FinansP.com

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi örneği ; İnsanlar, hayatlarında sürekli harcamalar yapmak zorundadır. Yaşamlarını devam ettirebilmeleri için bu şarttır. Çalıştıkları işlerinde elde ettikleri kazançları hayatlarını sürdürebilmek için harcarlar. Ancak bazen elde ettikleri bu kazançlar giderlerine yetmediğinde başka gelir kaynakları ararlar.

Gelir kaynağı bulamasalar da yakınlarından veya bankadan borç alırlar. Bankadan aldıkları borç nakit olduğu gibi bunu bankadan tahsil ettikleri kredi kartı ile yaparlar. Bu kredi kartları ile ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar. Bankadan geri ödemek koşulu ile borç alırlar.

Aldıkları bu kredi kartlarının hiçbir yasal dayanağı olmayan dönemlik aidatları olabilir. Bu aidatı kredi kartı aidatı iade başvuru dilekçesi ile de pek tabi geri alabilirler. Çünkü bankalar bu kredi kartının hiç kullanılmama ihtimalini de göz önünde bulundurarak bu kartları dönemlik belirli ücrete tabi tutarlar. Tabi bu tutar kullandığınız kredi kartı cinsine ve bu kredi kartını aldığınız bankaya göre değişebilir. Kimisi daha kısa periyotlarda alırken kimisi de daha uzun periyotlarda alırlar.

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Kredi kartı aidatı insanların bankadan aldığı kredi kartının banka tarafından belirli zaman dilimlerinde belli miktarlarda kestiği ücrettir. Bu aidat bankanın kredi kartı hiç kullanılmasa dahi veya kullanılsa da hesabınızdan kesinti yaptığı paradır. En son değişiklikler ile bu aidatlar hukuka aykırı olarak düzenlense de bankalar hala müşterilerinden kredi kartı aidatı alabiliyorlar. Bunun önüne geçmek için kredi kartı aidatı iadesi başvuru dilekçesi yazıp bu aidatlardan kurtulabilir ve bu haksız ve tek taraflı kazanca dur diyebilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi

Kredi Kartı Aidatı İade Başvuru Dilekçesi

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı aidatı iadesi başvuru dilekçesi ile geriye dönük 10 yıllık aidatlarınızı bankadan tahsil edebilirsiniz. Bankalar sizden bu aidatları alabilir ancak bu aidatları vermemek ve verdiğiniz aidatları tekrar alabilmek sizin elinizdedir. Yapılan değişiklik ile artık aidat alınamaz. Bu kişinin haklarını koruması çerçevesinde koyması gereken bir tavırdır. 2015 yılındaki değişiklik ile bankaların kredi kartı aidatı iadesi başvuru dilekçesi verenlerin başvurularını dikkate alıp gerekli ödemeyi yapmaları gerektiği belirtilmiştir. Bu dilekçe paranızı almanızı kolaylaştıracaktır.

Başvuru Dilekçesi Kabul Edilmediğinde Ne Yapılmalı?

Söz konusu kredi kartı aidatı iadesi başvuru dilekçesi vermenize rağmen banka tarafından başvurunuz onaylanmaz ve paranız iade edilmez ise yasal hakkınızı kullanıp Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Bu durumda kredi kartı aidatı iadesi başvuru dilekçesi zorunlu olarak dikkate alınacaktır. Ve böylelikle paranızı geri alabileceksiniz. Ancak bankalar mahkeme veya heyetlerin daha çok müşterileri lehine karar verdiklerini bilmelerinden dolayı kredi kartı aidatı iadesi başvuru dilekçesi verdiğinizde bu dilekçeyi onaylayacaktır. Ve aidatlar size geri ödenecektir.

Kimler Bu Dilekçe ile Parasını Alamayabilir?

Söz konusu başvuru dilekçesi ile bazı kişiler ilk aşamada aidatlarını geri alamayabilir. Bu kişiler kredi kartı borçlarını zamanında ödemeyen ve bu ödemeleri bazı dönemlerde hiç yapmayan kişilerdir. Bankaların sicili bozuk ve kredi notu düşük olan bu insanların paralarını kredi kartı aidatı iadesi başvuru dilekçesi ile vermemelerinde yatan sebep bu kişilerin ödeme yapmaması veya geciktirmesidir. Ancak bu insanlar bile Tüketici Hakem Heyeti aracılığıyla açılan davalarda bankalardan paralarını geri alabilirler.

Kredi Kartı Aidatı Kimlerden Talep Edilemez?

Kredi kartı aidatını bankalar, öğrenci kartı olan, elektrik veya su faturalarını otomatik ödeme ile ödeyen veya bankanın bireysel emeklilik hizmetinden yararlananların kredi kartı aidatı iadesi başvuru dilekçesi vermesine gerek yoktur. Çünkü bu saydıklarımız aidat iadesi başvuru dilekçesi vermeksizin aidat ödemezler. Sonuç olarak sizden alınan bu aidatlar hukuk dışıdır ve kanunsuzdur. Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin kararıyla sizden alınan aidatları kredi kartı aidatı iadesi başvuru dilekçesi ile geri alabilirsiniz.

kredi kartı aidatı iade başvuru dilekçesi e-devlet
Kredi kartı aidatının iadesi için bankaya verilecek dilekçeyi indirmek için tıklayınız
Kredi kartı aidatı iade başvuru dilekçesi 2022
Tüketici Hakem Heyeti kart aidatı dilekçe örneği
Kredi kartı aidatı iade başvuru Dilekçesi 2021
Kredi kartı Aidatı iadesi dilekçe örneği Tüketici
kredi kartı aidat iade e-devlet
10 yıl geriye dönük kredi kartı aidatı dilekçesi