FinansP.com

Borçlardan Kurtulmanın Yolları

Borçlardan Kurtulmanın Yolları

Borçlardan Kurtulmanın Yolları ,Bankalara borcu olanlar ve borçlarından kurtulmak, tüm borçlarını tek bir finansman sistemine bağlayarak ödemek isteyenler için borçlardan kurtulmanın yolları neler?, borç kapatma kredisine nasıl başvurulur? borç kapatma kredisi avantajlı mıdır? gibi sorulara yazımızda yanıt bulabilirsiniz. Borçlardan kurtulmak ve bütçenizi rahatlatacak finansman desteği konusunda bankalar çeşitli avantajlı hizmetler sunmaktadır. Uygun faiz oranları, 36 aya varan vade seçenekleriyle bütçenize uygun aylık taksit tutarıyla borçlardan kurtulmak mümkün.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Kullanılır?

Kredi, kredi kartı gibi finansman desteği alırken birden fazla bankanın hizmetlerinden yararlanmış olabilirsiniz. Birden fazla bankadan kredi kullanımı yapılması veya çok sayıda kredi kartı olması ilk etapta kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamada hizmet aldığı finansman desteklerindendir.

Ancak artan kredi veya kredi kullanımı nedeniyle başlarda taksit tutarı bütçeye uygun olan ödemeler sonraları bütçeyi sarsmaya başlayabilir. Borçlardan kurtulmanın yollarından Borç Kapatma Kredisi kullanarak tek bir bankaya borçlanabilirsiniz. Kullanacağınız borç kapatma kredisi ile mevcut olan tüm borçlarınız tek bir bankaya aktarılır ve bütçenize uygun yeni bir taksit seçeneği belirlenmesiyle rahat bir nefes alabilirsiniz.

Borç kapatma kredisi veren bankalar arasında Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, TEB, Halkbank, ING Bank, Vakıfbank, İş Bankası vardır. Başvurularınızı online olarak yapabildiğiniz gibi bankaların şubelerine giderek de yapabilirsiniz. Yapacağınız başvurular değerlendirmeye alınır ve uygun olması durumunda borçlu olduğunuz banka veya bankalardan borç tutarlarına dair belge alınarak borç kapatma kredisi kullanılacak bankaya iletilir. İki banka arasında işlemler tamamlanır ve borçlarınız tek bir bankada toplanır.

Borç Kapatma Kredisi Şartları Nelerdir?

Güncel borçları tek bir bankada toplayan ve ödemede kolaylık sağlayan borç kapatma kredisi sistemi ile artık bütçenizi sarsmadan uygun taksit seçenekleriyle yeni bir kredi kullanabilirsiniz. Borç kapatma kredisi hizmetinden yararlanmak için bankaların online hizmet sistemi olan internet siteleri üzerinden bilgileri öğrenebilirsiniz. Banka Şubesine gitmeden başvurunuzu yapabilir, başvuru sonucunuzu SMS ile öğrenebilirsiniz.

Borç kapatma kredisi şartlarını yerine getirenler online başvuru sonrası olumlu yanıt alacaktır. Öncelikle borç kapatma kredisine başvuru yapan kişilerin mevcut borçlarını düzenli olarak ödemiş olması gerekir. Düzenli ödenmeyen borçlar nedeniyle kişinin kredi skoru düşer. Kredi skoru düşük olanlar borç kapatma kredisi hizmetinden yararlanamayabilir.

Mevcut borçlarını düzenli ödeyenlerde aranan bir başka özellik ise düzenli bir gelirin olmasıdır. Gelir belgesi beyanında bulunabilecek, mevcut borçlarına düzenli ödemeler yaptığı gözlemlenen kişiler borç kapatma kredisinden yararlanabilir.

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi veya Kredi Kartı borçları için borç kapatma kredisi kullanılabilir. Ancak Konut Kredisi için borç kapatma kredisi hizmetinden yararlanılamamaktadır.

Borç Kapatma Kredisi Kullanırken İstenilen Belgeler

Borç kapatma kredisi kullanımı yaparken bankaların talep ettiği belgeler ihtiyaç kredisi kullanımı yaparken gerekli belgelerle aynıdır. Ön onay alındıktan sonra bankaların talep ettiği belgeler şunlardır:

-Nüfus cüzdanı veya noter onaylı sureti,

-İkametgah adres bilgisi Adres Kayıt Sistemi’nde güncel olmayan kişiler için son 3 aya ait herhangi bir fatura

-Gelir belgesi

Gelir belgesi ön onay alınmayan başvurularda gereklidir. Online başvuru sırasında ön onay alan kişilerden gelir belgesi genellikle talep edilmemektedir. Başvurular direkt olarak bankadan yapılacaksa veya ön onay olumsuz alındığında gelir belgesi sunulması gerekmektedir.

Borç Kapatma Kredisi Avantajları

Borç kredisi kullanırken mevcut borçlarınızı hem tek bir bankadan ödemeye başlayacak hem de daha uygun faiz oranlarından yararlanabileceksiniz. Borçların tamamı veya bir kısmı borç kapatma kredisi adı altında bir başka bankaya nakit olarak transfer edilir. Transfer sırasında herhangi bir EFT  ücreti de talep edilmez.

NOT: Borç kapatma kredisi borcun bulunduğu mevcut bankadan kullanılmamaktadır. Mutlaka başka bir bankadan başvuru yapılmalıdır.