FinansP.com

Dünyanın en mutlu ülkesi yabancı işçi arıyor

Dünyanın en mutlu ülkesi yabancı işçi arıyor

Dünyanın en mutlu ülkesi yabancı işçi arıyor  ,Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan 2021 Dünya Mutluluk Raporu’nda birinci sırada yer alan Finlandiya, nüfusun yaşlanmasıyla birlikte göçmen işçilere ihtiyaç duyduklarını açıkladı.


Dünya Mutluluk Raporu’nda birinci sırada yer alan Finlandiya, nüfusun yaşlanması nedeniyle çok sayıda yabancı işçiye ihtiyaç duyduklarını açıkladı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Finlandiya, Japonya’dan sonra en fazla yaşlanan nüfusa sahip ikinci ülkedir. 2030‘da Finlandiya’da yaşlı bağımlılık oranının yüzde 39,2‘den yüzde 47,5’e çıkacağı tahmin ediliyor.

Yurt Dışı İş ilanları

Ülkedeki yetkililer, işgücü talebinin olağanüstü boyutu nedeniyle çok sayıda yabancı işçiye ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. Finlandiya hükümetine göre, ülkedeki açığı kapatmak için yıllık göçmen sayısının iki katına çıkarılması gerekiyor. Bunun yılda 20-30 bin ek iş gücüne karşılık geldiği belirtiliyor.

Helsinki belediye başkanı Jan Vaavuori, şehrin bilinirliğini artırmak için uluslararası reklam şirketleri ile bir kampanya düzenleyeceklerini belirtti. Vaavuori, 4 yıl üst üste en mutlu ülke seçilmenin tanınma getirmediğini belirterek, “Tokyo’da, Paris’te ya da New York’ta birini yolda bırakırsanız muhtemelen bizden haberleri bile olmaz” diye ekliyor.

YETENEKLİ İŞÇİ SORUNU VAR

Vaavuori, yeni kurulan şirketlere işaret ederek, “Bana, bekar oldukları sürece dünyanın her yerinden insanlara Helsinki’de iş fırsatları sunabileceklerini söylediler.” Dedi.