FinansP.com

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

Asgari ücretin açıklanmasının ardından işsizlik ödeneği de açıklandı. 2021’de işsizlik maaşı ne kadar? 2021’de asgari işsizlik ücreti 1.420 Rières ve maksimum işsizlik ücreti 2.840 arkadır. Peki işsizlik ödeneğine nasıl başvurulur?
Asgari ücret belirlendikten sonra asgari ücretin belirlediği diğer ödenekler de ortaya çıkmaya başladı. İşsizlik ödeneği de en ilginç ücretlerden biridir. Sonuç olarak, 2021 yılında alınan en düşük işsizlik ödeneği 1.420 lira, en yüksek işsizlik maaşı 2.840 lira oldu.

İşsizlik ödeneği hesaplanırken bir kişinin alabileceği asgari işsizlik ödeneği, toplam asgari ücretin en az %40‘ı kadar olmalıdır. En yüksek işsizlik ödeneği, toplam asgari ücretin %80‘ini aşamaz. Bu vergiden sadece damga vergisi düşülür. Bu nedenle 1.420 liradan 2.840 liraya kadar damga vergisi olmaksızın işsizlik ödeneği verilmektedir.

Kimler işsizlik maaşı alabilir?

İrade ve ihmali olmaksızın işsiz kalanlar, hizmet akdinin sona ermesine son 120 gün kala hizmet akdi kapsamına girenler, işten çıkarılmadan önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar başvurabilirsiniz.

İşsizlik ödeneğine nasıl başvurulur?

Hizmet sözleşmenizin sona ermesinden itibaren 30 gün içinde size en yakın İŞKUR birimi ile iletişime geçmelisiniz. Başvuru, www.iskur.gov.tr ​​adresindeki İŞKUR birimine gidilerek doğrudan veya elektronik olarak yapılabilir. Başvurunun 30 gün içinde yapılmaması durumunda, başvurudaki gecikme, zorunlu olmadıkça toplam uygunluk süresinden düşülecektir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalının işsizinin iş bulmaya hazır olması gerekir. İş arayanlar, işsizlik ödeneğine başvurarak kayıt olurlar veya yenilenirler. Bu, işsiz sigortalıların danışmanlık, istihdam ve mesleki eğitim hizmetleri almalarını sağlar. Bu nedenle yetişkin vesayet sistemi kapsamında başvuru yapılamamaktadır.

İşsizlik maaşı kaç ay alırım : 6 veya 10 ay ödeme alınır

Ödenen prim, işsizlik ödeneğinin süresini belirler. Buna göre son üç yılda 600 prim ödeyenlere 6 ay, 900 gün ödeyenlere 8 ay, 1080 gün ödeyenlere 10 ay işsizlik ödeneği ödendi.

işsizlik maaşı 2021 , 2021 işsizlik maaşı ne kadar , 2021 işsizlik maaşı hesaplama , işsizlik maaşı şartları 2021 , işsizlik maaşı alma şartları 2021 , İşsizlik Maaşı başvuru formu e devlet , nakti ücret desteği , pandemi işsizlik maaşı , işten çıkartma yasağı

işsizlik maaşı ayın kaçında yatar ; Her ayın 5 olarak hesaplanır. eger ptt kartınız var ise direk hesabınıza yatırılır.