FinansP.com

Konut Almadan Önce Yapılması Gerekenler

Konut Almadan Önce Yapılması Gerekenler

Konut Almadan Önce Yapılması Gerekenler Ev almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler nelerdir ? Her gün konut projelerine yeni projeler ekleniyor. Seçenekler ve değişen yasalarla birlikte, konut büyüdükçe lekelerin akılda tutulması ihtimali. konusunda altın değerleri bulunan tavsiyelerde bulundu. İşte buradalar:

Satın alınacak ev oturum dikkate alınırsa, aile üyelerinin sosyal yaşam beklentisi, evin merkezi yerlerine yakınlığı ve genel ulaşım olanakları gibi detaylar mutlaka gözlemlenmelidir. Yatırım düşünülürse, yerleşim yerinin bulunduğu fırsat değerlendirilmelidir. Satın alınacak yer; okul, alışveriş merkezi, toplu taşıma, hastaneler v.b.

Deprem direktifi uyarınca olmalı Şüphesiz deprem bölgesinde. Bu noktada alınacak evin zemin etüdüne dikkat etmek gerekiyor. Evin uygun işçilik ve deprem standartlarına uygun olarak üretilip üretilmediğine kesinlikle dikkat edilmelidir.

Malzemenin kalitesi düşünülmelidir Tercih edilen evde ön plana çıkan diğer ayrıntılar; konut inşa edilirken kullanılan malların ve malzemelerin kalitesi. Camdan cama, beton kapılardan vb. Her ayrıntıyı bu noktada dikkatle incelemelisiniz.

Ev sahipliği yapan evler tercih edilmelidir. Konut konusuna gelince, tapu kaydını kontrol etmek kesinlikle gereklidir. Müdür Yardımcılığına gitmek; kiralar, açıklamalar, ekler gibi durumun kesinlikle kontrol edilmesi gerekip gerekmediğini. Binanın kullanılmasına izin verilip verilmeyeceği de araştırılmalıdır.

Projenin satın alınmasının model üzerinde gerçekleştirilmediğinden emin olun. Evin modelden satın alınmasından sonra projenin tesliminde farklı bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız net ve brüt alan hakkında net olmanız ve ne tür bir yapınızın bulunduğundan emin olmanız gerekir.

Alışverişim protokollerine dikkat Dikkatli ödeme stratejisinin planlanması, evin sosyal alanlarının ve otopark gibi unsurların ikiye katlanması gerekip gerekmediğini önceden öğrenilmelidir.

2021 Ev alacaklara Maliyeden uyarı geldi

HARÇLAR MERCEK ALTINDA: Tapu harçları, vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden ödenmeli.

GERÇEK BEDELİ BİLDİRİN: Tapu işlemlerinde gerçek bedeli beyan edin.

EKSİK ÖDEYENE CEZA: Eksik ödenen tapu harçları alıcı-satıcıdan cezalı olarak tahsil ediliyor. Daha az vergi ödemek için ev faturasının düşük kesilmesine izin vermeyin.

FATURA ALIN: Müteahhit, inşaat şirketi ve komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura alın.

YETKİSİZ KİŞİ UYARISI: Tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle mağduriyet yaşanabiliyor, kayıtsız aracılık hizmetleri vergi kaybı yaratıyor.

KAYITSIZ İŞ YAPANI BİLDİRİN: Fatura vermeyen emlakcı, aracıları en yakın vergi dairesine, ya da Vergi İletişim Merkezi’ne bildirin.

BAŞKA ŞEHİR: Alım-satım işlemlerini başka şehirde otursanız da en yakın tapu müdürlüğünden yapabilirsiniz.

SMS UYARI SİSTEMİ: E-devlet üzerinden cep telefon numaranızı sisteme kaydederek, taşınmazınızla ilgili olarak bilginiz dahilinde olan ya da olmayan herhangi bir işlem talebi olduğunda haberdar olabilirsiniz.

YURTDIŞINDAN DA YAPABİLİRSİNİZ: Yurtdışında da Berlin Başkonsolosluğu tapu temsilciliğinde işlem yapılabilir.

5 YILLIK SÜREYE DİKKAT: Gayrimenkul alım ve satımında 5 yıl içinde gayrimenkul tekrar satıldığında değer artış kazancı vergisi ödeniyor.