FinansP.com

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır

Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır ,Kredi kartınızda hesap kesim tarihinizde değişiklik yaparak borcunuzu dilediğiniz tarihe ertelemeniz mümkün. Kredi kartlarında hesap kesim tarihinden 10 gün sonrasında kredi kartınızı ödeme imkanınız bulunuyor.

Genelde kişiler hesap kesim tarihlerini maaşlarını aldıkları güne denk getirmeye çalışır. Bunun nedeni kredi kartı ödemelerinde herhangi bir sorun yaşamak istememeleridir.

Mesela ayın 15’inde maaşınızı çekiyorsanız ve ödemelerinizi bugünde yapmak istiyorsanız hesap kesim tarihinizi ayın 5’i olarak değiştirmelisiniz.

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir

Kredi kartı başvuruları sırasında istediğiniz hesap kesim tarihi banka tarafından oluşturulur. Yılda en fazla 3 kez hesap kesim tarihinizde değişiklik yapabilirsiniz. Hesap kesim tarihi değişikliği için bankanızın internet bankacılığını kullanarak, ”Kartlarım” ya da ”Kredi Kartı” menüsüne girerek hesap kesim değiştirme alanından işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İşlemi onayladığınız anda güncelleme yapılır ve bir sonraki kredi kartı ödemelerinizi yeni hesap kesim tarihine göre yaparsınız.

İnternet bankacılığı kullanmayan müşteriler için bankanızın telefon numarasından müşteri hizmetlerini arayarak, mobil şubede ya da en yakın banka şubesine giderek hesap kesim tarihinizde değişikliğe gidebilirsiniz.

Unutmayın ki hesap kesim tarihi ödemelerinizi gerçekleştireceğiniz tarihe göre ayarlamalısınız. Bu nedenle değişiklik yapmadan önce iyi düşünüp karar vermeniz gerekir çünkü, kredi kartınızın borcunda yaşanan gecikmeler kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır.

Hesap kesim tarihinde yapacağınız değişiklikler kredi notunuzda herhangi bir azalma meydana getirmez. Tam tersine kredi kartı borcunuzun hesap kesim tarihini ayarlayıp düzenli ödemeler yaptığınız zaman kredi notunuz yükselme gösterir.

Kredi kartlarının son ödeme tarihini belirleyen ana unsur hesap kesim tarihi olarak ifade edilir. Kredi kartı başvurusu yaptığınız esnada daha önceden belirlediğiniz hesap kesim tarihinden bir plan oluşturulur. Ardından 10-15 gün sonrasında ödeyecek biçimde ayarlamaları yapılır.

Bankaların bazıları bu günleri hafta sonu ya da resmi tatillere denk gelmesi nedeni ile 1-2 gün ileri, geri tarih olarak değiştirebilir. Dolayısıyla kredi kartı ekstrelerinizi, ödeme tarihlerinizi her zaman kontrol etmeniz önemlidir. Hesap kesim tarihlerinde değişiklik yapılıp yapılmadığına dikkat etmelisiniz.

Hesap Kesim Tarihi Belirlenirken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

  • Sabit bir geliriniz bulunmuyorsa ve ayın hangi tarihlerinde ödeme olanağınız fazla ise hesap kesim tarihinizi ve son ödeme tarihinizi ona göre ayarlamanız gerekir.
  • Hesabınızın kesileceği tarihten itibaren en geç 10 gün sonra ödeme gerçekleştirmeniz için sabit maaşınız varsa hesap kesim tarihini oluştururken maaşınızı aldığınız tarihten sonrasına denk getirmeye özen göstermelisiniz.
  • Bankadan bankaya göre değişmesi şartıyla senede en fazla 3 defa hesap kesim tarihinizde değişiklik yapma olanağınız olduğunu unutmayın. Ancak çok fazla hesap kesim tarihi değiştirmekten uzak durun.

Son Ödeme Tarihi Nedir?

Kredi kartı hesap kesimi gerçekleştikten sonra o aya ait olan ekstre borcunuzu belirten son güne son ödeme tarihi adı verilir. O belirtilmiş olan güne dek o gün de dahil olmak kaydıyla kredi kartı borcunuzun en az asgari tutarınız ödemeniz şarttır. Kredi kartı son ödeme tarihi hesap kesim tarihinden 10 gün sonrasıdır.

Hesap Kesim Tarihinin Önemi

Kredi kartı kullanan kişiler için hesap kesim tarihi düzenli bir şekilde ödeme gerçekleştirmesi bakımından son derece önemlidir. Kredi kartı ekstrelerini hesap kesim tarihinden sonra 10 günlük süre sahilinde yapan kişilerin banka kredi notları yüksek olur.

Ancak 10 günlük zamanda ödeme gerçekleşmezse ve kredi kartı ödemelerinde devamlı olarak gecikmeler yaşanıyorsa banka tarafından müşteri takibe alınır. Daha sonra kredi notu düşürülür. Bu durum ile karşılaşmamak için kredi kartı hesap kesim tarihi bilinmesi gerekir.