FinansP.com

Evde Ek İş Yapmak

Evde Ek İş Yapmak

Evde Ek İş Yapmak , Geçim sıkıntısı yaşayan yahut fazladan bir miktar paraya ihtiyaç duyan aileler için Evde ek iş İmkânlarında bulunmaktadır.

İlde özellikle çocuklardan dolayı evden her zaman çıkamayan ev hanımlarının rahatlıkla yapabileceği pek çok Ek İş bulunmaktadır. Bu işler ildeki dükkânlar aracılığıyla bulunmaktadır. Büyük firmalar bu dükkânları aracı olarak kullanmakta ve bu dükkânlara iş vererek çalışanları bulma ve çalıştırma yükünü bu dükkânlara devretmektedir.

Ev hanımları bu tür dükkânları araştırarak ve çeşitli kaynaklardan(dergi, gazete gibi) Evde İş İlanları arayarak rahatlıkla pek çok fırsat bulabilirler.

Bu imkânların başında evde çeşitli ev yemekleri yaparak satma, evde poşet-davetiye-katalog süsleme ve katlama, çocuk bakıcılığı, çamaşır yıkamak ve ütülemek, evde dikiş dikip, elbise yaparak satma, Avon tarzı ürünlerin, evden telefon yoluyla satışını gerçekleştirme, evde incik boncuk işleri yaparak bunları satmak gibi çeşitli el işçilikleri gelmektedir.

Bunların dışında da çeşit çeşit evde paketleme işleri bulunmaktadır. Bunların dışında iş edinmek isteyen bireylerin yapabileceği pek çok iş bulunmaktadır. Belediyeler ücretsiz olarak onlarca kurs vermektedir. Bu kurslara katılarak iş öğrenilebilir ve iş edinilebilir.

El emeği ürünlere son dönemde ilgi artmaktadır. Gelişen teknoloji her ürünü kolayca bulmamızı sağlamıştır. Fakat ekonomik şartlar gereği her insan ihtiyaçlarını daha uygun maliyetlerle yapma durumda kalmasına neden olmuştur. Bu amaçla evimizde birçok şeyi yapmamız mümkündür.

Evde yapılacak ürünlerin sayısı çok fazladır. Birkaç örnek vermek gerekirse evde şampuan, maske, cilt temizleyici tonikler bile yapılabilmektedir. Bunların yapıldığı bilinirken sabun yapmak da mümkündür.

Evde Sabun Yapmak İçin Gerekli Malzemeler
Evde sabun yapabilmek için sabun bazı, sabun esansı veya lavanta, portakal gibi hoş kokulu yağlar, sabun boyası, silikon kalıplar, gözlük, eldiven, tahta kaşık, kostik soda veya temiz kül ve blender gereklidir. Bu malzemeleri tedarik edebileceğimiz birçok satıcı vardır. Evde sabun yapmak tahmin edilen kadar güç bir şey değildir.

Kalıp Sabun Yapımı
Evde bitkisel ve organik sabun yapmak için malzemelerimiz hazır olduğu anda kalıp sabun yapımına başlayabiliriz.

Katı sabun yapımında kostik soda ya da temiz kül kullanmak gereklidir. Eğer kostik soda var ise odanın iyi şekilde havalandırılmasından emin olmanız şarttır. Gözlerinizi sağlıklı tutmak adına mutlaka gözlük takmalısınız.

Eldivenleri taktıktan sonda cam kaseye 15 gr kostik soda ve 40ml kadar su ekleyin. Ardından bu ikiliyi iyice karıştırın. Bunu yaparken kostik sodanın sağlığa zararlı olduğu bilindiğinden mutlaka cilt korunmalıdır. Cilt ile temas edilmemesine ve etrafa sıçramamasına dikkat edilmelidir.

İyice karıştırılan bu karışım soğumaya bırakılır. Temiz bir tencereye 120ml civarında zeytinyağı koyularak ısıtılır. Isınan yağa bu karışım eklenir. Blender yardımı ile karıştırılır.

Bu karşımın jel kıvamına gelmesine dikkat etmelisiniz. Jel kıvamına geldikten sonra silikon kalıbına koku olarak istediğiniz esansı ekleyin. Örneğin lavanta esansı kullanacaksanız kalıbın üzerine lavanta yaprakları ekleyin.

Gül esansı ekledi iseniz gül yaprakları ekleyin. 24 saat boyunca kalıbı hiç hareket ettirmeden bekletin. 1 günün sonunda kalıptan sabunu çıkartın ve kuru bir ortamda minimum 1 ay daha bekletin. Arından artık organik el emeği sabununuz hazırdır. Dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Külden Sabun Yapımı
Sabun yaparken elbette kostik soda tehlikeli bir madde olduğundan bu konuda çekinebilirsiniz. Sağlık açısından zararlı olması yapacak kişiye dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir.

Bu nedenle kostik soda ile de sabun yapımı mümkündür. Beyaz kül denen odun küllerinden de sabun yapmak daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Elbette yine de yapım esnasında gözlük ve eldiven mutlaka kullanılmalıdır.

Temiz odun küllerini ve 40 ml suyu tencereye koyarak başlayabilirsiniz. Bu karışımın ısınması gereklidir. Burada püf nokta kaynamadan tencerenin altının kapatılmasıdır. Isınmanın ardından karışım soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra üzerine 1 yumurta yerleştirmek gereklidir.

Bu yumurta ile kül miktarı ile suyun oranının doğru olup olmadığı anlaşılır. Eğer yumurtanın yarısı karşımın içinde kalıyor ise oran doğrudur diyebiliriz.

Yumurta karışımın üzerinde kalıyor ise mutlaka su ekleyerek oran dengelenmelidir. Ardından yeni bir tencereye zeytinyağı koyun ve ısınana kadar ocakta tutun.

Ardında kül karışımını tencereye ilave edin. Tahta kaşık ile kısık ateş ile karıştırın. Jel kıvamına geldikten sonra ise altını kapatın ve silikon kalıba koyun. En az bir gün bekleme ardından bir ay gibi bir süre kuru ortamda bekleme gereklidir.

Unutmadan silikon kalıp konusunda da istediğiniz modelleri bulabileceğinizi belirtmek isteriz. Silikon kalıpları son derece farklı ve değişik modelleri mevcuttur. Bu modeller arasında kendi zevkinize uygun olanı seçerek hem özel günleriniz için farklı sabunlar hem de kendi kullanacağınız sabunlar yapabilirsiniz.