FinansP.com

Kısa Çalışma Ödeneğinde Sağlanan Kolaylıklar Neler

Kısa Çalışma Ödeneğinde Sağlanan Kolaylıklar Neler

Kısa Çalışma Ödeneğinde Sağlanan Kolaylıklar Neler Kısa çalışma süresince kapsam içerisindeki personellere iş yerlerinde uygulanmakta olan haftalık çalışma sürecinin tamamlayacak şekilde; çalışılmayan zamanlar için İŞKUR tarafından ödenek sağlanacaktır. Ödemeler çalışanın kendisine aylık periyotlarla, her ayın 5’inde PTT Bank aracılığıyla yapılacaktır. Buna ek olarak; sigorta prim ödemeleri de devam edecektir.

Bu konu hakkında İŞKUR’un internet sitesi üzerinde yapılan açıklamaya göre Kısa Çalışma Kapsamında; İşçilere 1.750 TL kısa çalışma ödeneği ödenecek; iş verenin isteğine göre ücretin geri kalanı tamamlanacaktır. Aynı zamanda Genel Sağlık Sigortası primleri de İŞKUR tarafından sağlanacaktır.

İşyerinde Kısa Çalışma Uygulanabilmesi için

İş verenin genel olarak sektörel, bölgesel kriz ya da zorlayıcı nedenler ile iş yerindeki çalışma sürecini yüksek miktarda azalttığı ya da durdurduğu konusunda İŞKUR’a başvuru yapması gerekmektedir. Başvurunun ardından İŞKUR – İş Müfettişleri uygunluk testi ve tespiti için iş yerine gelecektir ve mekanın bu durumdan etkilenip etkilenmediği tespit edilecektir.

Eğer söz konusu işletme bu durumdan etkilenmiyorsa; herhangi bir şekilde ödeme işlemleri başlatılmaz. Fakat etkileniyorsa; kısa çalışma ödeneği için işlemler kısa süre içerisinde başlatılır. Çalışan personeller ödeme alıp almayacaklarını ya da ne zaman alacaklarını İŞKUR iletişim merkezinden öğrenebilir ve aynı zamanda E – Devlet üzerinden ilgili alanlara giriş yaparak da bilgi sahibi olabilirler.

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir

Kısa çalışma ödeneği, devlet tarafından sağlanan ve işletmelerin istihdama devam etmelerini sağlayacak bir ödenek modelidir. Çalışanları çıkartmak zorunda kalan işletmeler, bu ödenek sayesinde personel kısıtlamasına gitmeyecek. Kısa Çalışma ödeneği, başvuru şartları nedeni ile korona virüs nedeniyle iş yerlerindeki haftalık toplam çalışma süreçlerinin geçici olarak minimum üçte bir oranında azaltan ya da faaliyetlerini kalıcı olarak durduran iş verenlere verilmektedir.