FinansP.com

İşsizlik Maaşına Başvurabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

İşsizlik Maaşına Başvurabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

İşsizlik Maaşına Başvurabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir ,  İşsizlik Maaşı Nedir

Herhangi bir iş yerinde çalışan bireyin kendi isteği olmadan, iş için yeterli yeteneği ve sağlığı olmasına rağmen herhangi bir kasıt olmadan işini kaybetmeleri durumunda işsizlik maaşı adı verilen maaş bağlanır. Bu maaş kişilerin işsiz kaldıkları süre boyunca mahrum kaldıkları gelir kaybını karşılamak içindir. Bir kişiye işsizlik maaşı bağlanabilmesi için kişinin kendi sigorta primlerini ödüyor olması gerekmektedir. Sigortalı çalışmayan veya ödenmeyen primleri bulunan bireyler işsizlik maaşı alamazlar. İşsizlik maaşı almak için İşsizlik maaşı alma şartları bulunmaktadır bu yazıda buna detaylıca yer vereceğiz.

İşsizlik Maaşına Başvurabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir ?
İşsizlik sigortası bulunan bireyin işsizlik maaşı alabilmesi için,

– Kendi isteğiyle işinden ayrılmış olmaması, işverenin işten çıkarması,

– Son 3 yılda en az 600 gün boyunca sigorta primlerinin ödenmiş olması

– İşten ayrılmadan önce en az 120 gün boyunca işyerinde çalışmış olması gerekmektedir. Yani bir işyerinden işten çıkartılıp da işsizlik maaşı alabilmeniz için en az 4 ay boyunca çalışmış olması gerekiyor.

2021 Yılında İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?
2021 yılında işsizlik maaşının asgari ve azami sınırları bulunmaktadır. Bu sınırlar dahilinde kişiler işsizlik maaşı alabilirler. Kişi ne kadar sigorta öderse ödesin azami sınırdan daha fazla maaş alamaz. İşsizlik maaşı, işten ayrılan kişinin ihtiyaçlarını asgari şekilde karşılayabilmesine destek olan maaştır. Yani siz 100.000 TL maaş da alsanız azami seviyeden daha fazla maaş alamazsınız. 2021 yılında işsizlik maaşı en az 1420 TL net, en fazla 2.431 TL net olmuştur.

Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir 

İşsizlik maaşı alma şartları bulunmaktadır bunun için ilk olarak sigortalı bir iş yerinde çalışmış olmanız gerekiyor. 120 günden fazla iş sözleşmesi ile çalışan işçiler ve çalışma vizesi ile 120 günden fazla çalışan yabancı işçiler de işsizlik sigortasına tabiidir.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur

Sigortalı bir işte çalışıyorken kendi istek ve kusurunuz olmaksızın işten ayrılmak zorunda kaldıysanız, son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta priminiz ödendiyse, en az 120 gün boyunca çıkarıldığınız işte çalıştıysanız, işsizlik maaşınıza başvurmaya hak kazanırsınız. İşsizlik maaşına başvurmak için bizzat İşkur şubelerine gidebilir veya internet üzerinden başvurabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Başvuru Süresi

İşsizlik maaşınızı alabilmek için en az 600 gün sigorta priminizin ödenmiş olması ve en az 120 gün boyunca çalışıyor olmanız gerekmektedir. İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde İŞKUR’ a şahsen veya elektronik ortamda başvurunuzu iletebilirsiniz.

Ne Kadar İşsizlik Maaşı Alırım

İşsizlik maaşı aylık brüt gelirinizin %40’ı kadar ödenmektedir. Ancak geliriniz her ne kadar fazla olursa olsun 2021 yılında 2.031 TL’den daha fazla maaş alamazsınız. Asgari ücretle çalışan bir işçi 1.031 TL işsizlik maaşı alacakken, 6.000 TL brüt maaşı olan biri de 2.031 TL işsizlik maaşı alabilecektir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Alınır

İşsizlik maaşının süresi kişinin ne kadar süre boyunca sigorta primi ödediğine bağlı olarak değişecektir. Eğer son 3 yıl içerisinde 600 gün boyunca sigortanız ödendiyse bu durumda 6 ay boyunca maaş alırsınız. Son 3 yıl içerisinde 900 gün boyunca sigortanız ödendiyse bu durumda 8 ay maaş alırsınız. Son 3 yıl içerisinde 1080 gün boyunca sigortanız ödendiyse 10 ay boyunca maaş alırsınız.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır
işsizlik maaşı e-devlet
İşsizlik maaşı Kimler alabilir
İŞSİZLİK maaşı alma şartları değişti
İŞSİZLİK maaşı başvuru formu
İşsizlik maaşı ne kadar 2021
işsizlik maaşı başvuru formu örneği e-devlet
İŞSİZLİK MAAŞI alma şartları