FinansP.com

Kredi Çekmek İçin Gereken Belgeler Neler

Kredi Çekmek İçin Gereken Belgeler Neler

Kredi Çekmek İçin Gereken Belgeler Neler , Bankalar birey ya da kurumlara birçok farklı ihtiyaç alanında kredi ödemeleri yaparak, nakit desteği sağlamaktadır. Özellikle bakıldığı zaman günümüzde banka kredilerine yoğun bir talep olduğu görülmektedir. Bu anlamda da her banka birey ve kurumlara yönelik kredi desteği yaratmaktadır. Konut kredisi, ev kredisi, tarım kredisi, arsa kredisi gibi birçok farklı ihtiyaç alanında kredi desteği sağlanmaktadır.

Krediye başvurmadan önce yapılması gereken ilk adım kendi bütçenize ve hesaplarınıza uygun olan bankayı tespit etmektedir. Kredi seçeneklerini iyi analiz ederek, bütçenize en uygun bankayı tespit etmeniz ve başvurmanız, kredinin geri ödemesinde herhangi bir sorun yaşamamanızı sağlayacaktır. Kredilere günümüzde doğrudan bankadan başvurulabildiği gibi, sms aracılığı ile de başvurulmaktadır. Ancak sms başvurusunun ardından da bankaya gerekli belgeleri teslim etmek durumundasınız.

Kredi Çekmek İçin Gereken Belgeler Neler

Kredi çekmek gibi gerekli belgeler tamamlandıktan sonra, bankaya doğrudan başvurabilirsiniz. Banka sizden öncelikle başvurmak istediğiniz kredi türüne ait olan başvuru formunu doldurmanızı isteyecektir. Bu esnada yanınızda kimlik belgesi ehliyet ya da pasaport bulunmalıdır. Bu kimlik belgelerinin bulunmaması durumunda başvuru yapmak da mümkün değildir. Bunun yanı sıra krediye başvuracak kişinin yanında, son dönemlere ait telefon, doğalgaz, elektrik ya da ikametgâh belgesinin de bulunması gerekmektedir.

Banka başvuru esnasında çalışma şeklinize göre sizden gelir belgesi istemektedir. Eğer emekliyseniz emekli belgenizi ya da emekli maaşınızın yattığı mevduat hesabını, ücretli bir işte çalışıyorsanız da son 3 aya ait maaş bordronuzu başvuru esnasında takdim etmeniz gerekmektedir.

Genel olarak bu evrakların temin edilmesi başvuru için yeterli olmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki, her banka sizden farklı evraklar talep edebilir. Bu evraklar bankadan bankaya göre farklılaşabileceği için, sizden farklı bir evrak da istenebilir.

Ayrıca banka sizden bir kefil isterse, bahsedilen bu belgelerin kefil tarafından da temin edilmesi gerekmektedir. Farklı ihtiyaç alanlarındaki kredilerde de ek evraklar talep edilmektedir. Örneğin taşıt kredisine başvurduğunuz zaman sizden satın alacağınız araca ait bir proforma fatura ya da noter satış belgesi de talep edilmektedir. Bu durumları da göz önünde bulundurarak, başvuruyu buna göre yapmakta fayda vardır.

Kimlik kartı, pasaport veya ehliyet.
Başvuru sahibi adına son 3 aya ait ikametgah veya fatura.
Gelir belgesi. gelir belgesi; Özel sektör çalışanları ve memurlar için maaş mektubu veya maaş bordrosu, imza sirküleri olabilir. Emekli hesap cüzdanı emekliler için yeterli Çalıştıgınız bankalar KBB yüksek görürler ise ön kredi açarlar.