FinansP.com

Geleceğin En İyi Meslekleri

Geleceğin En İyi Meslekleri

Geleceğin En İyi Meslekleri ,Günümüzdeki pek çok meslek gelecekte varlıklarını sürdüremeyebilir. Bu nedenle yeni iş kolları ve geleceğin meslekleri çok daha önem arz etmeye başladı. Artık pek çok iş ciddi bir eğitim gerektiriyor ve muhtemelen geleceğin çalışanlarının %90’ının üniversite mezunu %20’sinin ise yüksek lisans mezunu olması gerekecek. Bizde sizlere bu yazıda geleceğin meslekleri nelerdir sorusunu cevapladık. Keyifli okumalar.

İlaç Sağlık Endüstrisi

Gittikçe kalabalıklaşan dünya nüfusu, pek çok hastalığı da beraberinde getiriyor. Dünyada hastalanan insan sayısı nüfusun artışından daha hızlı artış gösteriyor. Bu nedenle sağlık endüstrisi için yapılan harcamalar her geçen yıl çok hızlı bir şekilde artıyor. Amerika Birleşik Devletlerinin 2000 yılındaki toplam sağlık harcamaları 1 trilyon dolar civarındayken bu rakam günümüzde 4 trilyon dolar civarına yakındır. 20 yıl gibi bir sürede sadece Birleşik Devletler’de sağlık harcamalarının 4 kat artması bile ilerde dünyanın en büyük sektörünün sağlık sektörü olacağı anlamına geliyor.

Uzay Bilimi

Dünya son 20 yıla oranla uzay teknolojisinde kendini oldukça geliştirmiş konumdadır. Marsa uzay araçları gönderilmesi, uzay harcamalarının artması uzay odaklı projelerinin finansmanlarının kolaylıkla sağlanması, ilerde uzay bilimininin çok büyük bir sektör olacağı anlamına geliyor. Ayrıca uzay bilimi doğrudan sağlık sektörünü de etkiliyor. Çünkü uzayda çalışan astranotların sağlıklarının denetlenmesi olası hastalıklara karşı korunmalarının
sağlanması da sağlık ve uzay sektörünün ortaklaşa büyüyeceği anlamına geliyor.

Sosyal Medya Editörlük

Geleneksel medya yavaş yavaş çökerken yerini yeni nesil medya olan sosyal medya aldı. İnsanlar televizyon şovmenlerini ve televizyon oyuncularını beğenmedikleri ve samimi bulmadıkları için ağırlıklı olarak sosyal medyaya yöneliyor. Ayrıca sosyal medyada herhangi bir baskı olmaması da insanların sosyal medyaya yönelmesi nedenlerinden. Ancak sosyal
medya ciddi bir uzmanlık gerektiriyor. Bu da sosyal medya uzmanlarına olan ihtiyacın artmasını beraberinde getiriyor. Geleneksel medya da sosyal medyadan geri kalmamak için sosyal medyada reklamlarını yapıyor ve izleyicileri  geleneksel medyaya çekmeye çalışıyor. Ancak son zamanlarda ortaya çıkan pek çok girişimin ilerde geleneksel  medyanın ayakta kalma ihtimalini son derece zayıflatıyor.

Bilgisayar ve Web

Bilgisayar 1980’lerde icat edildi. Ancak halka karışması ve önemli bir araç gereç haline gelmesi ise ancak 2000’li yılların başında olabildi. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle beraber pek çok güvenlik sorunu ortaya çıkıyor. Bu güvenlik sorunlarının ortadan kaldırılabilmesi için de Siber güvenlik uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor veya bir kurum
web sitesi oluşturmak istediğinde yazılımcıya ihtiyaç duyuyor. Bilgisayarın ve internetin giderek yaygınlaşması da  İnsanların işlerini internete taşımalarını gerektiriyor. Bu da ciddi bir istihdam alanı yaratıyor. Bilgisayar ve Web alanını geleceğin meslekleri arasında kabul etmek oldukça normal olacaktır.

Robot Teknolojisi

Şaşırdınız değil mi? Robot teknolojisi geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. Bugün dünyada robotlar, otomobil ve nükleer enerji alanlarında sıklıkla kullanılıyor ancak yakın zamanda robotlar evimize hatta iş yerlerimize kadar girecek Aslında robot teknolojisi çok da yeni değil. Evinizde kullandığınız pek çok alet aslında birer robottur. Çamaşırlarınızı
elinizle yıkardınız çamaşır makinesi geldi. Bulaşıkları elinizle yıkardınız bulaşık makinesi geldi. Robotlar hayatımızı her alanda kolaylaştırmaya devam ediyor. Bugün Amazon firmasının bazı fabrikalarında insan işçiler değil robot işçiler çalışıyor. Muhtemelen yakın zamanda bütün işler robot işçilere bırakılacak.

Eğlence Sektörü

Dünyada neredeyse hiçbir zaman bitmeyecek bir sektörden bahsediyoruz. Eğlence sektörü 1800’lerden bu yana çağ üstü değişimler yaşamıştır. Basit lunaparklardan, hayatınız boyunca düşünemediğiniz gelişmişlikteki tema parklara, Vr gözlüklere pek çok alanda eğlence sektörü gelişmiş ve büyümüştür. Zaman geçtikçe insanlar daha az çalışıyorlar.
1800’lü yıllarda insanlar günde ortalama 12 saat çalışırken şuanda bu süre 8 saate kadar düşmüştür. Daha fazla boş vakit daha fazla eğlence ortamı demek, ilerde pek çok iş kolunun mesai saati 6 saati geçmeyecek bu da eğlence sektörünün geleceğin meslekleri olacağının garantisi diyebiliriz.

Eğitim Sektörü

Dünyada eğitim sektörü her geçen sene gelişmektedir. Bugün bir okulda öğrendiğiniz bilgilerin onlarca kat fazlasını internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca eğitim sektörüne harcanan para her geçen gün artmakta ve insanlar kendilerini belli konularda eğitmektedirler. Bugün baktığınız zaman geleneksel eğitimin yanı sıra pek çok farklı iş
kolunda da eğitimler verilebilmektedir. Bunlar arasında sosyal medya uzmanlığı, bilgisayar programcılığı, yazılım, mühendislik gibi pek çok bilgiyi internette bulabilir ve bu alanda üniversite okumuş kadar bilgilenebilirsiniz. Eğitim sektörü geleceğin meslekleri arasında kuvvetle muhtemel bulunacaktır.