FinansP.com

Emekli olmak isteyenlere kredi müjdesi

Emekli olmak isteyenlere kredi müjdesi

Emekli olmak isteyenlere kredi müjdesi ;Yeniden yapılandırma yasasından yararlanarak emekli olmak isteyenler nakit sıkıntısı nedeniyle bu kolaylıktan yararlanamadı. Prim borçlarını yeniden yapılandırma yasasından yararlanarak ödemek isteyenlere kredi müjdesi geldi.

Birçok kişi yeniden yapılandırma yasasından yararlanarak borçlarından kurtuldu. Bu yasa belki de en çok prim borçları nedeniyle emekli olamayanlar için faydalı oldu. Yaşına rağmen prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar, yeniden yapılandırma ile borçlarını rahatlıkla ödeyebilecekler. Şimdi bu fırsatın yanında bir de kredi fırsatı geldi. İşte emeklilik için yeniden yapılandırmadan yararlanacaklara kredi veren bankalar…

HANGİ BANKALAR EMEKLİLİK KREDİSİ VERİYOR?

Bankalar, yeniden yapılandırma kanunundan yararlanarak prim borçlarını ödemek isteyenlere büyük kolaylık sağladı.
9 Haziran 2021 tarihinde yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun ile yeni bir yeniden yapılanma imkanı getirilmiştir.
Protokolle yapılandırılan borçlarını ödemeleri halinde aylık ödeme alabilecek olan sigortalılara, ödemede zorluk çekmeden banka kredisi ile emekli olma fırsatı sunulmasına karar verildi.

İmzalanan anlaşma ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank emeklilik prim borcunu ödemek isteyenlere kredi vererek emekli olmalarını sağlayacak. Borç, 13 gün sonra bağlanacak olan emekli maaşından kesilecek.

AYLIK FAİZ ORANI 1.55

Kredi desteğinden yararlanmak isteyenler öncelikle il-merkez sosyal güvenlik müdürlüklerine başvuracak. Buradan emekli olabileceklerini belirten bir yazı ile bu bankalara başvurabilecekler. Geri ödeme emekli maaşı ile olacak.

Sigortalılar, yeniden yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son günü olan 1 Kasım’a kadar aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile ilgili bankalardan kredi kullanabilecekler.
SON BAŞVURU TARİHİNE DİKKAT

Bağ-Kur’un prim borcunu daha az ödeme ile ödeme fırsatından yararlanmak için başvurular 31 Ağustos’a kadar alınacak. Peşinat veya ilk taksit için son ödeme tarihi 1 Kasım’a kadar olacak.

KİMLER FAYDALANABİLİR
Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödedikleri takdirde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

  • Hizmet borcu nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Geçmişte durdurulan hizmet sürelerini yeniden canlandırmak isteyenler.
  • 4/B’den yani Bağ-Kur kapsamında yaşlılık aylığı alabilen sigortalılar, birikmiş prim borcunu ödemeleri halinde,
  • Bağ-Kur prim borcu olan ve ödemeleri halinde 4/A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar.