FinansP.com

En Hızlı Konut Kredisi ile Ev Nasıl Alınır

En Hızlı Konut Kredisi ile Ev Nasıl Alınır

En Hızlı Konut Kredisi ile Ev Nasıl Alınır ,Eminim birçoğumuzun ortak hayallerinden birisi bir ev sahibi olmaktır. Tabi ekonominin kötü gidişi ve ev fiyatlarındaki artış bu hayalin önünde büyük bir engel olarak durmakta. Bankalar da bireylerin bu durumun altından daha rahat kalkabilmeleri için konut kredisi adı altında kredi imkanı sunmaktadır. Peki bu süreç nasıl işler? Konut kredisi ile ev sahibi olmak için tamamlanması gereken aşamalar nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim

1- Hangi Banka İle Çalışacaksınız 

Bu aşamada henüz riske girmemiş olduğunuzdan, hala mantıklıyken sizin için en doğru bankayı uzun uzadıya araştırın. Konut kredisi veren bankalar içerisinde; masraflara, uygulanan faiz oranlarına ve ödeme planlarına göre bazı farklılıklar olmaktadır. Size en uygun bankayı bulmak, çektiğiniz konu kredisinin geri ödenmesi sırasında daha rahat bir süreç yaşanması için oldukça etkili olmaktadır. Uygun banka bulunamadığı taktirde ise kredi ile ev alma macerası, hayal ettiğiniz gibi sonuçlanmayabilir.

2- Kredi Talep Evraklarınız Hazır Mı

Tebrikler! Uygun bankayı bulduğunuza göre kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru sırasında banka personeli sizden bazı evraklar isteyecektir. Bunlar; alacağınız konuta ait tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı, gelir belgesi gibi belgelere ek olarak farklı sektörlerde çalışan müşteriler için bazı farklı belgelerde istenebilir bunlar;

Özel sektör çalışanları için

Maaş bordrosu, Sosyal Güvenlik Kurumunda alınmış döküm, muhtarlıktan alınacak ikametgah belgesi ve varsa ek gelir belgesidir.

Kamu çalışanları için
Maaş bordrosu, ikametgah belgesi, tapu fotokopisi, ek gelir belgesi.

Emekliler için
Emekli aylığı dökümü, ikametgah belgesi, tapu fotokopisi ve varsa ek gelir belgesi

İş yeri sahipleri için
Güncel bir vergi levhası, imza sirküleri, bağlı bulunduğu odaya kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, ticari sicil gazetesi ve tapu fotokopisidir.

3- Kredi Onayı ve Ekspertiz Aşaması

Kredi başvurunuz olumlu bir şekilde cevaplandıysa eğer bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazandınız demektir: Ekspertiz süreci. Bu aşamada bilmeniz gereken şey şu ki kullanabileceğiniz kredi satın alacağınız evin değerinin %80’ninden fazla olamaz. 2016 yılında BDDK’nın yayınladığı yönetmeliğe göre; konut kredilerinde, çekilmek istenen kredinin söz konusu teminat olarak alınan konutun değerine oranının maksimum %80 olması gerektiğini belirtmişti. Yani en iyi ihtimalde dahi %20 peşinat ödemek durumunda kalacaksınız. Ekspertiz evin değerlemesini yaptıktan sonra hazırladığı raporu bankanıza bildirir ve banka size alabileceğiniz maksimum tutarı teklif olarak sunar. Son olarak ekspertiz masrafları kredinize ek masraf olarak yansır.

4- Ödeme Planı
Kredi tutarında anlaşmaya varıldıktan sonra ödeme planı aşamasına geçilir bu aşamada dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Örneğin düşük vade daha düşük faiz demektir fakat daha yüksek tutarlı taksitler anlamına da gelir size en uygun ödeme planını seçerken tüm riskleri göz önünde bulundurun ve her zaman bir aksilik olma ihtimali olduğunu unutmayın.

5- İpotek Süreci
Satın alınacak konutun bağlı bulunduğu tapu müdürlüğünden randevu alınır, banka personeli sizinle beraber orada bulunur ve satış işlemi gerçekleştirilir. Tüm süreç bu aşamada tamamlanmış olur. Artık sizde kredi ile ev alma serüvenine atılmış maceraperestler kervanının bir üyesisiniz hayırlı uğurlu olsun, unutmadan olurda tüm bu süreç esnasında size yardımcı olacak birkaç notu da aşağıya ekleyelim.

*Bütçenizi iyi belirleyin: Hayali bütçelerle yola çıkılan bu süreçte en iyi ihtimalle başvurunuz reddedilir en kötü ihtimalle ise krediyi alırsınız fakat sorun almaktan çok ödemektedir.

*Alacağınız evi iyi seçin: Hepimiz prens veya prenses değiliz hatta bu yazıyı okuyup/yazdığımıza göre hiçbirimiz değiliz erken dönemde ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek özelliklere sahip bir konuttan daha fazlasını istemek sizi ödeme sürecinde zorlayacak bu süreçte huzursuz ve mutsuz olacaksınız.

*Konut kredilerinde kredi dosya masrafına ek olarak; avukatlık ücreti, ekspertiz ücreti, dask ve konut sigortası gibi masraflarda almış olduğunuz konut kredisi masraf tutarına yansıtılacaktır.