FinansP.com

Çin’den Yeni kripto para yasağı

Çin’den Yeni kripto para yasağı

Çin’den Yeni kripto para yasağı , Şimdi de “yasadışı” bir açıklama geldi. Çin, kripto para birimlerinden tamamen yasaklanmadı.

Çin Halk Bankası’ndan son dakika açıklaması, kripto para birimleri ile ilgili tüm işlemlerin yasa dışı olduğunu ve yasaklanması gerektiğini belirtti. Açıklamanın ardından kripto para piyasası düştü.

Çin, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile “yasadışı” işlemleri ortadan kaldırmaya, ülke çapında kripto para madenciliğini yasaklamaya ve kripto para işlemleri üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştırmaya kararlı.

Çin’in kripto para birimleri yasağı, Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimlerini sert bir şekilde vurdu ve kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisi ile ilgili şirketlerin hisse senetleri üzerinde baskı yarattı.

Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası (PBOC), kripto para birimlerinin geleneksel para birimleri gibi pazarlanmaması gerektiğini ve yabancı kripto borsalarının internet üzerinden Çinli yatırımcılara hizmet verdiğini söyledi ve sağlamasının yasaklandığını duyurdu.

PBOC ayrıca finans kurumlarının, çevrimiçi ödemelerin ve internet şirketlerinin kripto para ticareti yapmasını yasakladı.

Çin Devlet Konseyi, Mayıs ayında, finansal riski azaltmak için Bitcoin madenciliği ve ticaretine kısıtlamalar getireceğini duyurdu.

Bu arada, Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) ajansı, ülke çapında kripto para madenciliğini kapsamlı bir şekilde tasfiye etmeye başlayacağını duyurdu.

Bitcoin düşüşü
Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Çin merkez bankasının sınırlamaya karar vermesinin ardından %6’dan fazla düşüşle 41.100 dolara geriledi.

Daha sonra toparlanan Bitcoin 41.000 ve 700 dolar seviyelerine yükseldi.

Genellikle Bitcoin ile paralel hareket eden Altcoin de düşüş yaşadı. Eter %10 düştü, ancak Ripple yakınlarda düştü.

Çin’deki yasaktan kripto para birimleri ve blockchain şirketleri de etkileniyor. Riot Blockchain, Marathon Digital ve Bit Digital, ABD öncesi hisse senedi alım satım işlemlerinde %6,3 düşerek %7,5’e geriledi.