FinansP.com

Kredi alırken dosya masrafı kalktı mı

Kredi alırken dosya masrafı kalktı mı

Kredi alırken dosya masrafı kalktı mı Kredi çekerken en çok şikayetçi olduğumuz konuların başında gelen “Dosya masrafı” nın son düzenleme ile kalktığına dair gelen bilgilerin müşteriler arasında hayal kırıklığı yarattığını açıklamak istiyoruz.

Özellikle bankaların her kredi çeken müşterisinden temin ettiği “Dosya Masrafı” adı altında aldığı bu ücretin kalktığı geçtiğimiz günlerde BDDK tarafından resmen açıklanmıştı. Ancak son zamanlarda müşterilerin bu yönden gelen şikayetlerini inceleme altına aldığımız zaman bu sefer farklı bir isim adı altında bankaların müşterilerinden dosya masraflarını aldığını görüyoruz.

Dosya Masrafı yerine “Kredi Tahsis Ücreti”

Konut kredisi, Taşıt kredisi veya ihtiyaç kredisi olarak çektiğimiz kredilerin yasal faizleri yetmezmiş gibi bir de bankaların kredi tahsis ücreti adı altında müşterilerinden aldığı ücretler can sıkmaya başladı. Bu kredi dosya masrafının yine müşterilere yansıyan bedellerinin 250 TL ile 750 TL arasında bir rakam olduğunu ve bu alınan paranın yine haksız bir şekilde alındığını belirtmek istiyoruz.

Müşterilerden alınan bu ücretlerin özellikle yasal olmadığı konusunda yapılan itirazları her seferinde dile getiren BDDK’nın bundan sonra nasıl bir adım atacağı merak konusu olmaya başladı. Ancak bankaların bu kredi tahsis ücretlerinden elde ettiği gelirlere baktığımız zaman ne kadar büyük rakamların döndüğünü görmüş oluyoruz.

Geçtiğimiz yılın 6 aylık dönemi içerisinde bankaların müşterilerinden aldığı kredi tahsis ücretleri yani dosya masrafları ücretlerinin bankalara getirisin 2.8 Milyar gibi net bir rakam olması gerçekten büyük bir soygun olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu tahsis ücreti dışında müşterilerinden aldığı yasal faizlerle beraber bankaların toplamda elde etmiş olduğu gelir 12.9 Milyar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Uzun zamandır merakla beklenen ancak henüz net bir adım atılmayan Dosya Masrafı adı altında müşterilerin kredi çekerken ödemek zorunda olduğu bu ücret konusunda gelen son detayları siz değerli okurlarımıza ile paylaşmaya devam edeceğiz.