FinansP.com

Fitch Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

Fitch Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

Fitch Türkiye’nin kredi notunu açıkladı , Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürdü. Rapor, yüksek enflasyon, düşük yabancı sermaye akımları ve para politikasındaki güvensizliğin kırılganlığı artırdığına dikkat çekiyor.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu BB-‘den B+’ya indirdiğini ve görünümün “negatif” olduğunu açıkladı.

Fitch Ratings, 2 Aralık 2021 tarihli notunda Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak nitelendirdi ve kredi notu görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi ve “yakında” dedi. . İç güven ile. ..

Yüksek enflasyon Fitch raporuna girdi
Fitch, yakın tarihli bir raporda, “daha sık ve yoğun politika odaklı” mali stres dönemlerinin Türkiye’nin yüksek enflasyonu, düşük dış likiditesi ve zayıf siyasi güvenilirliği açısından kırılganlıkları artırdığını söyledi.

Rapora göre, hedeflenen kredi ve sermaye akışı önlemleri de dahil olmak üzere takip politikalarının enflasyonu düşürmesi beklenmiyor.

Fitch, raporda genişleyen Türk para politikası bileşiminin etkisine de değindi: “Türkiye’nin genişleyen para politikası bileşimi (negatif reel faiz oranları dahil) enflasyonu yüksek seviyelerde tutuyor ve hissiyatı frenliyor. Ve uluslararası rezervler üzerindeki baskıyı yeniden alevlendirebiliriz.” ifadeyi kullandı

Söz konusu raporda Fitch, Türkiye’nin enflasyon oranının yılsonunda %38’e ulaşacağını, 2022’de ortalama %41 ve 2023’te ise %28 olacağını öngördü.