir. Her ay için hesap kesim tarihinde ne kadar ödeme yapılması gerekiyorsa o miktarda ekstrenizi size ulaştıracaktır. Sorunsuz bir şekilde kredi kartının tam olarak kapanması için taksitlendirilmiş olan borcun düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Borç taksitlendirildiği halde ödeme yapılmıyorsa banka tarafından yakın takibe alınma durumunuz olacaktır. Hiçbir sorun ile karşılaşmadan rahat bir nefes almak için tek yapmanız gereken taksitlenmiş olan borcu her ay geciktirmeden ödemek.

Bankaların kredi kartı iptal ettirme yolları birbirinden farklı şekilde olabilir. Kullanmakta olduğunuz kartın nasıl iptal edileceği ile alakalı çağrı merkezini arayarak bilgi alabilmeniz mümkündür. Çağrı merkezi direk olarak kartın iptalini sağlayabileceği gibi mevcut taksitlendirme prosedürü ile alakalı gerekli bilgiyi verecektir.

Bazı bankalar kart iptali sağlandıktan sonra borç durumu varsa farklı kolaylıkları sağlayabilmektedir. Örnek verecek olursak kartın borcunun taksitlerine birkaç ay sonra ödemeye başlamanız için plan oluşturabilir. Bunun için bankaya ekstra talepte bulunarak detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

Aylık taksitlere bölünmüş olan kartınız sizin taksitleri ödemeye devam ettiğiniz dönemde kullanıma kapalı olacaktır. Kullanıma kapalı olan kart borcun bitmesi durumunda tam olarak kapatılacaktır. Sizde kredi kartı iptal ettirme yollarını kullanarak ödemekte zorlandığınız ya da sizi çok daha borç yüküne sokan kartlardan kurtulmak için sıralamış olduğumuz işlemleri eksiksiz bir şekilde yapabilirsiniz.