FinansP.com

Doğum Yapan Annelere Devlet Desteği Yardımı

Doğum Yapan Annelere Devlet Desteği Yardımı

Doğum Yapan Annelere Devlet Desteği Yardımı ,Anneler bu destekten haberdar olmadığı için söz konusu ödenekler bu kurumlarda kalmaktadır. Bu yazıda devletin annelere vermiş olduğu maddi desteklerden bahsedeceğiz.

Emzirme Ödeneği

Devletimiz yeni doğum yapmış olan tüm annelere devlet desteği adı altında emzirme ödeneği vermektedir. Bu plan kapsamında Mayıs 2015’ten sonra dünyaya gelmiş tüm çocuklar için devlet anneye emzirme ödeneği ödüyor. Emzirme ödeneği çocuk sayısına göre artış göstermektedir, ayrıca emzirme ödeneği alabilmek için herhangi bir koşul da bulunmamaktadır. Bu ödeneğe göre devlet, doğum yapan annelerin ilk çocuklarına 300 TL, ikinci çocuklarına 400 TL, üçüncü çocuklarına ise 600 TL ödeme yapmaktadır.

Süt Parası Ödeneği

Devlet doğum yapmış her anneye süt parası ödüyor. Bu devlet desteği kapsamında doğum yapan anneler devletten 180 TL ödeme almaktadır.

Kreş Ödeneği

Devletin annelere sağladığı bir diğer ödenek ise kreş desteğidir. 2 ile 5 yaş arası çocukları bulunan annelere çocukları için bir miktar kreş desteği verilmektedir. Devlet bu yardımla annelerin çocuklarının kreş masraflarını bir miktar karşılıyor.

Bu düzenleme kapsamında, işveren yoluyla çalışan annenin maaşına eklenecek şekilde ödeme yapılıyor. Yapılan ödeme de gelir vergisinden istisna tutuluyor. Yani kesinlikle vergi alınmıyor. Bu kapsamda annelere sağlanan kreş desteği annenin maaşına göre değişmekle birlikte 1015 TL dolaylarında.

İş Göremezlik Ödeneği

Belli koşullar altında devlet çalışan annelere iş göremezlik ödeneği sağlıyor. Bu ödeneğe göre çalışan anne olmaya hazırlanıyorsa, doğumundan önce ve sonra izin ve maaş ödemelerinde destek sağlıyor.

Çalışan anneye verilecek olan bu desteğin miktarı çalışan annenin brüt maaşına göre belirlenmektedir. Anne Doğumdan 8 hafta önce ve 8 hafta sonra toplam 16 hafta yani 4 ay izin yapıyor ve izin süresince maaşı devlet tarafından ödeniyor. Bu destek ve imkanlardan yararlanmak için çalışanın son 1 yılda en az 90 gün boyunca sigorta primlerini ödemiş olması gerekiyor.

Bu destek ile birlikte anne olmaya hazırlanan bayanlar iş hayatında aktif olamayacaklarından bu süreç içerisinde yaşayacakları maddi sıkıntı devlet tarafından bir nebze giderilmeye çalışılmakta

Yeni annelerin doğum izinleri bittiğinde eğer çalışmak isterlerse yarım gün işlerde çalışabiliyorlar. Maaşın yarısını işveren diğer yarısını ise devlet ödüyor. Bu ödeme aylık yaklaşık 938 TL olmaktadır. Bu ödenekle beraber yeni anneler yarım gün çalışıp tam maaş almaktadırlar.

İşçi annelerin doğum izinleri ilk doğumdan sonra 60 gün ikinci doğumdan sonra 120 gün ve üçüncü doğumdan sonra ise 180 gün olmaktadır. Bu izin süresinde çalışmak istemeleri durumunda yarım gün çalışıp tam maaş alabilirler. İşçi anne adayları ve annelerin çalışmadıkları tüm süre boyunca İşsizlik Sigortası Fonu tarafından sigorta primleri ödenmektedir.

Annelerin ilk doğumlarından sonra kullanacakları 60 günlük izin süresini çalışarak geçirmek isteyenlere İşsizlik Fonu tarafından aylık en fazla 938 TL ödenecek. Buna göre annenin maaşı çok daha yüksek de olsa İşsizlik Fonu tarafından ödenecek en yüksek ödenek tutarı 938 TL.

Ödenek kapsamında çalışan işçi kadınlar 2 aylık süreçte toplam bin 877 lira destek alacak. İkinci çocuğunu doğurup 120 gün izin hakkına sahip olan kadınlar ise 3 bin 754 lira, üçüncü çocuğunu doğurup 180 gün izin alan kadınlar ise 5 bin 631 lira destek alacak.

Süt Parası Nasıl Alınabilir

Anneler devlet tarafından doğum yaptıktan sonra süt parası almaktadır. SGK 4/A ve 4/B kapsamında çalışan sigortalı elemanlar, bir yıl içerisinde en az 120 gün sigorta primi ödemeleri gerekmektedir. En az 120 gün sigorta primi ödeyenler süt parası ödeneğini alabilecekler. Süt parası ödeneği 180 TL’dir ve zaman aşımı süresi 5 yıldır. Çocuğun doğum tarihinden itibaren süt parası almak için 5 yıllık süre tanınır bu süre içerisinde süt parasını alabilirsiniz.