Kredi Borcu Yapılandırma 2021

Kredi Borcu Yapılandırma 2021 –  kredi borcu yapılandırma

Kredi borcunun herhangi bir nedenden dolayı ödenememesi durumunda gecikmede olan borcun güncel faizlerle yeni bir ödeme planına bağlanmasına verilen isimdir. Kredi borcu yapılandırma hizmetinden yararlanacak olan kişilerin borçlarının gecikmede olması gerekmektedir.

Kredi Borcu Yapılandırma Süreci 2021

Ödenmesi aksayan kredi borcunun biriken taksitlerini ödemede güçlük çekenler ilgili bankayla iletişime geçmelidir. Bankanın yapılandırma birimi mevcut kredinin kalan borcunu verilen talebe istinaden işleme alacaktır. Ancak bankanın bu talebi reddetme olasılığı da vardır. Yapılacak incelemeye istinaden borçlunun yapılandırma sonrası borcu ödeyemeyeceği kanısına varması durumunda kredi borcu yapılandırması hizmetinden yararlanamama durumu söz konusudur. Normal işleyiş sürecine geri dönecek olursak, kredi yapılandırmasında bankalar müşterilerinin mevcut borcu için yeni bir kredi kullandırma ve bu krediyle asıl borcu kapatma yoluna giderler. Artık eski borç kapatılmış ve yeni bir kredi kullanmış olursunuz. Yapılandırma sırasında eski kredi borcu faizi değil, güncel faizler ve dikkate alınır. Kredi yapılandırılırken tüketicinin bütçesine uygun vade seçenekleri uygulanacaktır.

Borç Yapılandırmada Kredi Vadelerinde Düzenleme 2021

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun yapmış olduğu yeni düzenlemeye göre ihtiyaç veya tüketici kredisi borçlarını yapılandırmak isteyenler 48 ay vade seçeneğinden yararlanabilecekler. Bu düzenleme kapsamına girmeyen kredi borçları ise eğitim kredisi ve tablet, cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik eşya alımları nedeniyle kullanılan kredilerdir. Yapılandırma dışında kullanım yapılacak tüketici kredisi vade seçeneği ise 36 ay vade ile sınırlı kalmıştır.

Kredi Borcumu Yapılandırmalı Mıyım

Kredi borçlarını ödemekte zorlanan kişilerin gecikmeler yapması kredi notunu olumsuz etkileyen bir davranıştır. Geciken aylık taksitlere yenileri eklendikçe gecikmeden çıkmak oldukça güçleşir. Kredi borcu yapılandırma ise borcun tüketici bütçesine göre aylık taksitlere bölünmesine olanak sağlar. 48 aya varan vadelerle kalan borcu yapılandırmak yeni bir ödeme planı anlamına gelir. Yapılandırma sonrası ödemelerin düzenli yapılması kredi notunu düzeltmeye yardımcı olacaktır. Kredi yapılandırma sırasında güncel faizler dikkate alınacağından uygulanacak yeni faiz oranına göre güncel borçta azalmalar da meydana görülebilir. Krediyi kullanırken uygulanan faiz ile yapılandırma sırasında uygulanacak faiz oranı aynı olmayacaktır.

Kredi Borcu Yapılandırmada Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi borcu yapılandırma yaparken dikkate alınması gereken konu faiz hesaplamasıdır. Yukarıda belirttiğimiz gibi kredi borcu yapılandırma sırasında yeni bir faiz işleme alınacaktır. Bu durum kişiye kar sağlayabileceği gibi zarar da getirebilir.

Bankaların müşterilerine uyguladığı faiz oranları değişkenlik gösterir. Yapılan bazı kampanyalar ihtiyaç kredilerinde tüketiciye kar sağlayacak faiz oranlarıyla güncellenir. Bu tür kampanyalı kredi hizmetleri takip edilerek yapılandırma sürecini lehinize çevirmek mümkün.

Kredi yapılandırma için imza atmadan önce kalan toplam borcunuz üzerinden yeni faiz oranını hesaplamanızda fayda var. Böylece mevcut borcunuz ve yapılandırmadan sonraki borcunuz konusunda bilgi sahibi olursunuz. Bu konuda kesin bilgiyi banka müşteri temsilcilerinden de edinebilirsiniz. İşleme onay vermeden önce uygulanacak faiz oranı ve eski borç ile yeni borç arasındaki geri ödeme tutarını ayrıntılarıyla bildireceklerdir.

Tüketicinin kullanım yaptığı kredi miktarı düşük olması durumunda yapılandırmada avantaj sağlamayacaktır. Bunun nedeni kısa vadeli ihtiyaç kredilerinde bankanın faizleri özellikle ilk 4-5 taksitlerde temin etmiş olmasıdır. Taksit tutarlarının bütçeyi sarsması durumunda yapılandırma yoluna gidere vade uzatılabilir. Böylece taksit miktarında düşme sağlanacaktır.

Kredi borcu yapılandırma hizmetini neredeyse tüm banka müşterilerine sağlamaktadır. Bunun için yapmanız gereken tek şey bankanın ilgili birimiyle görüşmektir. Banka şubesine gitmeden önce telefon bankacılığı hizmetinden yararlanarak bilgi alabilirsiniz. Bazı bankalar (QNB Finansbank gibi) kredi borcu yapılandırmasını telefon bankacılığı müşteri hizmetlerinden de yapabilmektedir.

Related Posts