FinansP.com

Kişisel Finans Nedir, Kişisel Finans Planı Nasıl Yapılır

Kişisel Finans Nedir, Kişisel Finans Planı Nasıl Yapılır

Kişisel finans bir tür gelir gider dengelemesi olarak adlandırılabilir. Bu dengelemeyi yaparken kişinin pek çok durumu gözden geçirmesi ve kendine en uygun yöntemi bularak gereksiz giderlerine “ dur ” demesi gerekir. Kişisel finans nedir ve kişisel finans planı nasıl yapılmalıdır tüm bunları detaylarıyla inceleyelim.

Kişisel Finans Nedir?

Aylık düzenli bir geliriniz var ve bu gelir sizin kişisel finans kaynağınızdır. Bu kaynağı doğru yönetmek için kullanılan yöntemler kişisel finans planı olarak adlandırılır. Aylık gelirinize istinaden bir de giderleriniz olacaktır. Doğru kişisel finans planı yapabilirseniz rahat geçinmenin yanı sıra birikim yapmanız bile mümkün olabilir.  Bu noktada tasarruf, yatırım ve birikim durumlarını gözden geçirmekte fayda var. Bilinçli bir tüketici kazancını doğru yönetmeli, giderlerini eksiksiz ödeyebilmeli ve bütçesine uygun birikim yapabilmelidir. Böylece kişi kendini daha özgür hissedecek ve borçlardan kurtularak kişinin refah bir yaşam sürmesi mümkün olabilecektir. Geleceğine bu günden yatırım yapmak isteyen herkesin kişisel finans planına ihtiyacı vardır. Gelin şimdi detaylarıyla kişisel finans nasıl yapılır bundan bahsedelim.

Kişisel Finans Planı Nasıl Yapılır?

Kişisel finans yaparken kişi kendini bir kutu içerisine hapsolmuş, tüm kazancını borçlarına ve birikimlere ayıracakmış gibi hissedebilir. Ancak bu tür bir yaşam kısa bir süre sonra yaşamdan zevk almamaya ve sıkıntılara yol açacaktır. Doğru yapılan kişisel finans bunlara yol açmadan gelirinizi düzene sokabilmelidir. Bunu yaparken sadece gereksiz harcamalar ve ödenekleri gözden geçirmek en doğru adım olacaktır. Kişisel finans adından da anlaşıldığı üzere herkese göre değişkenlik gösterir. Ancak bazı doğru adımlara finansal durumunu düzenli hale getirmek isteyen herkes tarafından uyulması şarttır. Bunları şöyle sıralandırabiliriz:

Bütçe Planı Hazırlamak

Kişisel finans planının ilk adımı bütçe planı hazırlamaktır.  Birey bunun için aylık sabit ödemelerini hesaplamalıdır. Bunlar taksit, fatura, mutfak harcaması, yakıt, kira gibi yapılması zorunlu harcamalardır. Ardından bir hesaplama yapılmalıdır. Bu ödemeler gerçekleştirildikten sonra gelirden geriye kalan tutarın ne kadar olduğu belirlenmelidir. Ayrıca bütçe planı hazırlanırken banka kredisi, taksitli harcamalar gibi aylık ödemeler varsa vadesi hesaplanmalı, ileriye dönük planlama da yapılmalıdır.

Tasarruf Yapmaya Çalışmak

Tasarruf adımı her birey için değişkenlik gösterir. Bunun için ilk adım olan bütçe planı önemlidir. Zorunlu ödemeler dikkate alındıktan sonra her ay yapılan harcamaların neler olduğu ve tutarları belirlenmelidir. Gözden geçirildiğinde gerekli olmadığı fark edilecek pek çok harcamanın var olduğu göze çarpacaktır. Aylık giyim harcaması, sinema, tiyatro, kafe veya restoran harcamaları tasarruf yapılması için özellikle dikkat edilmesi gereken ödeneklerdir. Ayrıca tasarruf yapmak için yüksek kiralı bir evde oturmak yerine daha küçük ancak bütçeye uygun bir ev tercih edilebilir. Yürüme mesafesinde olan iş yerine giderken araç kullanımı yapılmayabilir. Mutfak harcamalarını da gözden geçirmekte de fayda var. İhtiyaçları tabi ki kısmak talep edilmiyor. Burada amaç sadece gereksiz harcamalara ne kadar ödeme yapıldığını hesaplayabilmektir.

Birikim Yapmaya Başlamak

Bütçe planı yapıldıktan sonra hangi ödemelerden tasarruf yapılabilir değerlendirilmelidir. Özellikle vadesi dolacak bir ödeme olması durumunda bütçe planına bu tutarın en az yarısı kadar tutar giderlere eklenmeye devam edilmelidir. Böylece ilk tasarruf noktası elde edilecektir. Bu durumda bir hesaplama yapmak işinize yarayabilir. Örneğin her ay 400 TL tutarında bir ihtiyaç kredisi ödeniyorsa, vadesi dolduğunda en az 200 TL’si taksitler devam ediyor gibi kenara koyulduğunu varsayalım. 12 ayda yapılan birikim 2400 TL olacaktır. Herhangi bir çaba sarf etmeden biriktiğini unutmayın.

Birikim yaparken kenara ayrılan tutarın hesapta veya evinizin bir köşesinde nakit olmamasına özen göstermelisiniz. Nakit olarak bekletilen tutar en küçük ihtiyaç anında kullanıma hazır olacaktır. Bunun yerine para altına çevirebilir veya bankaların altın hesabı hizmetinden yararlanılabilir.