FinansP.com

Hesap işletim ücreti iadesi

Hesap işletim ücreti iadesi

Hesap işletim ücreti iadesi ,Buna göre, bankalar yıllık tüketici aboneliği ücreti vb. Adı altında ücret almayan bir tür kredi kartı sunmak zorundalar, ancak bu konuda çok hevesli değiller”  kart aidatları alıyorlar.

Bankalar hesap işletim ücretini ne zaman keser

Bankalar her 6 ayda bir hesaplarınıza kesinti düşüyor. Bununla birlikte, hesapta hareket olması halinde bu tutar düşülebilir. Hesabınızda 180 gün veya 6ay boyunca hareketlilik yok ise, bu masrafları kesilmez. Banka, aktif hesaplarla yapılan kesintileri size bildirmek zorundadır. Bilgilendirmeden  hesap işletim ücretini yansıtmak yasal değildir.

Maaş anlaşmalı bankanız sizden bu kesintiyi yapamaz yapar ise mutlaka itiraz ederek iadesini rahatlık ile alabilirsiniz.

Yapılması Gerekenler

* Bankalardan yazılı olarak 10 yıl önceden ödenen hesap işletme ücreti makbuzlarını ve bu bankaların geri dönüş adreslerini yazmalısınız.

* Banka yazılı talebe rağmen hesap işletim ücretini iade etmezse, dilekçe ile yerel tüketici hakemi komitesine gönderiniz.

* Tazminat hakem kurulundan komisyon ücreti alınmaya karar verildiğinde, icra müdürlerine başvurarak, haksız yere elde edilen hesap işletim ücretini icra emri ile talep edebilirsiniz.

* Buna ek olarak, Türkiye Bankalar Birliği’ne de atıfta bulunarak, BDDK tahsil edilmeye devam edilen şikayette bulunan “hesap yönetim ücreti” listesine dahil edilmemiştir