FinansP.com

Bitcoin neden düşüyor son dakika

Bitcoin neden düşüyor son dakika

Bitcoin neden düşüyor son dakika, Bitcoin son 24 saatte %6’dan fazla değer kaybetti ve 29.410 dolara kadar düştü. Bu nedenle Bitcoin’in haftalık amortisman maliyeti %11’i aştı.

Kripto para birimleri, özellikle Çin’den gelen haberlerle yeniden yön değiştirdi. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin, son 24 saatte %6’dan fazla değer kaybetti. Bitcoin 29.400 dolar seviyesine çekildi. Bitcoin’in haftalık amortismanı yüzde 11’i aştı.

Ethereum Yüzde  14 Kayıp

Sadece Bitcoin’den sonra ikinci olan Ethereum, son 24 saatte %7’den fazla değer kaybetti ve 1.735 dolar seviyesine kadar geriledi. Ethereum geçen hafta yüzde 14’ten fazla kaybetti.

Tether değer kaybı, Bitcoin ve Ethereum ile karşılaştırıldığında çok sınırlıydı. Tether son 24 saatte %0.02 değer kaybetti ve 1 dolar bandına çekildi. Geçen haftaki değer kaybı %0.04 idi.

Bu arada Ripple son 24 saatte %9 değer kaybıyla 0,52 dolara gerilerken, son 7 gündeki kayıp ise %18’e yaklaştı.

Çin’den madencilik faaliyetinde bir kaymaya neden oldu

İstanbul Ticaret Koleji, İşletme Fakültesi, Maliye Fakültesi ve Bankacılık Fakültesi Öğretim Üyeleri Derneği. Ayben Koy, Mayıs ayı itibariyle Çin hükümetinin kripto piyasası ve madencilik konusunda fahiş kararlar almaya başladığını hatırlattı.

Geçen Nisan ayında Cambridge Üniversitesi’nden yapılan bir tahmine göre Çin, Bitcoin madenciliğinin %65’ine sahipti. Çin’in kararı nedeniyle, üç büyük maden bölgesi olan Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Sichuan ve Yunnan askıya alındı. Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin küresel Bitcoin madenciliğinde rolü, bölgedeki kömürle çalışan elektrik santrallerinin sular altında kalması ve Nisan ayının hafta sonu kapanmasıyla ortaya çıktı. “Hafta sonu kapanışları dünya genelinde madencilik kapasitesini %35 oranında azalttı.”

Coin, Çin’in kararının kripto para piyasasında keskin bir düşüşe neden olduğuna dikkat çekerek, “Madencilik faaliyetlerini yasaklayan Çin, bu faaliyetler için kullanılan donanımların ikinci el piyasasında satışını da yasakladı. Diğeri ise madenciliğe geçişi tetikledi. Bu kapalı geçiş ve geçiş, başlangıçta sistemde kalan madencilerin gelirlerini artıracak, ancak sisteme uzun süre yeni madenciler girdiğinde yuan seviyesine geri dönebileceğini söyledi.