FinansP.com

Konut Kredisi Yapılandırma Refinansman Hakkında Bilgi

Konut Kredisi Yapılandırma Refinansman Hakkında Bilgi

Konut Kredisi Yapılandırma Refinansman Hakkında Bilgi , Bankacılık terminolojisinde remortgage ya da refinansman olarak bilinen konut kredisinin yeniden yapılandırılması, finans kurumundan alınan yüksek faizli paranın, sonraki dönemlerde faizin giderek düşmesi sonucunda daha düşük faiz oranı ile yeniden kredi çekerek borcun tamamının ödenmesidir.

Yapılan bu işlem, refinansman olarak ya da yeniden yapılandırma şeklinde yorumlanmaktadır. Bu sayede çekilen kredi maliyetinin toplamda önemli bir kısmı aşağıya çekilmiş olur. Toplam ödemeniz gereken miktar azalacağı için isterseniz vade sayısını azaltabilirsiniz, isterseniz ödemeniz gereken taksit tutarında azalma isteyebilirsiniz. Bu yönüyle konut kredisi yapılandırma oldukça kazançlı bir işlemdir.

Konut kredisi yapılandırma avantajları nelerdir

Mortgage olarak adlandırılan konut kredisi yüksek faizle çekildi ve daha sonra geçen süre içerisinde faizler ciddi bir şekilde aşağıya geldiyse, sizin çalıştığınız bankaya giderek faizlerin güncellenmesini isteme hakkınız bulunmaktadır. Eğer kendi bankanız size bu fırsatı tanımak istemezse siz de başka bankadan aynı işlemi yapabileceğiniz söyleyebilirsiniz. Böyle durumlarda bankalar müşteri kaybetmemek için genelde yapılandırmaya sıcak bakmaktadır ve güncel faizler üzerinden sizin konut kredilerinin para finanse etmektedir. 

Kredi yapılandırmanın faydaları elbette büyüktür. Örneğin, geri ödediğiniz kredi maliyetini düşürebilirsiniz. Güncel faiz oranları sayesinde borcunuzun kalan kısmını tamamen kapatabilirsiniz. Ödeme planınızı yeniden yapılandırarak rahat bir nefes alabilirsiniz. Dilerseniz taksit sayısını azaltarak fatih süresini uzatabilirsiniz. Faiz yapısını da değiştirme hakkınız bulunduğu için sabit faizden vazgeçip değişken faize ya da tam tersi değişken faizden sabit faize geçme hakkımı kullanabilirsiniz.

Kredi yapılandırmak için ne yapılmalıdır

Kredi yapılandırma işlemi için öncelikle borcunuzun kalan kısmını önceki çektiğiniz faiz oranı ile güncel faiz oranı arasındaki farkı, aylık taksit tutarlarınızı, toplam geri ödemenizi hesap ederek size avantaj sağlıyorsa bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz. Çünkü önemli ölçüde faiz farkı yoksa çok kazançlı çıkacağınızı söyleyemeyiz.

Konut kredisi yeniden yapılandırılması için kendi bankamızla konuşup anlaşabileceğiniz gibi diğer bankalarla da konuşarak en uygun konut kredisi veren banka ile yeniden yapılandırmaya hakkınız bulunmaktadır.

Ancak farklı bir bankadan kredi yapılandırması yapılacaksa unutmayın ki yeniden dosya masrafı, ekspertiz ücreti, erken borç ödeme bedeli gibi ek ödemelerin hesaba dahil edileceği önceden bilinmelidir.

Çünkü bu işlemler için ödenen ek masraflar sizin yapılandırmanızı önemli olan da etkileyecektir. Bu durumda kazançlı mı çıkacaksınız, yoksa zaman kaybı mı yapacaksınız hesabınızı iyi yapmanız gerekir.

 Güncel konut kredisi faizlerini önceden öğrenip hesabınızı yapmakta büyük fayda var. Bunun için hazırlanmış faiz hesaplama motorlarını kullanabilirsiniz. Sonrasında kredi çekerken bankaların talep ettiği dosya masraflarını, ekspertiz ücretini, sigorta masrafları gibi ek ödemeleri hesaba almak için kredi çekmeyi düşündüğünüz bankayla bizzat görüşüp, önceki toplam borcunuz ile kredi çektikten sonra oluşacak maliyet arasındaki farkı hesap etmeniz gerekir.

Sizin için ciddi bir kazanç sağlayacaksa konut kredisi yapılandırma ya da refinansman adı verilen işleme girişebilirsiniz.