FinansP.com

Kredi Borcumu Ödemezsem ne olur

Kredi Borcumu Ödemezsem ne olur

Kredi Borcumu ödemezsem ne olur ,Bankaların sunduğu krediler nakit ihtiyaçlarını karşılamak için iyi bir çözüm olsa da, bazen ödeme yapmakta güçlük çekiyorlar.

Borçlunun ödemesi yapılmazsa, borçlular en kötü senaryoda hangi aşamaları beklemektedirler? Bu gibi durumlarda bankalar için yaptırım ne kadardır. En dikkat çekici noktalardan biri 54. gündür. Çünkü ödenmeyen borç 54. günde bulunursa, borçluya bir uyarı çekilir …

ŞİMDİ ÖDEME KREDİ KONUSUNDA NE ZAMAN” OLMALIDIR?
Kredi borcu ödenmezse, bankalarda idari bir takip veya Merkez Bankası Kara Listesine hukuki bir takibi olabilir.

Yasal takip sonrasında, 3 aya kadar veya daha doğrusu 90 güne kadar bir süre var. Bu 90 günlük sürecin kesintisiz olması gerekmez. Ödemediğiniz toplam süre 90 gündeyse, yasal işlem başlar. Bu süre boyunca hesabınızı kapatırsanız, yalnızca varsayılan faiz ödemeyeceksiniz

GÜN 54 ÖNEMLİ
Borçlarınızı 54 gün boyunca ödememişseniz, 54. günde uyarılırsınız. Grev geri çekilirse, grev ücreti ve grev ücreti borçluya ödenecektir.

90 GÜN İÇERİSİNDE BORCUNUZU ÖDEMEZSENİZ YASAL TAKİP BAŞLIYOR
Banka, 90 günün sonunda sizinle yeniden iletişim kurar ve üç aylık borç ödemelerini ister. Bu süreçte bir yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz ya da borç ve borç ilgisini faiz ve ihbar ücretiyle tamamen kapatarak yasal süreci atlayabilirsiniz. Fakat bunlardan herhangi birini yapmazsan yasal işlem başlar. Yasal sürecin çeşitli yaptırımları vardır.

HUKUK SÜRECİ BAŞLAMASI ?
Avukatlar aracılığıyla yapılan yasal takip ile şimdi Merkez Bankasının Kara Listesine girersiniz, bu da kredi kaydınızın mahvolacağı anlamına gelir. Banka hesabınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir bölümüne el konması veya kredi kullanımında zorluk ve kredi kartı gibi 5 yıl boyunca mahkeme kararlarında icra takibi başlatmanız gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kredi skorunuzu da azalacaktır.

KREDİ KARTININ ÖDEMEZSEM NE OLUR?
borcunuzu 90 günün sonunda ödemiyorsanız yasal takip başlar. Banka avukatlarıyla uğraşacaksın ve İngiltere’de olduğu kadar kara listede olabilirsiniz.

NE YAPMALISIN?
Böyle bir durumda, en azından “minimum ödeme” yi bankaya yatırmanız gerekir. Bu şekilde, borç alan taraf kalan kısmı için faiz işleyecek, ancak en azından yasal izlem başlatmak için bir süre bloke edebileceksiniz. Ancak minimum borç tutarını ödemenin sadece birkaç ay boyunca sizi idare edebilecek geçici bir çözüm olduğunu unutmayınız.