FinansP.com

Kara Listeden ne zaman çıkarım

Kara Listeden ne zaman çıkarım

Kara Listeden ne zaman çıkarım  , borçların zamanında ödenmemesi ve Merkez Bankasına kayıtlı olması durumunda bankalarla bankalar arasındaki ilişkileri sınırlandırmak için halk tarafından oluşturulmuş bir listedir. Aynı zamanda bankalar tarafından da kullanılmaktadır. Kara listeye girenlerin karanlık soruları “Kara liste ne zaman silinir?” Sorusundan geliyor. Bu yazıda bize bu soruyu cevaplamaya çalışacağız.

Kredi Ödemelerinde Gecikmeler
Banka kredinizi herhangi bir bankacı için 90 gün boyunca kullanmadıysanız, banka talebin alındığı hesabı transfer eder. Bu işlem yasal olarak takip süreci olarak tanımlanır ve kara listeye eklenir (verilen ek 7 günlük süre içinde ödeme yapsanız bile).

Kredi Kartı Ödemelerinde Gecikmeler
Herhangi bir bankaya ait bir kredi kartı kullanıyorsanız ve minimum 90 gün için para ödemiyorsanız, kredi gecikmelerinde kullanacaksınız.

Peşin hesaba ödenmeyen borçlar
Kredi ve kredi kartıyla yapılan ödemeler aynıdır. 90 gün boyunca ödenmeyen avans hesap borcu, sizi kontrol listesine ekler.

Mali Kuruluşlar Dışı Ödeme İşleme Prosedürleri
Birçok kişi, olumsuz durumların yalnızca bankaya varmak için ödeme gecikmeleri ile ilgili olacağını düşünüyor ancak yakın zamanda size, Findeks’in hayatımın can damarı olduğunu ve bazılarının aynı olmadığını söylediğini söylüyorum. Kısaca nasıl söylersin.

Önceki yazımızda Findeks’e söyledik. Ülkemizdeki ve bankalar için kurumsal teşebbüsler şimdi FindExt ile işbirliği içindedir. Örnekleme, Türkiye aktif. Tüm bankalar findeks’le veri paylaşabilir ve satın alabilir. Ancak, şimdi bankaların dışında olan bazı şirketler, kişinin ödeme performansını Findeks’e bildiriyor. Bir örnek olarak Evkur’u verebiliriz. Bir kredi kartı ve avans hesabı için yapılan ödeme gecikmeleri kredi notunuza olumsuz şekilde yansıyacaksa, ödeme gecikmeleri için değil Evkur’da da aynı işlemi yapmayacaksınız.

Taksit gecikmeleri şirketle yaptığınız sözleşme tarihine kadar ödenmezse, yasal işlem başlatılacak ve adınız kara listeye eklenecektir.

Bu nedenle kara listeye girme nedenlerini inceledik. Şimdi, kara listeden ne zaman silineceğimiz sorusuna gelelim;

Kara liste ne zaman silinecek?
Merkez Bankası, borcun ödenmesine rağmen kara listeye giren bir kişinin kaydını beş yıllığına silmez. Bu, bankanın kredi kartı veya kredi kartı uygulamaları için veri alacağı için 5 yıla kadar doğrudan reddedecektir.

Birçok insanı karıştıran bir durum hakkında konuşalım;

Merkez Bankası, kişilerin tüm ödeme performanslarının kayıtlarıyla kayıt tutarken,

Findeks, Merkez Bankası ve diğer bankalardan verilebilir.

Kaç Kredi Puanı Birisinin Kara Listede Bulunuyor?
Kredi notu 1-1900 arasındaki pound’tur. Bu, ödeme performansınıza ve ayrıca geç ödemenizdeki kredi puanınıza göre puanınızı artıracaktır. Bankalarla daha fazla bankacılık işlemleri yapmayanların kredi notu 0 (sıfır) olur.

Ancak, kara listeye girerseniz, kredi puanı hesaplanamadığı için görünmez.

Kayıt defterinin bozulmasının mümkün kılınması, borçlarını ödemek ve yasal zaman olan 5 yıl beklemektir. Aksi takdirde 10 sarı olacak.

Tüketiciler kara listeye alınırken, bankalardan birisi finansal işlemlerden yararlanıyor ve bazı bankalar onlar için beyaz bir sayfa açabilir. Ne olduğunu sorarsan;

Kara listede yer alan girişi normal 3 yıldır. Bu süre zarfında, bankacılığınızı korumak için düzenli olarak yatırım, mevduat ve otomatik fatura ödeme gibi görevleri yerine getirirseniz bankaların bazı finansal ürünlerinden yararlanabilirsiniz.