FinansP.com

Çek Ödeme Destek Kredisi

Çek Ödeme Destek Kredisi

Çek Ödeme Destek Kredisi ,Son dönemlerde birçok özel ve kamu bankası, Korona virüs salgının ekonomik etkilerini minimum seviyeye indirebilmek için; çek ödeme destek kredisi hazırladı. Ticaret faaliyetlerde bir ödeme aracı olan çekler; kullanan işletmelerin faaliyetlere devam edebilmesi için bankalar tarafından desteklenmeye başlandı.

İşletmeler, keşide edilen çekleri çek ödeme destek kredisi kullanarak keşide edilen tarihe kadar ödeyebilecekler. Çek ödeme desteği için sağlanan kredi, Hazine destekli olan KGF kefaleti ile kullandırılacaktır. Kredi tutarının yüzde 80 oranına kadarı Hazine tarafından kefil olarak desteklenecek

Çek Ödeme Destek Kredisini Kimler Kullanabilir?

Çek ödeme kredisinden Kobi Dışı, Kobi ve tüm gerçek – tüzel kişi işletmeleri faydalanabilmektedir.

Çek Ödeme Destek Kredisini Almak İçin Şartlar Nelerdir?

25 Mart 2020 Tarihinde ve öncesinde yapılan geçek ticaret işlemlerinden kaynaklanan ve belirtilen tarihte işlem kapsamında düzenlenmiş olan faturalar ile keşide edilmiş bütün çekler için çek ödeme kredisi kullanılabilmektedir.

Çek ödeme kredisi, sadece Türk Lirası cinsinde kullanılabilmektedir. Döviz türleri için geçerli değildir.

İbraz edilmiş olan çek bordrosunda bulunan çeklerin keşide tarihi, maksimum 30 Haziran 2020 tarihinde olmalıdır.

Kişilerin çek ödeme desteği alabilmesi için Kobi, Kobi dışı ve gerçek – tüzel kişi işletmelerinden birisine sahip olmaları gerekmektedir.

İşletmelerin kullanabileceği kredi tutarı, 2018 yılının sonunda kesinleşen mali verilerde yer alan ciro bilgilerine göre belirlenmektedir. Bu noktada kredi notunun herhangi bir önemi yoktur, yalnızca ciro bilgisi önemlidir. Ciro aralığına göre aşağıda yer alan azami tutarlar ile kredi kullanabilmesi mümkündür.

2018 Yılı Ciro – Türk Lirası Azami Kredi Kullanımı – Türk Lirası
0 – 25 TL 1.250.000
25 – 125 TL 6.250.000
125 Milyon TL ve üzeri 12.500.000

Türkiye Bankalar Birliği, yüzde 9.5 faizli, toplamda 12 ay vadeli olmak üzere çek ödeme destek kredisini tüm işletmelerin hizmetine sundu. Corona Virüs sebebi ile yaşanılan ekonomik sorunları minimum seviyeye indirebilmek için kamu ve özel bankalara giderek; başvurularınızı ücretsiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Faizin yanı sıra, kredi tutarından kesilecek olan tutar binde 5 seviyesindedir. İlk 3 ay ödemesiz olarak kullanmak mümkündür.