FinansP.com

Çek Kırdırma İşlemi nasıl yapılır ve komisyon oranları

Çek Kırdırma İşlemi nasıl yapılır ve komisyon oranları

Çek Kırdırma İşlemi nasıl yapılır ve komisyon oranları nedir , Ticari faaliyetlerin yürütülmesi sırasında kullanılan çekler kullanıcılara büyük avantajlar sağlar, ancak bazı durumlarda onları zor duruma düşürebilirler.

Ödemeler, bazen çeklerin bireyler ve firmalar için yarattığı zorluklar temelinde uzun sürer. Belgedeki tarih çek çeken kişiden tatmin olmazsa ve iş faaliyetleri üzerinde olumsuz bir etki yaratıyorsa, çekini yapan kişi çek takas sürecini yürüterek nakiti belgeye dönüştürebilir.

 Banka çek kırdırma oranları

Çek gününden önce parçalanmak isteyenler, bazı sorumlulukları kabul etmekle yükümlüdürler. Ödeme işlemi, çek ödemelerini yapacak bir bankanın yanı sıra farklı finansal kuruluşlar vasıtasıyla da yapılabilir. Kontrol sürecinde, aracı kurum, denetçilere, aracı kurumun talep ettiği orana kadar vermelidir. Bu oran, bankalarda% 4 ile% 7 aralığında değişirken, sıklıkla denetim kesintisi yapılan faktoring şirketlerinde% 4 ile% 5 arasında değişmektedir.

Çek, bir ileri ödeme tarihine sahipse, iş faaliyetlerine devam etmek isteyenler, çıkış işlemi yapabilir. Buna göre, çekin bozulmasını isteyen bireysel ya da ticari müşterilerin ödemeleri için önce bankaya gitmeleri gerekir. Çek’i bankaya gönderen kişi, bankanın talep ettiği erken döviz komisyonuna rıza göstermesi durumunda nakiti değiştirebilir. Bankalara ek olarak, faktoring olarak bilinen finansal kuruluşlar için çıkış işlemi de yapmak mümkündür. Buna göre, güvenilir bir finansal kuruluş, faktoring şirketi tarafından bulma komisyon oranını vererek nakit dönüşümü bulabilir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “Çek Defterlerinin Baskı Şekline, Bankaların Hamile Ödemekle Yükümlü Olduğu Miktar ile Çek Düzenleme ve Çek Hesabı Açma Yasağı Kararlarının Bildirilmesine ve Duyurulması”na ilişkin tebliğde değişikliğe gitti.

Resmi Gazetede yayımlanan tebliğ ile bankaların süresinde ibraz edilen her çek yaprağı için, karşılığının hiç bulunmaması halinde ödemek zorunda olduğu tutar 1.200 liradan 1.290 liraya yükseltildi.