FinansP.com

Haber Spikeri Nasıl Olunur

Haber Spikeri Nasıl Olunur

Haber Spikeri Nasıl Olunur ,Spiker kelime manasıyla radyoda ya da televizyonda haber bültenlerini sunan ve anons edendir. Gerekli gördüğü yerlerde haberleri yorumlayan kişilere ise haber spikeri denmektedir. Kısa bir şekilde demek gerekirse haber spikerleri, ülke ya da dünya geneli içerisinde meydana gelen haber değeri taşıyan olayları bizlere sunan kişilerdir. Eğer sizlerde haber spikeri olma düşüncesine sahipseniz bu meslek grubuna nasıl dahil olacağınızı sizlere aktarmak istiyoruz.

Haber Spikeri Nasıl Olunur

İlk olarak bu meslek grubu içerisinde yer almak istiyorsanız kesinlikle öncelik vermeniz gereken bir eğitim hayatınız olması gerekmektedir. Ülkemizde üniversiteler içerisinde yer almakta olan Radyo-Televizyon program yapımcılığı bölümünü tercih ederek bu bölüm içerisinde spiker ve sunuculuk üzerine eğitim görebilirsiniz. Bunların yanı sıra televizyonlarda gördüğümüz bazı sunucuların iletişim bölümleri, siyaset bilimi ve medya analizi gibi farklı bölümlerden mezun olarak kendilerini geliştirmiş olduklarını söyleyebiliriz. Bu kişiler kendilerini geliştirebilmek adına çeşitli kurslar içerisinde eğitim almışlardır.

Sizler de sadece üniversiteler içerisinde almış olduğunuz eğitimler ile yetinmeyerek farklı kurslara kaydolarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Tercih edeceğiniz kursların kesinlikle kurum referanslarını ve eğitim verecek olan eğitimcilerin mesleki deneyimlerini dikkatli bir şekilde gözden geçirmeniz gerekmektedir. Uygulamalı olarak deneyim kazanabileceğiniz bu meslek grubu içerisinde size eğitim verecek olan kişinin son derece donanımlı biri olması sizler için avantaj sağlayacaktır.

Haber Spikerlerinin Sahip Olması Gereken Özellikler Nelerdir

Haber spikeri olabilmek adına kesinlikle dizi ya da film yıldızlarına benzemeniz gerekmemektedir. Bir haber spikerinin kesinlikle samimi ve kibar bir üsluba sahip olabilmelidir. Sempatik ama insanları sıkmayan ve efendi bir görünüme sahip olabilmesi gerekmektedir. Bir haber spikeri için en iyisi hiçbir yön ile kutuplaşmamış, dengeli bir profil sahibi olabilmektir.

Spiker kelime anlamı olarak konuşmacı olarak ifade edildiğinden dolayı spikerler genellikle o dil içerisinde en iyi konuşan kişiler olarak anılmaktadırlar. Bundan dolayı haber spikerleri kesinlikle haber sunacakları dili kusursuz bir şekilde konuşabilmeli ve hatasız bir şekilde kullanabilmelidir. Bunun için eğer gerekiyorsa kişiler diksiyon kurslarına giderek bir kazanım elde edebilirler. Konuşmayı iyi beceremeyen bir kişi asla iyi bir haber spikeri olamaz. Haber sunulacak dil içerisinde hatasız bir şekilde konuşmak için ilk olarak o dili eksiksiz bir şekilde tanımak gerekmektedir.

Bir dili doğru ve anlaşılır bir şekilde kullanmanın ilk şartı standart kalıplar dışında kalan söyleyiş, biçim ve dil yapılarından uzak durmaktır. Kullanılacak olan sözcükler ise doğru yer ve anlam içerisinde kullanılabilmelidir. İkinci olarak ise spikerlerin ses, ağız ve kulan yeteneğine sahip olmaları gerekmektedir.

Haber Spikerleri Ne Kadar Maaş Almaktadırlar

Sizlere yukarıda haber spikerinin ne olduğu ve hangi özelliklere sahip olması gerektiği konusunda bilgilendirmede bulunduk. Şimdi haber spikeri olmak isteyen kişilerin merak ettiği unsurlardan bir diğeri ise ne kadar maaş aldığıdır? Haber spikerlerinin kazandıkları maaşlar birçok sebepten dolayı değişiklik göstermektedirler. Bu farklılık genellikle çalıştıkları alanların ve kurumların farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Özellikle televizyon üzerinde haber spikerliği yapan kişilerin almış oldukları maaşlar diğer spikerlik alanlarına oranla daha fazla bir ücretle çalıştıklarını sizlere söyleyebiliriz. Aynı şekilde televizyon içerisinde haber spikerliği yapan kişilerin haber spikerliği yapmakta oldukları kanalların izlenme sayıları ve bağlı olduğu firmaya bağlı olarak farklı ücretlere tabi tutulabilmektedirler. Günümüz içerisinde haber spikerlerinin ortalama olarak 5 bin ile 20 bin arasında değişen ücretler ile maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Bu maaşlar kariyerinize bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.