FinansP.com

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Çalışmalıyım

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Çalışmalıyım

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Çalışmalıyım – Ev kredisi almak için Kaç ay sigortalı olmak gerekir,
2 ay sigortalıya kredi veren bankalar, Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir,Sigortalı işçiye kredi,
2 aylık sigortalı kredi Çekebilir mi, İlk defa kredi çekmek istiyorum,1 aylık sigortam var kredi Çekebilir miyim,
3 ay sigortalı ne kadar kredi Çekebilir.


 

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Çalışmalıyım

Çeşitli nakit ihtiyaçları için bankalardan kredi çekmeyi düşünen ve özellikle işe yeni girmiş vatandaşlar, ihtiyaç kredisi başvurularından olumlu yanıt alabilmeyi umuyor. Fakat işe giriş ve çalışma süresi kredi çekebilmek için başlıca faktörlerden birisi.

İşe giriş yaptınız ve henüz birkaç aylık çalışansınız. Şayet daha önceden düzenli bir geliriniz olmadıysa ve kredi notunuz istenen değerin altındaysa bankalara olan kredi talepleriniz olumsuz sonuçlanacaktır. Fakat çalışma süreniz daha fazlaysa, kredilerinize olumlu yanıt alabilmeniz daha olağan hale geliyor. Yazımızda sizlere bankalardan kredi çekebilmek için kaç ay çalışmalı, hangi durumlarda kredileriniz onaylanır, hangi durumlarda onaylanmaz, bu konularda bilgi vereceğiz.

1 Sigortam Yeni Başladı Kredi Çekebilir miyim?
2 Kredi Başvurularının Onaylanması Talep Edilen Tutara Bağlı mıdır?
3 Her Bankanın İhtiyaç Kredisi Verme Şartı Aynı mıdır?
4 Kredi Başvurusunda Bulunurken, Mutlaka Geri Ödeme Gücünüzü Düşünün!

Sigortam Yeni Başladı Kredi Çekebilir miyim?

Çalıştığı işe yeni girenlerin sorduğu sorulardan birisi de sigortam yeni başladı, kredi çekebilir miyim sorusu oluyor. Maalesef sigorta girişinizin yapılması, kredi çekebileceğiniz anlamına gelmiyor. Bankalar kredi başvurularını değerlendirirken gelir belgesi, sigorta girişi gibi durumlara baktığı gibi kişinin kredi notunu da değerlendirmektedir.

Belirli bir seviyenin altında olan ( genellikle 1500 civarıdır ) kişilere kredi vermeyi tercih etmez. Fakat işe girdikten belirli bir süre sonra kredi notunuz ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde yükselir. Ortalama 4-6 ay süre sonunda kredi notunuz yeterli seviyeye ulaşabilir.

Kredi Başvurularının Onaylanması Talep Edilen Tutara Bağlı mıdır?

Bankalara kredi başvurusunda bulunduğunuzda onaylanıp onaylanmaması çekmek istediğiniz kredi tutarına göre değişebilir. Örnek verecek olursak 100.000 ₺‘lik kredi talebiniz olumsuz değerlendirilirken, 10.000 ₺‘lik kredi talebiniz olumlu değerlendirilebilir. Bankalar size kredi verirken, mutlaka düzenli bir şekilde geri ödeme yapmanızı isterler. Bu nedenle değerlendirmeler biraz sancılı olabiliyor.

Kredi başvurusunda bulunurken talep ettiğiniz rakamlar, ödemede zorluk çekemeyeceğiniz rakamlara yakın olmalı. 2.000 ₺ gelirle 100.000 ₺ kredi başvurunuz olumlu değerlendirilmez. Bu nedenle her zaman gelir/gider durumunuza göre kredi başvurusunda bulunun. Kredi başvurularınızın sonucunda olumsuz yanıt alırsanız, kredi notunuz mevcut notunuzun altına düşecektir. Her bir olumsuz başvuru kredi notunuz için negatif puan anlamına gelir. Bu nedenle her zaman gerçekçi taleplerde bulunun.

Her Bankanın İhtiyaç Kredisi Verme Şartı Aynı mıdır?

Kredi başvurularınız değerlendirilirken, farklı sistemlerden yararlanılabilir. Her bankanın farklı bir sistemi ve farklı bir değerlendirme türü mevcuttur.

Örneğin Akbank’tan maaş alıyorsunuz ve Akbank’ta onaylanan krediniz, Ziraat Bankası’nca onaylanmayabilir. Yani bankaların kredi verme şartı farklılık gösterir. Çalışma, sigorta dönemi ve kredi notu değerleri de bankalardan bankalara göre değişir. Bu nedenle bir bankaya kredi başvurunuz onaylanmadığında, başka bir bankaya olan başvurunuz onaylanabilir.

Kredi Başvurusunda Bulunurken, Mutlaka Geri Ödeme Gücünüzü Düşünün!

Banka müşterilerinin borçlanmalarında ve kredi sicilinin bozulmasındaki en büyük etken, çekilen kredilerin planlanmayan geri ödemeleridir. Birkaç ay rahatlamak için talep ettiğiniz krediler, size ilerleyen zamanlarda daha büyük sıkıntılar getirebilir.

Bütçenize, gelirinize, giderlerinize, gelecekteki harcamalarınıza ve ailenizin durumuna göre kredi başvuru tutarlarını belirleyin. Zamanında ödenmeyen vadeler, gerçek anlamda sizi çok zor duruma sokabilir. Mutlaka gelir/gider dengesine uygun kredi başvurularında bulunmanız gerekir.

50.000 ₺‘ye kadar bankalardan ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Tabi bunun için gelir durumunuzun müsait olması gerekir ve en az 4-6 ay sigortalı çalışan olmanız gereklidir. Bu şartları yerine getirseniz bile mevcut ödemelerinizi, gelecekteki harcamalarınızı göz önünde bulundurarak kredi başvurusunda bulunun.

Ödemekte zorlanacağınız krediler için başvuruda bulunmayın. Günümüzdeki yüksek faiz oranları nedeniyle birkaç ay geciktirdiğiniz ödemeler sonucunda kredi siciliniz bozulabilir. Kredi sicilinizin bozulması demek, kredi notunuzun düşmesi anlamına gelir ve uzunca bir süre bankalardan kredi ve kredi kartı taleplerinize olumlu yanıt alamazsınız.