FinansP.com

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir

Boğa ve Ayı Piyasası Nedir , finans piyasasında kullanılan terimlerdir. Bu terimler finansal piyasanın yönünü anlatmak için kullanılır. Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükselişte olduğunu ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemi anlatmak için kullanılmaktadır.

Ayı piyasası (bearish market), daha çok piyasanın karamsar dönemde olduğu ve düşüşe geçeceği zamanlar için kullanılmaktadır. Ayı piyasası ile düşen fiyatlar ile birlikte alıcıların ucuz fiyattan yararlanma düşüncesi sonucu artan satışlarla birlikte grafik yükselir ve boğa piyasası başlar.

Boğa piyasası nedir?

Boğa piyasanı teriminin kökeninde boğaların saldırıya geçtikleri zaman boynuzlarını indirip vurdukları şeyi hızla kaldırarak yukarı atması hareketi yer almaktadır. Daha çok hisse senedi ve altın piyasalarında ‘boğa piyasasının başlangıcı’ gibi yorumlar yapılır. Fiyatlar dip seviyesinin %20 üstüne çıktığında boğa piyasasının başladığı söylenir. Bazı uzmanların bu konuya olan yorumu ise ayı piyasasıyla düşen fiyata gösterilen ilgi sonucu boğa piyasasının geri döndüğüdür.

Dolayısıyla ayı piyasası ve boğa piyasası bir döngüdür.

Boğa Piyasasının Aşamaları

  1. Toplama aşaması: Piyasasının henüz yükselişte olmadığı zamanlarda cesareti kırılmış yatırımcılar tarafından ucuza satışa çıkarılan malların büyük yatırımcılar tarafından toplandığı zamanlardır. Genel olarak piyasaya olan ilginin az olduğu bir dönemdir.
  2. Alım Dalgası Aşaması: toplama aşamasının ardından piyasada net bir iyileşme gözlenir ve artık küçük yatırımcılar da satın almaya başlar. İşlem hacimlerinin arttığı dönemdir.
  3. Doygunluk Aşaması: artan hacim ile birlikte piyasa da belli bir doygunluk oluşur ve artık alıcılar azalır. Bu durum boğa piyasasının sonuna gelindiğini gösterir ve peşinden bir düşüş dalgası beklenmektedir.

Ayı piyasası terimi neredeyse bütün finansal piyasalar için kullanılmaktadır. Ayı piyasası dönemi genelde piyasaların karamsar olduğu ve fiyatların uzun süre düşüşte olacağı bir dönemdir. Ana tredn aşağı yönlü ise ayı piyasasına girildiği öngörülebilir. En son dönemki tepe seviyesinden %20’lik bir aşağı yönlü hareket bulunması gereklidir.

Ayı ve boğa piyasasının ne kadar süreceği hakkında kesin bilgiler verilemez. Bir belirsizlik ortamı içerisinde fiyatların uzun süre düşmesi öngörülmektedir. Ayı piyasası trendine girmiş olan ürüne talep azalmıştır. Talep azaldıkça müşteri ürünü tercih etmemeye başlar ve bu da beraberinde fiyat düşüşünü getirir.

Ayı Piyasasının Aşamaları

  • Yatırımcılar fiyatların zirveye yaklaştığını düşündükleri zaman yavaş yavaş şatışa geçmeye başlarlar kar amaçlı olarak.
  • Başlayan satışlar ile birlikte yatırımcılar, piyasanın düşüşe geçtiğini gördüklerinde bir panik havası oluşur ve satışlar hızlanır. Bu panik havasıyla hızlanan satış dalgasıyla piyasa büyük bir düşüşe geçer.
  • Son aşamada ise fiyatlar yeterince düşüp ucuzladığı düşünülür. Bundan faydalanmak isteyen yatırımcılar düşük fiyatlardan alım yapmaya başlar ve piyasayı yeniden canlandırırlar. Kötü zamanların geçtiğini düşünen alıcılar ortaya çıkarlar.

ALTIN AYI PİYASASI – BORSA AYI PİYASASI

Altın ayı piyasası, altın fiyatlarının uzun bir süre daha düşük kalacağını, fiyatların aşağı yönlü eğilim gösterdiğini ve bu eğilimin devam edeceğini gösterir. Borsa ayı piyasası da, borsa endeksinin uzun bir süre daha düşük kalacağını, hisse senetlerinin fiyatlarının aşağı yönlü eğilim gösterdiğini ve bu eğilimin devam edeceğini belirtir.

Altın fiyatlarını örnek alacak olursak, 2000’lerin başından 2011 yılının sonuna kadar uzun bir süre yükseliş trendindeydi yani boğa piyasası yaşanmaktaydı. Ancak 2013 yılının ortalarında, 2011 tepe fiyat seviyesi olan 1900 Dolar ons seviyesinden 1500 dolar ons seviyesinin de altına geriledi. Bir önceki tepe seviyesinden yaklaşık %30 civarında bir düşüş yaşandı ve altın fiyatları resmen ayı piyasası etkisi altına girdi.