FinansP.com

Borsa Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Borsa Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Borsa Sık Sorulan Sorular ve Cevapları ,Borsa, alıcı ile satıcının ya da alıcı ile satıcının görevlendirdiklerinin bir arada bulundukları büyük bir pazardır. Bu pazar yerinin önceden çalışma saatleri, yeri belirlenmiştir. Borsa pazarının diğer pazarlardan farkı; mal ve hizmetin direkt olarak değil belgeler ile satılmasıdır.

Borsa işlerinde sadece hisse senedi satılır. Hisse senedi nedir sorusuna gelirsek; Hisse senedi aslında kıymetli evrak niteliği taşır. Devredilirse ona bağlı olarak bütün haklar da devredilir. Hukuk alanında hisse senedi ise; ” Tedavül Kaabiliyeti ” olan bir belgedir. Yani alınıp satılma niteliği olandır. Hisse senetlerinde, şirketin ünvanı, ticaret sicili, sermaye, hisse senedinin itibarı gibi yazılar yer alır.

Borsa Nasıl Çalışıyor?

Türkiye’de borsa, tek bir türden hizmet sağlamaktadır. Bu da “Menkul Kıymetler Borsası’dır.” Bu borsa türü, İstanbul’da bulunmaktadır. İstanbul’un Kadıköy’ünde yer alan borsa binası, işlemlerin yapılması için şarttır. Borsada hisse senetleri bir salonda gerçekleşir. Burada hisse senetleri alınıp satılır. Bu salona ise Borsa Salonu ifade edilmektedir.

Barsa Salonu’na girişler Cumartesi ile Pazar hariç 5 iş gününde saat 10 ile 12.30 arasındadır. Borsa Salonu’na sadece, yetkili üyeler ve bunların görevlileri girebilir. Aracı üyeler, hem kendi adlarına hem de müşterilerin adına alım ile satım yaparlar.

Borsada Aracı Ne Demektir, Aracı Kurumlar Nelerdir?

Önceden var olan ya da yeni kurulmuş olan Anonim Şirket, kendi hisse senetlerini ya da müşterilerinkini aracı olarak satabilir. Borsa işlerinde her türlü alım satım işini “Aracılığını meslek edinmiş” kişi ya da kurumlar yapar.

” Borsada aracı kurumlar nelerdir “ diye bir sorunuz varsa onu da şöyle cevaplayabiliriz;

Borsadaki şartları yerine getirip Sermaye Piyasa Kurulu’na belirtip “Borsa Bankerliği Belgesi”  alan kişiler aracı kurumlardır. Her önüne gelen aracı olamaz. “Aracılık” belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Aracı kurumlar, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından denetlenir. Aracılar ise;

  • Başkası adına alıp satma
  • Kendi adını göstererek, başkası hesabına aktarma

İşlerini gerçekleştirir.

İstanbul Dışındakiler İçin Borsa

Borsa bilindiği üzere sadece İstanbul’da var. Bunun için İstanbul dışındakiler ya direkt olarak her gün Borsa Salonu’na geleceksiniz ya da aracı kurumlarla emir verip alım-satım yapacaksınız. Aracı kurumlar ile alım-satım emri vermek en kolayıdır. Eğer devamlı olarak alım-satım işlemi yapacaksınız Borsa Komisyoncusu ile anlaşmanız gerekmekte.

Hem Borsa Komisyoncusu hem de aracı firma sizin telefonunuza göre alım ile satım yapacak. Bu şekilde ya kazanacak ya da kaybedeceksiniz.

Borsaya Sadece Türkler Mi Katılır?

Borsaya sadece Türkler ya da Türk firmalar katılmaz. Borsadaki pay oranının yaklaşık yüzde 25’i Amerika vatandaşlarına ya da şirketlerine aittir. Yabancılar New York ya da Londra Borsa istasyonlarına girdiği gibi İstanbul Borsası’nda da işlem yapabilir. Hatta bir zamanlar İstanbul Borsası, yabancıların çok kazandığı borsalar arasına girmiştir. Burada en önemli faktör; kısa sürede en çok kazandıran borsanın olması. Bu şarta göre yerli ya da yabancı kişiler alım satım yapabilir.

Borsaya Katılarak Zengin Olunur Mu?

Borsa, dipsiz bir kuyudur. İlk olarak sağlam bir kalbiniz olmasında yarar var. Bir gün hisse senedi aldığınızda fiyatın birden fırladığını da görebilirsiniz dibe çaktığını da. Her katılan milyoner olmaz. Makul şartlarda kazanım olur. Hisse senedi alınırken en çok kazandıran hisseleri almak sizi yanıltır. Sağlam hisse senetleri almak, iniş çıkışı sabit olan şirketlere yönelmek her zaman avantaj sağlar. Başlangıç aşamasında küçük detaylar ile başlamak avantaj sağlar.

Tecrübe ve aklınızla daha iyi adımlar atarsınız ama sonunda milyoner olur musunuz orası bir şans.  Borsada her zaman bir iniş bir de çıkış olur. Bu iniş ve çıkışları zamanla kazanca dönüştürmeyi mutlaka öğreneceksiniz. Hep aynı hisseye oynamak her zaman kazanç sağlamaz. Sağlam analizler ve biraz da öngörmeyle borsada yol alabilirsiniz.