Kredi Çekerken Sigorta Zorunlu mudur

Kredi Çekerken Sigorta Zorunlu mudur sorusu Yeni bir gayrimenkul edinmek ya da araba almak tabi ki kolay olmuyor ve mecburen çoğumuz bankalardan kredi kullanmak zorunda kalıyoruz. Dahası aynı krediler ödemekte zorlandığımız borçlarımızda da bizlere yardımcı oluyor. Fakat ya yaptırmamız gereken sigortalar? Gerçekten de kredi çekerken sigorta zorunlu mudur?

DASK Sigortası ve diğer sigortaların farkı

Herhangi bir bankaya gidip kredi çekmek istediğinizi söylediğinizde genellikle bankalar bunu kendi lehine kullanırlar ve çoğu zaman da sigorta yapılmasını ön şart olarak koşarlar. Bankaların buradaki amacı kendilerini garanti altına almaktır. Böylece olası bir ödenmeme durumunda bankalar çektiğiniz krediyi sigorta şirketlerinden karşılayacak, sonuç olarak da ortada ödenmemeye dair bir sorun kalmayacaktır. Ancak sorun şu ki, bu olay bize çoğu zaman böyle yansıtılmıyor ve bizler kendimizi her kredi çekme işlemi sırasında sigorta yaptırmaya zorunlu hissediyoruz.

Aslında “Kredi çekerken sigorta zorunlu mudur?” sorusu sadece DASK Sigortası için geçerli bir durumdur. Diğer hiçbir sigorta türü için bankların sizi zorlamaya ne yetkisi ne de hakkı bulunmamaktadır. Üstelik bunun için yasal bir dayanakları da yoktur. Hatta çekmek istediğiniz bir kredi varsa ve siz banka çalışanları tarafından sigorta yaptırmaya mecbur ediliyorsanız Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne dilekçe verebilir ve durumunuzu yetkililere bildirerek şikayetçi olabilirsiniz.

Gelelim DASK Sigortası konusuna… Konut için kredi çekerken sigorta zorunlu mudur yoksa değil midir merak ediyorsanız, evet, DASK yaptırmak zorundasınız. Üstelik bu konunun bankalar ile hiçbir alakası da bulunmamaktadır. Satın almak istediğiniz bir ev varsa ve bağlı bulunduğunuz Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gidecekseniz sizlerden her şekilde bu zorunlu deprem sigortasını isteyeceklerdir. O yüzden de ister konut kredisi kapsamında yaptırın isterseniz bağımsız olarak kendiniz yaptırın, onlar için çok da bir şey fark etmeyecektir. Yalnız burada önemli bir detay daha verelim: “Bu sigorta poliçesini sadece bankanızın dayattığı şirketlerden satın alabilirsiniz.” gibi bir dayatma söz konusu dahi olamaz.

Konu ile ilgili asıl yasal düzenlemeyi 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da bulabilirsiniz.

Sigortalar konusunda diğer bilinmeyenler

  • İhtiyaçlar için kredi çekerken sigorta zorunlu mudur?

Aslında durum şu ki, kredi çeken kişi eğer ileri yaşlarda ise (65 yaş ile 80 yaş arası) ihtiyaç kredisi çekerken çeşitli zorluklarla karşılaşabilmektedir. Bunun en belirgin örneği ise emekli olmasına rağmen kredi konusunda zorluk yaşayan bireylerdir. Bu durumda da banka size teminat koşulu yerine bir sigorta şartı koyabilir. Böylelikle olası bir ölüm durumunda kendini yukarıda bahsettiğimiz gibi garanti altına almış olur.

Sigortanın iptali mümkün müdür?

Eğer sizden habersiz bir sigorta poliçesi adınıza alınmış ve bu da çekeceğiniz toplam tutara yansıtılmış ise Tüketici Hakem Heyetleri vasıtası ile ödeme miktarınızı geri alabilirsiniz.

Kredi ödemeleri devam ederken sigortanız biterse ne olur?

DASK Sigortası hariç kredi çekerken sigorta zorunlu mudur sorusunu zaten yukarıda cevaplamıştık. Aynı tezden yola çıkarak diğer sigorta türlerinin bir zorunluluğu olmadığını da belirtmiştik. O sebeple de kredi ödemenizin devam ettiği süreç içerisinde DASK’tan başka sizleri mecbur edebilecekleri başka hiçbir sigorta türü yoktur ve yenilenmesi konusunda da sizlere ısrarcı davranamazlar.

3 aylık ödemem kaldı. Ancak sigortam bitti. Tekrar yaptırmalı mıyım?

Bankaların nedendir bilinmez yaptıkları bir diğer yanlış da işte bu şekildedir. Yasaya göre sigortanın süresi kredinin süresi ile uyumlu olmalıdır. Fakat sizde sigorta erken bir tarihte bitmiş ise kesinlikle tekrar bir yıllık sigorta yaptırmanıza gerek yok.

Related Posts