FinansP.com

En iyi Birikim Nasıl Yapılır

En iyi Birikim Nasıl Yapılır

En iyi Birikim Nasıl Yapılır – en iyi birikim hesabı – en iyi birikim yöntemi – en iyi birikim hesabı hangi bankada – en iyi birikim nasıl yapılır – en iyi birikim yolları – en iyi birikim yolu.


En karlı birikim nasıl yapılır , birikim yapabilmek için öncelikle kişinin gelir planlaması şarttır. Aylık gelir hesaplaması yapıldıktan sonra giderler hesaplanmalı ve en doğru adımlar seçilerek birikim için bir bütçe ayrılmalıdır.

Peki sıfırdan birikim yapmak istiyorsanız hangi adımları uygulamalısınız ?

Bu sorunun cevabını makalemizde bulacaksınız. Uygulayacağınız küçük adımlar hayallerinizi gerçekleştirmeniz için yol gösterici olacaktır.

İlk Adım: Küçük Miktarlarla Birikim Yapmaya Başlamak

Bu adım özellikle borcu olan ve bu nedenle birikim yapmak için bütçe ayırmakta güçlük çekenler içindir. Harcama yapmadan önce gelir gider çizelgesi oluşturulmalıdır. Buna göre hedefe ulaşmak için ödemeler bir kenara koyulmalı ve kalan net tutar üzerinden ufak birikim tutarları ayrılmalıdır.

Daha sonra harcamalara geçilebilir. Unutmayın her harcama gerekli değildir. Sıfırdan birikim yapmak istiyorsanız gerekli görülmeyen harcamalardan kaçınmanız önerilir.

  •  Birikim Hesabı Açın
  •  Giderleri Azaltmaya Çalışın
  •  Bireysel Emeklilik
  •  Yatırım Araçlarını Kullanın
  •  Ek Gelirleri Doğru Yönetin

Birikim Hesabı Açın

Küçük adımlarla başlanılan birikimler için bankaların finansal destek hizmetlerinden yararlanılabilir. Amacınız bir ev veya araç satın almak, tatile çıkmak, gelecek planlamak ne olursa olsun, uzun vadeli yatırım seçeneklerini değerlendirmelisiniz. Bankalardan birikim hesabı açılarak otomatik talimat verilmeli ve maaşın belli bir kısmı birikim hesabına aktarılmalıdır.

Çok gerekli bir ihtiyaç olmadıkça burada biriken tutarın varlığı unutulmalıdır. “Peki, birikim hesabına ayrılacak tutar nasıl belirlenmeli?” Bunun için uzmanların tavsiyesine uymalısınız.

Örneğin; maaşın %50’si ihtiyaçlar için, %20’si birikim ve %30’u ise istekler için ayrılmalı. Önemli olan maaşın en azından %30’u kadar birikim yapabilmektir. Geri kalan oranları kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz.

Giderleri Azaltmaya Çalışın

Günlük ev alışverişi, arkadaşlarla vakit geçirme, faturalar, araç yakıt masrafı gibi ihtiyaçları minimum düzeye getirmeye çalışın. Unutmayın birikim yapmak tasarruflu olmayı da beraberinde getirir. Alışverişleri internet üzerinden yapmak akıllıca olabilir. Böylece her ay düzenli olarak indirimleri takip edebilir, evinizin ihtiyaçlarını daha hesaplı yoldan yapmış olursunuz.

Elektrik, doğal gaz ve su gibi faturalardan tasarruf etmeye çalışmalısınız. Her yere aracınızla gitmek yerine uygun olması halinde toplu taşıma araçlarını tercih ederek yakıt tasarrufu yapılabilir. Cep telefonu, televizyon veya internet faturalarınızı gözden geçirin ve yüksek tutarlı olanları daha hesaplı olanlarıyla değiştirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik

Uzun vadeli birikim düşünceniz varsa Bireysel Emeklilik hesabı açabilirsiniz. Aylık minimum 100 TL ödeme yaparak devlet desteği alabilir 10 yılın sonunda biriken tutarı hedefiniz için kullanabilirsiniz. Bireysel Emeklilik birikim yapmak için banka faizli hesapları tercih etmek istemeyenler için devlet katkısı kazancıyla doğru bir karar olacaktır.

Yatırım Araçlarını Kullanın

Yatırım yapmanın eskiden beri süregelen yolu altın veya döviz almaktır. Her ay düzenli olarak bütçenize göre gram, çeyrek veya tam altın alabilir, ister bankaya yatırabilir, ister evde biriktirebilirsiniz. Altın veya döviz ile yapılan yatırımlarda kişinin bozdurma olasılığı daha da azalacaktır.

Böylece altınlarınızın her ay çoğaldığını görmek moralinizi de yerine getirecektir. Altın veya döviz almak için kuyumculara veya döviz bürolarına da giderek zaman kaybetmenize gerek yok. Her bankanın müşteri hizmetlerini arayarak işlem yaptırabilir veya internet üzerinden kendiniz altın veya döviz birikim hesabı açabilirsiniz.

Altın biriktirmek her zaman karlı ve doğru bir yol olmuştur.

Ek Gelirleri Doğru Yönetin

Maaşın dışında farklı kanallardan kazanılan ek gelirler veya maaşa ek ödenen primler gibi ek gelirler doğru yönetilmelidir. Aylık hesaplamalar yapılırken bu tür gelirlerin kesinliği olmadığından kazançlara dahil edilmez. Bir anda sürpriz olarak karşımıza çıkarlar. Bu gibi durumlarda yapılması bu parayı birikim hesabına aktarmak veya biriktirerek düzenli aldığınız altınlara bir yenisini daha eklemektir.

Tutarın maaş hesabında kalması ve birikim araçlarına yatırılmaması yeni bir ihtiyacın doğmasına ve nakdin kullanılmasına neden olur. Dikkatli olun