FinansP.com

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir ,Kredi kartı limit belirleme unsurları incelendiğinde önceliğin gelire verildiği bilinmektedir. Bankada mevcut gelir beyanına istinaden kredi kartı limiti belirlenmektedir. Müşterisinin gelirine göre limit belirleyen bankalar için kredi notu da etkili bir araç olacaktır. Bankalara mevcut borç tutarı, kişinin kullanımda başka bir kredi kartı olup olmaması, kredi risk raporu gibi algoritmalar kredi kartı limitini belirler.

Kredi Kartı Limit Belirlemede Gelirin Önemi

Kredi kartı limitinin banka tarafından belirlenmesindeki kriterlerden biri müşterinin geliridir. Kişinin toplam banka limiti neyse kredi kartı toplam limit de o tutarda olacaktır. Yani aynı veya başka bankalarda birden fazla kredi kartı olması durumunda tüm kartların toplam limiti müşteri limitini geçmeyecektir. Her kart için ayrı müşteri limiti bulunmaz.

Gelirinde artış olan ve bankanın bu artışı gözlemleyemediği durumlarda kişinin gelir beyanını bankaya bildirmesi gerekir. Aksi durumda mevcut müşteri limitinde güncelleme olmayacağından kredi kartı limitinde artış da gözlenemez. Sistemlere yansıyan gelir güncellemesi olması durumunda ise banka limit güncellemesi için müşterisiyle görüşme yapacaktır.

Düzenli limit artış talebinde bulunarak da gelir artması durumunda banka müşterisinin limitini birkaç aylık periyotlarla inceler ve uygun bulması durumunda limiti günceller.

Gelirin önemli olduğu kadar ödemelerin düzenli olması da kredi kartı limitinde artışın gerçekleşebilmesi için önemlidir. Yüksek geliri olan ve bunu bankaya belirten kişilerin ödeme düzeninde sorun yaşanması limit artışında olumlu yanıt alamamaya neden olabilir.

Kredi Kartı Limit Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı limitinin kişinin gelirine göre belirlendiğini belirtmiştik. Peki, gelire göre limit oranı nedir? İlk kez kart kullanacak olan kişilerin kredi kartı limiti aylık net gelirinin maksimum 2 katı olarak belirlenir. İlk yılın sonunda kişi bankasından talep ettiği taktirde gelirinin 4 katı kadar limit güncellemesi yapılabilir. 

Örneğin 2000 geliri olan kişilerin ilk kez kredi kartı kullanması durumunda limiti 4000 TL olacaktır. 1 yıl geçtikten sonra kredi kartı toplam limiti 8000 TL’ye kadar çıkabilir. Bunun için kart kullanımda olduğu sürede ödemelerin aksamaması yani her ekstre döneminde düzenli yapılması önemlidir.

Kredi kartı limit hesaplamasıyla ilgili bir başka konuysa 2. kredi kartı kullanımıyla ilgilidir. Bir bankada 5000 TL kredi kartı limiti olan ve aylık net geliri 3000 TL olan kişi 2. kredi kartı kullanımı yapmak istediğinde yeni kartın limiti en fazla 4000 TL olabilir. Örnek hesaplamaya bakacak olursak:

İlk kredi kartlarında 3000 x 2 = 6000 TL toplam kart limiti

İlk yıldan sonra 3000 x 4 = 12.000 TL toplam kart limiti

Bir bankada mevcut tek kartın limiti 7000 TL

Yeni kredi kartı kullanılabilir limit maksimum 12000 TL – 6000 TL= 6000 TL’dir.

Öğrencilerin kredi kartı limiti ise bankalara göre değişkenlik gösterse de 400 TL ile 750 TL arasında değişkenlik gösterecektir.

Kredi Kartı Limit Yükseltme Talebinde Nasıl Bulunulur?

Kredi kartı limit arttırma için yapılması gereken ilgili bankanın İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılığı, Telefon Bankacılığı gibi kanallar kullanılabilir. Ayrıca bankanın iletişim numarası aranarak sesli yanıt sistemi üzerinden de limit artış talebinde bulunulabilir.

Değerlendirmeye alınan başvuruya istinaden olumlu yanıt alınması durumunda güncelleme tarafınıza SMS ile bildirilecektir. Burada önemli olan karta yapılan ödeme düzeni ve toplam müşteri limitidir.

Kredi Kartı Limit Düşürme Talebi

Bankaya kredi kartı limitini düşürmek için başvurulduğunda talep işleme alınır ve 7 gün içerisinde limit azaltılır.  Kredi kartında borç olması durumunda düşürülebilecek maksimum limit toplam borç kadardır. Borç azaldıkça limitte yeni bir güncelleme yapılabilir. Bazı bankalar limit düşürme işleminden vazgeçilmesi durumunda 7 gün içerisinde talebini bankaya ileten müşterilerinin limitini de eski limit dahilinde yeniden güncelleyebilmektedir.