FinansP.com

Bitcoin Benzeri Değeri Artan Sanal Para Birimleri

Bitcoin Benzeri Değeri Artan Sanal Para Birimleri

Bitcoin Benzeri Değeri Artan Sanal Para Birimleri ,İnsanlar doğada tüketici konumdan üretici konuma geçtikten sonra ihtiyaç fazlası mallar ortaya çıktı. Bu fazla mallar aileler, kişiler arasında takas usulü şeklinde el değiştiriyordu. Üretim miktarı ve üretilen mal çeşidi arttıkça alacak verecek takibinin kontrollü zamanla zorlaştı. Paranın icat edilmesindeki temel faktörlerden biri bu kontrolü sağlamak ve alış-verişi kolaylaştırmaktır.

Ülkemiz sınırları içerisinde kurulan Lidya devleti parayı icat eden devlettir. Bugünkü adıyla Manisa şehri sınırları içerisindedir. İlk para altın ve gümüş gibi madenlerin karışımı olan elektron adı verilen bir maddeden üretilmiştir. Zamanla bu madde yerine altın ve gümüş kullanılmaya başlanmıştır. Eski zamanlarda paranın hangi maddeden yapıldığı onun değerini belirliyordu. Örneğin altın para gümüş paradan daha değerliydi. Zamanla gümüş ve altın madenleriyle birlikte bakır, tunç, nikel gibi çeşitli madenler de para yapımında kullanıldı.

Yakın tarihlere bakıldığında ülkelerin artık kâğıt para basmaya yöneldiği görülmektedir. İlk zamanlar insanlar kâğıt parayı çok fazla kabullenmemesine rağmen zamanla alıştılar. Kâğıt para genel olarak linter denen pamuk kökenli bir maddeden yapılmaktadır. Bu onu dış faktörlere karşı daha dayanıklı bir hale getirmektedir.

Gelişen teknoloji birçok alanda yenilik getirmesiyle birlikte para sistemi alanında da çığır açılmasını sağlamıştır ve sanal para birimi (SPB) kavramını ortaya atmıştır. Geleneksel sistemlerin karşılaştığı altyapı yetersizlikleri ve yasal düzenlemeler tüketicilere zorluk çıkarmaktaydı. Sanal para birimi sistemi ile bu zorlukların önüne bir nebze olsa da geçilebileceği uzmanlar tarafından öngörülmektedir.

Bitcoin Benzeri Sanal Para Birimleri
2009 yılında Bitcoin’in yaşamamıza girmesiyle birlikte sanal paraya olan ilgi günden güne artmış ve uzmanlar araştırmalarını bu alana doğru yöneltmişlerdir. Bitcoin’in karşılaştığı ilgiyle zaman içerisinde Ethereum (ETH), Ripple (XRP), IOTA (MIOTA) ve Litecoin (LTC) gibi birçok sanal birimi de piyasaya girmiştir. Bu yoğun ilgi sanal paranın bir sektör haline gelmesine neden olmuş ve hayatımızda bir yer edinmesini sağlamıştır.

ETHEREUM

Ethereum (ETH), 2014 yılında yaratıldı ve Bitcoin gibi blok zincir yeknolojisine sahiptir. 2017 yılında yakaladığı yükselişle beraber adından daha çok söz ettirir hale geldi. Hızla yükselişinde Rusya’dan aldığı desteği göz ardı etmemek gerekir. 2017 yılındaki bu yükselişi %300’lere varan bir artmadır ki bu da Bitcoin’den sonra 2. sıraya oturmasını sağlamıştır. Sistemdeki para birimi ether (ETH) olarak tanımlanmıştır. Ethereum kullanıcılara daha güvenilir ve daha kolay üretim avantajı sağlamaktadır.

RIPPLE

Rıpple (XRP), ilk olarak 2012 yılında karşımıza çıktı. Para birimi olarak XRP kullanmaktadır. Özellikle bankaların verdiği destekle, para gönderme ve ödeme işlemlerinde kullanılabilmektedir. Bazı Türk bankalarının da Ripple sistemi için anlaşmalar yaptığı konuşulmaktadır. Güvenilirliğini Interledger Protokolü sistemine dayandırması kullanıcılar tarafından tercih sebebidir. Ripple’nin madenciliği yapılamamaktadır. Sistem, başlangıçta üretilen 100 milyon XRP’nin sisteme sokulup orada kalması şeklinde işlemektedir.

IOTA

IOTA (MIOTA), en son çıkan sanal para birimlerinden biri. Diğerlerinden farklı olarak blok zincir (blockchain) sistemine dayanmıyor. Arkasında destek olarak Microsoft gibi büyük şirketleri alan IOTA’nın gün geçtikçe popülerliği artıyor. Diğer farkları da madencisi ve işlem ücreti bulundurmaması ve internet olamasa da işlem gerçekleştirebilmesi. Peki bunu nasıl başarıyor derseniz yeni bir teknoloji olan Tangle sistemi ile. Yapısı merkezi değildir. İlk olarak karşımıza 2017 yılında çıkmıştır.

DIGITAL CASH

Dash (DASH), birkaç yıl içerisinde isim değiştirerek yoluna devam eden bir sanal para birimidir. İlk olarak 2014 yılında XCoin (XCO) olarak karşımıza çıktı. Daha sonra Darkcoin ve son olarak da Dash ismiyle sistemde. Gizliliğe önem veren Dash, kullanıcılarına para transferinde anonim olma seçeneğini sunuyor.

LITECOIN

Lıtecoin (LTC), bir altcoin çeşididir ve daha ucuz daha erişilebilir bir coin sistemi amacıyla ortaya çıktı. Bunu altın rengi yerine gümüş rengi kullanarak simgeleştirdi. Genel olarak LTC’nin avantajlarını işlem hızlılığı, coin fazlalığı, fee ücretinin düşüklüğü ve madencilik işlemlerinin kolaylığı şeklinde sıralayabiliriz. Litecoin Türk borsa sitelerinde de görebileceğiniz hızlı bir yükselişe sahip altcoin çeşididir.

ZCASH

Zcash’ı kapalı bir kutu olarak tasvir etsek yerinde bir kullanım olur. Zcash merkezi bir sisteme sahip değildir ve açık kaynak kodlu kimlik doğrulama özelliğidir. Sistem ile tüm işlemeler anonim şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

  • sanal para birimleri
  • sanal para birimleri fiyatları
  • tüm sanal para birimleri
  • sanal para birimleri canlı
  • tum sanal para birimleri
  • sanal para birimleri isimleri
  • yükselen sanal para birimleri
  • sanal para birimleri nelerdir
  • en iyi sanal para birimleri